Intrebari despre SRL in 2021

Pe clienti externi, facturile se emit in USD/EUR unde apare si suma in lei (cursul valutar cu 1 zi inainte de a fi emisa factura)

Pe SRL, poti sa scoti valuta din firma (contul de USD/EUR) pe contul personal (USD/EUR) direct, fara conversie. Spre exemplu, am 10.000 EUR in contul firmei si trebuie sa scot dividende, pot sa-i scot direct pe cei 10.000 EUR in contul personal de EUR.

Contabila calculeaza exact cate dividende trebuie sa scot (suma totala in lei), dar ea poate fi compusa si din valuta. Sa zicem ca am vreo 3 clienti, la unul facturez si incasez EUR, altul USD, altul RON. Trec 3 luni si scot dividende, 95.000 RON, nu trebuie sa convertesc EUR si USD in RON, pot sa-i transfer direct in contul personal (e.g. 10.000 EUR 10.000 USD 5.000 RON)

2 Likes

O curiozitate foarte buna, de altfel. Sa incepem.

Pe de-o parte, vom lua cazul cel mai des (oare? my guess) intalnit, cel “basic”, asemanator cu simularea ta. Adica, angajat cu 2-4 ani experienta, un venit net de ~10.000 RON. Intr-o zi, fiindca a citit el pe net, se duce la manager si ii propune: “auz boss, m-as baga si io pa sereleu d-ala, sau pefea, cum ii zice, ca am auzit ca ies mai bine!”. Depinzand de companie, e destul de probabil ca cererea sa fie acceptata. In plus, la fel de “destul” de probabil sa il mai si arda putin, adica sa-si scada cheltuiala cu el desi el teoretic primeste mai multi bani, doar din pricina faptului ca angajatul este needucat si necunoscator in legislatia fiscala/codul muncii/toate cele. Oricum, trecand peste si presupunand ca nu a fost ars, a obtinut un venit nou lunar aproximat de vreo 13-14 mii RON (3%, fara deduceri, 100% legal, contabil relativ scump, toate cele). Plus ceva bataie noua de cap pe care inainte n-o avea si pe care e posibil s-o urasca, chit ca consta in ~1 ora pe luna, dac-o fi si aia. Mai pierde si contributia la pensie, la sanatate… totul pentru ~3500 lei in plus. Basca daca scazi si bataia de cap convertita in bani, poate mai putin. Mai, mai, ca-i vine sa se-ntrebe… Merita?! La prima vedere, depinde evident si de persoana, ar parea ca nu.

Magia totusi consta in modul diferit in care taxele scaleaza cu veniturile. Angajatul, daca e cat de cat… decent, sa zicem, nu neaparat bun si nu neaparat de succes (lucruri diferite), va ajunge peste inca 2-3-5-10 ani (depinde, din nou) sa isi dubleze valoarea in piata. Iar aici, cei 3500 de lei nu vor ajunge 7000, ci mai mult. Acest boost combinat cu: impozit micro 1%, diverse tips and tricks pe care le invata in acesti ani si pe care speram ca le aplica cu succes, eventual aplicate si la TVA, daca ajunge intr-adevar valoros in piata, vor transforma cei 7000 RON in, posibil, 14000 RON. Nu insinuez ca scalarea este patratica, dar ar putea fi. Depinde mult de la caz la caz.

Acum, sa luam cazul (mult) mai rar, dar nu de neintalnit in Romania. Clienti multipli din state precum US, Anglia, Germania, Olanda, Elvetia pe care angajatul, acum contractor in adevaratul sens, ii factureaza lunar, cu sume de 5 cifre in EUR (pe fiecare!). Mai are rost sa intram in calcule? Nici n-ar fi fezabil, oricum, CIM-ul in astfel de cazuri. Dar inclusiv cu companii din RO, din experienta mea, un freelancer de succes (atentie, de succes) are posibilitatea de a factura rate-uri care pur si simplu nu exista in plajele “echivalente” de salarii.

Eu in asta vad sa conste smecheria “trecerii pe SRL”, de fapt: largirea (exponentiala) a orizonturilor, educarea si formarea in diverse domenii conexe cu software-ul (un program, in sine, nu are valoare, daca nu e comercializat), rampa foarte buna de antreprenoriat, etc.

