Îmbunătăţiri UX pt DevForum

Sunt aşa de multe că nu ştiu cu care să încep :stuck_out_tongue:
În primul rând, viaţa mea digitala se desfăşoară 50% pe mobil, 50% pe desktop.
Am încercat să scriu articolul ăsta de pe mobil. No chance!
A se vedea screenshot #5. Pur si simplu nu vad ce scriu şi nici nu pot să pun o poza!

Screenshot #4 … unde-i excerpt? Trebuie sa dau click pe fiecare in parte ca sa vad despre ce e vorba?
Plus sa nici nu e link pe tot randul, trebuie sa ma chinui sa nimeresc cu degetul pe text

Screenshot #3 vizualizarea unui topic. Butoanele alea de Star Share Bookmark sunt de 2 ori! Si ocupa si mult spatiu. Pot fi puse doar ca icons. Suggested topics? wtf? who neds them?

Screnshot #2 si #1 … e imposibil d vazut sau navigat. deabia imi incap degetul in caseta.

3 Likes

În funcție de cât timp liber voi avea în weekend voi încerca să rezolv unele probleme.

1 Like

Daca vrei si ai timp, luam niste hartie si creOane si un pet de timisoreana si facem niste wireframes pt un skin calumea

2 Likes

Mi-ar place sa poti avea si commenturi la posturi, cum e la stackoverflow. Simt nevoia sa fac mici comentarii/observatii dar fara sa fac interventii pe fluxul principal al topicului

1 Like

Mai mult sau mai puțin:

Adica deloc

Pop-up galben dispare dupa ce ii dai pe “ix” :slight_smile: si aparent nu mai revine.

Felicitari totusi pentru design, imi place editorul. In sfarsit un editor vizual care chiar merge.

Pop-up-ul galben revine :sunny:

1 Like

Ah, acest pop up!

Gata, acum nu ar trebui să mai apară (era setat sa apară la primele două post-uri) :wink:

1 Like

Doar eu nu gasesc, sau nu este un buton in editor pentru “smilies”? Nu cunosc shortcut-urile pentru ele si as dori de exemplu sa adaug o … maimuta ;). Cum fac?

Pune un : si apre autocomplete

Poate ți se pare utilă și lista asta

De aici:
https://meta.discourse.org/t/where-can-i-see-a-list-of-all-available-smilies-emoji-or-emoticons-and-their-codes/2912

1 Like

Dupa : imi apar doar 5 sugestii…

Linkuri pe profil? Ar fi fain sa ne putem pune linkuri la retelele de socializare pe care participam (linkedin, twitter, etc.), la firma la lucram sau o avem, la blogul personal.

Ce zicezi?

2 Likes

@patkoscsaba: despre emoji
https://meta.discourse.org/t/more-discoverability-for-emoji/11616

Despre profiluri avansate: nu știu dacă este posibil, posibil să existe vreun plugin.

:thumbsup: Acceptabil daca incerci sa scrii. Thanks. Sugestia din citatul tau este unul ce susting si eu.

@ct27stf: ce versiune de android ai?

Ar fi fain să existe şi o variantă mobilă de la pop-up-ul cu detaliile despre user.

Problema este că Discourse este și-așa destul de heavy pentru terminalele mai slabe. Adăugarea de features noi cred că nu face decât să crape browserul și mai des :slightly_smiling:

2 Likes

Cu ultimul update văd că s-a rezolvat :+1: