Începator HTML & CSS

Salut, ma numesc Oprea Cătălin și sunt nou pe site-ul acesta. Am dat o privire peste el înainte de a-mi face cont și îmi pare foarte bun, cautam de mult asa ceva, sa trecem la subiect .
Practic HTML de ceva vreme, ma pot încadra la un nivel mic, după părerea mea. În orașul natal este cineva care ma învață, el lucrează cu diferite firme mari și îmi mai da și mie câte un proiect pentru a lucra și a învața cate ceva nou. Majoritatea timpului stau pe langa el. Ceea ce am eu nevoie sunt niște site-uri de unde mai pot învața, dar nu tot felul de bloguri stupide și dacă este cineva mai liber pentru a adresa mici întrebări când întâmpin o problema.

Salut Cătălin, bine ai venit pe forum!

Dacă incluzi și CSS și ai mai mult de 2-3 luni, ai nevoie de multă practică; nu prea mai ai ce să înveți de pe site-uri, tutoriale, cărți.

Prin urmare, caută site-uri care îți plac, re-codează-le, pune-le github și deschide un topic pe Code Review

Începe cu layout-uri de conținut (e.g. un site de știri; i.e. cnn), continui cu un layout social (linkedin, facebook, twitter), apoi cu layout-uri de prezentare.

Fă-le cu css/html chior, fără sass, autoprefixer, bootstrap, zurb etc. Înțelege cum funcționează un grid, de ce așa și nu altfel etc.

Fă-le cross browser începând cu IE8. Da, IE8, e important să înțelegi incompatibilitățile între browsere, cum sa găsești workaround-uri, când poți face compromisuri, când nu.

Fă-le responsive. Responsive, nu mobile!

3 Likes

Îți mulțumesc mult pentru efortul de a mă ajuta, proiecte am, acum mii s-a dat un PSD cu un proiect destul de mare și am întâmpinat mici probleme, cel care ma invată pe mine, mai întâi rezolva el proiectele și după mii le da și mie sa am de lucrat și de pus în practica … o perioada de timp el este plecat și când întâmpin ceva nu știu la cine ma pot adresa sa îmi explice sa înțeleg logic unele chestii… de aceea tot caut o persoana în domeniu care ma poate ajuta …

Incearca tot mai mult sa depasesti bariera “cer ajutor de la o persoana”, iti spun asta din experienta.
De ce?Pentru ca efectiv vor fi periode in care intr-o intreaga saptamana nu vor avea unii timp de tine nici macar 1 ora in toata saptamana…

Cum depasesti aceasta bariera?Perseverand si fiind concentrat in primul rand, in al doilea rand foloseste internet, gandeste-te ca : au fost si alti cu problema asemanatoare cu a ta, deci cauta pe forum uri, site uri gen stackoverflow.

Am lucrat si eu pe partea de frontend html/css si chiar am gasit unele raspunsuri pe stackoverflow.

Acum esti la inceput, insa gandeste-te ca peste cateva luni, poate chiar 6 poate mai multe, poate mai putine sa inveti si altceva decat html si css , dar bine si eficient nu doar sa treci prin ele.

3 Likes

Salut, tot încerc singur, iar când ma lovesc de ceva caut pe internet, dar nu mii se da un răspuns concret, pana acum cautam pe W3school (scuzele mele dacă nu este voie sa scriu un site anume), dar nu sunt lămurit… dacă ai putea sa îmi lași niște site-uri unde ași putea sa întreb cate ceva sau unde pot citi, ar fi foarte mult pentru mine ! Îți mulțumesc de sfaturi !

cauta pe google si ia primele doua pagini la rand. Doar dupa, daca n-ai gasit nimic, are rost sa intrebi. Altfel doar iti pierzi timpul (castigi timp pe moment, dar pierzi per total, fiindca ori nu intelegi cum functioneaza codul respectiv, ori intelegi o parte dar ce nu intelegi face diferenta)…

1 Like

E foarte usor HTML si CSS in ziua de azi cu flexbox, e un subiect cu niste jocuri si gasesti tutoriale si video-uri cacalau.

2 Likes

Salut! Am precizat sunt o persoana mai “grea de cap” pot spune asa… am nevoie de cineva ca atunci când mai am probleme la un proiect anume sa am pe cineva care sa îmi explice. Sincer sa îți spun sunt pe la început, am adunat multe cunoștințe HTML&CSS intr-un timp scurt și mai am unele probleme sa le încurc intre ele.

1 Like

Esti o persoana grea de cap, persevereaza si lucreaza dublu daca poti.
Eu sunt o persoana grea de cap, asa ca prefer sa perseverez si sa exersez mai mult decat cineva care se “prinde repede”

3 Likes

Salut, pun aici cateva resurse pentru incepatori:

  1. http://learn.shayhowe.com/html-css/building-your-first-web-page/

  2. https://learn-the-web.algonquindesign.ca/

Verifica ambele surse. Primul tutorial este mai scurt, dar mai la obiect.
Al doilea este mai elaborat, dar foarte bun, cred eu.

2 Likes

Când faci pauză de HTML, îți recomand să te uiți și aici.

Având în vedere că încă ești elev, nu ar trebui să ai nici o scuză pentru modul în care pui literele pe ecran…

5 Likes