JSCamp Romania 2016

7 Iunie, hotel Marriot, 160€ + TVA biletul

Fun fact: anul trecut, @rmd era supărat că, din totalul vorbitorilor, erau șapte domni și o doamnă. Iaca, problema-i rezolvată! :slight_smile:

In afara de Mathias, numai “nimeni” si tehnologii care nu sunt importante pentru mine. I’ll pass on that.

De bilet nu zic nimic.

De doamne … ce mai e de zis?

Offtopic, atata hipstereala mi-a fost rar sa vad pe o singura pagina, Gillette cred ca o sa dea faliment in curand.

Al doilea offtopic: am uitat, nu pot sa ma iau de nimeni, pentru ca e elitism. Flag away.

1 Like

Legat de prezența feminină, lucrurile sunt clare: not a bug. Intended behavior.

Party sponsor: Ciuc 0.0% alcool. Ce dezmăț o să fie la petrecere… :slight_smile:

4 Likes

Workshop Angular … <sarcasm>YEY!</sarcasm>
Asta e mai rapid decat HPV

In alta ordine de idei ar merge luat omu de la Opera sa ne zica si noua cand au de gand sa upgradeze versiunea de no-so-smart-tv ca nu scoate nici 400 de puncte la html5test

Deci biletele pentru ambele workshop-uri sunt sold-out cu “nimenii” astia. Ba mai mult, workshop-ul de Angular se tine de 2 ori pentru ca nu e nimeni interesat, evident :smiley:.

Daca substack, Mathias Bynens, Forbes Lindesay si Thomas Watson sunt nimeni, atunci ok. Dupa parerea mea nu au nevoie de prezentare.

1 Like

Așa zic și ăștia de la TV … “Dom’ne facem emisiuni din astea pt că astea se cer”

1 Like

Sa nu comparam mere cu pere. Conform expresiei “put your money where your mouth is”, suficienti oameni au platit pentru a participa la acel workshop, deci ei vad valoare in asta.

Faptul ca Angular2 nu e pe placul unora nu inseamna ca e absolut inutil.

1 Like

Comparand cu Yukihiro Matsumoto, David Heinemeier Hansson, Rasmus Lerdorf, Brendan Eich, Anders Hejlsberg, etc, aia sunt niste nimeni. Cu ce se lauda ei, ca lucreaza la FB sau Google? Ahh, tineretul din ziua de azi …

Iar Angular? E inutil.

Suficienti oameni voteaza si cu Gabriela Firea, asta nu ii face inteligenti.

Știi care-i unitatea de măsură la TV? Peoplemeterele. Sunt în jur de 10.000 în toată țara și sunt considerate reprezentative pentru ce dorește restul populației.

În cazul de față se face un workshop cu bilete. Se vând toate biletele. Dacă ăsta nu e un semn clar că există cerere pe un anumit subiect… nu știu ce altceva ar putea fi.

1 Like

Sper ca pentru 160€ + TVA sa explice si asta:

Cate din biletele alea crezi ca au fost date de diverse firme pentru angajatii lor, ca “sa-i mai scoata in lume”? Sa nu confundam cererea pe un anume subiect cu interesul pentru acelasi subiect. Cerere inseamna ca trebuie sa ma duc. Interes inseamna ca vreau.

Dar divagam :slight_smile:

LE: De-abia astept intrebarile pe Devforum puse de catre astia care se vor duce la JSCamp (“deci am inceput sa invat angular, dar nu stiu care e diferenta dintre ++i si i++” “Ajutati-ma va rog”).

In Romania sunt oameni care cer bani si oameni care platesc cursuri de web design. Si li se ofera 1-2 zile in care invat 2-3 lucruri despre html, css. Plus bootstrap. Iar cand te uiti la ce fac ei acolo (programa, proiecte) si ce rezultate sunt, te gandesti daca nu ai putea face si tu asta, pe chiar aceeasi bani. Dar apoi iti dai seama ca te respecti si ii respecti si pe ceilalti prea mult pentru a livra asa ceva.

Ce vreau sa spun e ca nu e un indicator al calitatii faptul ca cineva plateste pentru ceva.

1 Like

Nu vreau sa intram in framework wars!
Era o parere personala despre eveniment. N-ai decat sa folosesti ce framework iti e mai confortabil, nu-i treaba mea.

Am spus pentru ca evenimentul are denumirea generalista de JSCamp si din ce vad e un event de nisa pe Angular si Node

Exact ca aia care zic ca jQuery === JavaScript

3 Likes

Nu e cam mult pentru doar o zi?

Mie nu mi se pare mult pentru o zi ci mi se pare mult pentru ce se oferă :slight_smile:

Nu vorbesc de calitatea prezentărilor ci doar că nu îmi place nici un subiect abordat de vorbitori.

1 Like

Primul mare minus de la conferinta. Unele proiectoare sunt de proasta calitate + imagini proiectate prea jos, jumate prezentare, jumate capete :smiley:

Ma duc la workshop-ul BUILDING APPLICATIONS WITH ANGULAR 2 din pura curiozitate.
Nu stii niciodata ce poti sa prinzi de acolo si sa se lege cu ce stiu deja.

PS: Momentan n-am niciun proiect in Angular.

Well, a cam fost acum cateva ore

Eu sunt programat pe 8 iunie la 9 dimineata.

Deci cum a fost? La fel de naspa cum ma asteptam? Dati-ne si noua astora mai saraci niste informatii, ce dracu…

Ah, vina mea, eram focusat pe discutii, nu pe workshop-uri. Multa succes, sa ne spui si noua daca a meritat investitia :smiley: