In ce isi investesc banii IT-sti

Bere si neveste temporare (non profesioniste)
Un cont de economii pt sistemul ala cu Threadripper
Bani in cru lu BlueAir si AirBnB
Bani in c
ru la dentiști
Asigurare de pensie si sanatate
Si restu in fondurile de investiții de la ING

Later edit:
Eu mi-am calculat asa… 80 ani durata medie de viață la bărbați in familia mea
So:
[(80-36)×12]×2000€=1MIL€

Dar maine castig la Joker aia 23mil Ron

2 Likes

apartament cu 2 camere 400 euro, m-as mira, poate locatie mai centrala, caz in care nu il iei cu 60k, eu am vazut apartament cu 3 camere la 350 euro si stau mult pe piata pe ca e nevoie de grupuri sau famiilii, chiar daca ceea ce inseamna ca bursa e chiar mai bine, plus ca in 5 ani, mai schimii chestii prin apartament, mai zugravesti.

1 Like

ideea d baza e sa iei dobanda liniara, nu annuity (prima rata sa fie cea mai mare, apoi sa descreasca, in loc de rate egale) — ca sa chiar fii eficient — si neaparat in moneda nationala, sa fii imun la (chiar protejat de) cursul de schimb

apoi mai e partea in care eu am luat direct de la dezvoltator, cu 65k la cursul din ziua semnarii, si cei care au vandut dupa un an deja au semnat pe 75k cand cursul deja crescuse cu 10%

in Olanda, in loc sa dau 1150 eur chirie pe luna la 2 bedroom, am luat o casa 4 bedroom la care platesc lunar 1000, din care 740 sunt returnare datorie (renovez cand am platit 50% din credit, pana atunci “ca studentii” ca nu e rusine) — imi permiteam pe hartie o rata de 1400, dar tb sa fii nebun sa te indatorezi la maxim

disclaimer: avem in familie 2 ipoteci care curg, in 2 tari diferite, plus o casa 4 bedroom construita cu banii jos

5 Likes

Inflatie preconizata de 4.1% la leu (care va fi mai mare), la CAR dobândă fixa e de 6%. Dacă vă trebuie ~2000 de euro îi luați cu 2% la CAR-uri, pe 2 ani e posibil să ieșiți la 0. Iei banii de la CAR dacă ești angajat și îi bagi în orice fond/etoro in euro pe 2 ani faci bani din rate. Dacă n-ai dubii legate de crypto (eu am) atunci și mai bine.

În perioada asta te pune mult pe gânduri daca să iei ceva cu credit sau să cheltui banii tăi pe care mai bine îi investești în fonduri/BVB/startup-uri cu exit aproape garantat… o să fie și titluri de stat, nu rezista guvernul fără împrumut sau taxe mai mari.

Eu caut startup-uri gata de exit, investești, te angajezi, exit și $$. Te angajezi la alt startup pe baza exit-ului de dinainte. Repeat. Doar așa ajungi la milioane de euro fără să fii antreprenor.
Exemple: Soluții fotogrametrie, VR, integratori, lowcode și process automation, eventual content creation cu AI, soluții de securitate, 5G, educație, digitalizare

2 Likes

Da, idea de a cauta un startup care e inca foarte departe de a fi public, dar aproape de a fi achizitionat, ar face sens.

Totusi, poate o investitie si mai buna (cel putin cu o valoare nominala mai mare) e o companie inainte de IPO traditional (adica fara listare directa), unde ai posibilitatea de a cumpara shares la un pret foarte bun (institutiile financiare negocieaza pretul, dar de obicei este cu 30-50% mai mica decat dupa IPO).

1 Like

Puteți investi și în artă.

numai dacă sute de mii de dolari puși deoparte :wink:

Chiar zilele trecute discutam cineva despre posibilitatea asta. În România, să te retragi complet ar însemna minimum 1mil € în bancă, să-ți asigure o independență financiară rezonabilă pentru următorii 30 de ani cu un trai în zona de frugalitate. (2000€/lună)

Stiu ca suntem pe un forum de IT-isti, dar nu cred ca 2000 eur / luna intra chiar la frugalitate :slight_smile:

Si in general, e de asteptat ca poti sa retragi in jur de 4% din portofoliu si sa ai din ce trai nelimitat (desigur, nu e batut in cuie, e o regula generala, poate daca e o criza chiar cand te pensionezi, nu retragi 4 in primul an, ci 3 etc), dar pt 2000 eur pe luna, ar ajunge un nest egg cam de 600k.