Sunt perfect de acord ca multi nu-si doresc, de fapt, asta. Motiv pentru care raspunsul la intrebarea ta “oare merita?” nu poate fi unul general.

Cele bune!

6 Likes

Noi de exemplu avem beneficii prin benefit systems, o platforma de beneficii cu impozit redus, in care eu cred ca am petrecut mai mult de o ora incercand sa gasesc ceva pe care sa cheltuiesc banii primiti cu impozit redus. Puteam investi acelasi timp in completarea formularelor pentru ANAF si emiterea unei facturi + email ca sa pot sa iau orice, nu doar ce e intr-o lista.

Desigur dupa ce stii cum functioneaza un SRL poti sa te bagi si in alte domenii care nu necesita cine stie ce autorizatii/sediu in timpul liber.

Am mai colectat ceva informatii: PFA nu se merita aproape nimanui in Cluj-Napoca, nici angajatorului si nici fostului angajat. Te amendeaza si pe tine si firma daca ai un singur client, iar anul acesta o sa stranga lantul si mai mult guvernul ca le trebuie bani. Practic te obliga sa platesti tot ce ai fi avut de platit daca ai fi fost angajat + o amenda. (au facut un exemplu din toate firmele mari in Cluj-Napoca anul trecut si nimeni nu mai lucreaza cu PFA in ele)

Singura varianta legala in care esti curat e SRL-ul, chiar si atunci e bine sa mai faci ceva pe langa.

Exista niste criterii pentru asta, nu ajunge ‘ai un singur client’.
Sigur, organele statului pot sa faca si abuzuri.

Taiem niste facturi noi intre noi ca sa rezolvam treaba asta cu un singur client…? :))

2 Likes

Sa aveti grija, problema de ‘un singur client’ se aplica si la SRL… Stiu pe cineva care a fost reincadrat in categoria de activate dependenta si a trebuit sa-si plateasca retroactiv CAS + penalitati.

Cod fiscal Art. 7:

3. activitate independentă - orice activitate desfăşurată de către o persoană fizică în scopul obţinerii de venituri, care îndeplineşte cel puţin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului şi a modului de desfăşurare a activităţii, precum şi a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea pentru mai mulţi clienţi;
3.3. riscurile inerente activităţii sunt asumate de către persoana fizică ce desfăşoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfăşoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacităţii intelectuale şi/sau a prestaţiei fizice a acesteia, în funcţie de specificul activităţii;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare şi supraveghere a profesiei desfăşurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea şi exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfăşura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terţe persoane în condiţiile legii;
1 Like

Deci problema e să se respecte 4 puncte în contract. Nu te obligă să ai mai mult de un client dar contractul să nu impună să fii dependent.

Dacă lucrezi remote automat folosești internetul/curentul/scaunul… propriu, lucrezi cu capacitatea ta intelectuală, poți să lucrezi după propriul program și riscurile le suporți tu. M-as mira să nu poți contesta decizia de impunere.

1 Like

Clar, finanțele merg la rupere, pentru ei e important să raporteze la sfârșitul lunii sumele impuse.

Apoi că tu le câștigi în instanță nu mai e problema lor.

Te pune pe tine pe drumuri dar asta e sistemul.

1 Like

Sigur ca se aplica, daca chiar e ‘angajare mascata’, sau daca e un abuz tipic statului mafiot.

Daca e un abuz de-ala, ti-o poti lua indiferent de ce faci tu, degeaba ‘ai grija’.

Daca nu ti-o trag cu activitatea independenta, ti-o trag cu una din miile de alte chichite pe care le pot gasi (si altera prin ‘interpretare’ specifica) in legislatie, sau chiar prin ‘legislatie’ inventata ad hoc in mintea abuzatorilor.

S-ar schimba multe daca ar deveni si problema lor. Foarte multe.
De exemplu, ar trebui zburati din sistem si pusi sa plateasca valoarea amenzilor date * 100.

1 Like

E imposibil așa ceva și îți zic și de ce. Și așa e peste tot în lume.

Dacă vreun angajat anaf ar știi că faptul că instanța desființează deciziile sale și asta are consecințe asupra lui atunci din autoconservare nu va mai aplica nici o amendă nici o decizie nimic. Și iar ajungem în extrema cealaltă unde e debandadă totală.