Asumand si cativa ani pe carte de munca, deci, ceva maruntis de la pensie, plus faptul ca dupa 75 de ani, probabil nu mai sunt aceleasi cheltuieli ca la 55 -e.g. poate vrei 2k pe luna la 55, dar la 75 iti ajung 1.5k-, probabil e do-able de pe la un 400-500k.

Suma la care se poate ajunge dupa 10-25 ani in functie de cat se pune deoparte, si asumand o investitie gen S&P cu un randament de ~8%, ajustat pt inflatie (istoric, e in jur de 10%). E.g. cu 500€ pe luna si 8% return pe an, se ajunge la 473k in 25 ani.

1 Like

Când mă refer la FIRE, mă refer la toată familia, nu doar tu iar partenerul se spetește muncind :grin:

Dacă ai și 1-2-3 copii ai cheltuieli ceva mai mari.

2000€ ar fi zona superioară a frugalității, unde mai vrei totuși să ieși de câteva ori în oraș, să mai pleci într-o vacanță, să nu-ți cumperi haine doar când se rup cele de pe tine șamd.

Este o sumă super-guesstimated, rezultată în urma unei discuții la un pahar de vorbă și e evident că variază enorm de la caz la caz (familie, mod de viață etc)

1 Like

Si in NFT-uri. Poate. E o piata foarte tanara.

Eu prefer sa impart ceea ce imi ramane in sume mai mici pe care sa le investesc diversificat:

  1. Indexuri de piata (ETF-uri si REITS) in principal de la Vanguard
  2. Stock-uri individuale organizate in portofolii separate pentru cele cu dividente si cele fara (placerea mea vinovata momentan e NIO)
  3. P2P lending via Mintos
  4. Economii pentru o viitoare investitie imobiliara (realistic o garsoniera de inchiriat, poate pe viitor un spatiu comercial :slight_smile: )
  5. Argint sub forma de monede de la European Mint (nu se plateste TVA spre deosebire de romania care doar la aur face o exceptie pentru TVA). Argintul il tin pentru a fenta inflatia dar tinand cont ca este in continua crestere utilizarea lui in toate domeniile s-ar putea sa ne aduca o surpriza frumoasa in urmatorii 10-20 de ani :slight_smile:
  6. Niste crypto nu strica dar nu foarte mult ca ma doare inima la fiecare corectie de piata. Nu investesc aici mai mult decat sunt dispus sa pierd. Mare parte din portofoliu pana acum e formata din bitcoin si ethereum dar nu lipsesc nici altcoinuri pentru nevoia mea de gambling (Elrond la tine ma uit :)) )

Inainte imparteam suma lunar si investeam in toate categoriile dar acum prefer sa dedic cate o luna pentru fiecare deoarece in locurile unde sunt comisioane fixe platesc mai putin daca investesc mai rar sume mai mari.

3 Likes

Cursuri live de olarit si lustruit ghete din piele.

1 Like

chiar acum sunt cu dosarul inregistrat la banca pentru aprobare credit ipotecar :smiley: La toate bancile la care am fost, nici una nu oferea posibilitatea sa alegi dobanda liniara. Clar moneda nationala.

o idee foarte buna :)) Am un CAR la care dobanda fixa e de 5%, dar unde creditul trebuie returnat in maxim 18 luni. Daca gasesti ceva stockuri cu randament 10%, faci bani din nimic :frowning: :clown_face:

BT dadea in urma cu 2 ani.

Cheltui toti banii pe prafuri cu c*rve.
Yolo

…si un fond de pensii la BCR

*Comentariul de mai sus este o opinie personala. A nu fi tratat ca investment advice :grinning:

ultimul an nu este o referinta pentru ca a fost crashul ala urmat de o revenire explosiva. Dar da poti castiga multi bani daca sti in ce sa investesti si cand.

De acord, de asta prefer S&P500 pentru grosul banilor. Oricum, o gandesc pe termen lung.



2 Likes

un amic taximetrist s-a pus recent pe minat. Întrebarea mea e cât de profitabil e să minezi eth și din alea? cât curent consumă?

Apreciez mușamaua, dar coniacul Unirea nu.

6 Likes