Aici văd eu o mare oportunitate pentru AI, să detecteze problemele pe bază de cifre, nu doar așa din avion. Ar fi mai eficient și mai puțin controversat.

Doar că așa ceva nu ar fi niciodată implementat pentru că ar detecta imediat firmele create să adune bani la partide șamd.

Nu e chiar asa.

Daca justificari de-astea ar merge, cei din aparatele represive din intreaga lume ar avea imunitate absoluta la orice abuz le tuna.

Si ar fi zburat afara din sistem pentru ca nu-si face treaba sau chiar pentru ca favorizeaza infractori :slight_smile:

Serios, exista solutii la chestiile astea, trebuie sa existe o raspundere pentru actiuni sau inactiuni, exista o gramada de teorie care nu cred ca e de discutat pe forum. Chestii cu mens rea, incompetenta, etc. Lucruri ce pot fi probate sau chiar prezumate in niste conditii.

Adica nu merge sa vina inspectorul Xulescu si sa te impuste in cap si apoi sa zica ca ‘n-am stiut ca legea nu-mi da voie’, si sa invoce ‘consecintele asupra lui’.

Nu-ti pune mare speranta in AI pe orice chestie. Mege pe probleme particulare, dar nu uita ca in mod tipic n-are nici macar inteligenta unui soricel. Sau rama. Nu ti-ai pune mari sperante in deciziile unei rame, nu? :slight_smile:

E o soluție simplă și la faptul că nu ar aplica nici o amendă. Aleator oricare inspecție/dosar poate fi trimis la audit intern și dacă trebuia să dea și n-a dat să fie pus să facă cursuri din legislație cu examen și dacă nu îl trece e dat afară. Doar că știm cum se fac angajările la noi.

1 Like

fuga de raspundere e sport national si mai vin si unii ca tn cu scuze gen a furat dar a si facut, e asa adanc in genera romeneasca mentalitatea asta “mortul e de vina” nimeni nu raspunde de nimic, eu daca introduc un bug raspund, la 6 luni, sunt evaluat, si unul din puncte e bug-urile, si pot sa imi pierd jobul, pe logica ta nu ar trebui sa mai scriu o line de cod de frica consecintelor, sunt curios daca ai crescut in comunism, de ai mentalitatea asta.

1 Like

daca introduci un bug care aduce un prejudiciu de 10k euro ii platesti din buzunar?

nu, dar sunt pa desigur, si astfel de comentarii care “par destepte” in mintea ta, nu sunt deloc, nu a zis nimeni ca inspectorul sa plateasca, nici macar concediat, dar trebuie o un fel raspundere, macar sa nu mai fie avansat, mutat temporat pe alta pozitie, pus sa faca un curs de legislatie etc. nu ca acum, durere la basca.

ia si citeste toate mesajele cap-coada inainte sa fii arogant.
tu zici:

nu a zis nimeni ca inspectorul sa plateasca, nici macar concediat

in timp ce @anon31094663 a zis

De exemplu, ar trebui zburati din sistem si pusi sa plateasca valoarea amenzilor date * 100.

da, argument… ca a zis cineva pe forum, parca ma cert la gradinita, ma refer nu a zis nimeni cu o pozitie publica, politica, associatiile antreprenoriale etc.

da, greseala mea ca am crezut ca discutam, you know, in contextul forumului si a ceea ce au spus altii anterior.

vad ca tratezi chestiunea in gluma, ironic, de ex in alta tari nu e gluma deloc digi24.ro/stiri/externe/povestea-femeii-careia-statul-i-a-luat-fiul-din-cauza-unei-erori-a-fiscului-scandalul-alocatiilor-din-olanda-dezvaluie-adevarate-drame-1458321

daca s-ar fi intamplat in romania probabil nu s-ar fi intamplat nimic, nici nu ai fi fost stire pe prima pagina, pt tn si multi v-ar fi durut in preverbiala pl… si de aia si statul isi permite sa ne trateze asa, nu intereseaza pe nimeni nimic pana nu e afectat el personal.

1 Like
  1. ai deviat de la subiect. grav. in loc sa admiti ca ai gresit ai dat-o la intors apoi ai schimbat subiectul
  2. presupuneri si victimizare. nimic interesant, nimic de discutat.