Keez.ro - Contabilitate, Salarizare, Facturare, Stocuri Online - cu expert contabil dedicat

3K daca nu e in constructii

1 Like

Per total serviciile sunt super.

Summary

Dar m-am lovit de putin closed mindedness cand a fost vorba de plata abonamentului.

Factura se emite pe 1, iar eu am infiintat doar de o saptamana societatea si nu am avut inca prima incasare, in firma fiind doar minimul de capital social depus la infiintare.

Am explicat ca o sa am prima incasare in jur de 10-15 februarie si atunci o sa platesc abonamentul, fiind o exceptie pentru ca e prima luna.

Mi s-a raspuns ca mi se va suspenda contul daca nu platesc pana in 11 februarie… iar acum trebuie sa vorbesc la contabilitate sa fac creditare pe societate.

Cum am zis, per total e super, mai ales sectiunea de help si interactiunile pe care le-am avut pana acum, pe chat mi s-a raspuns foarte obiectiv si prompt.

1 Like

Iti vor suspenda contul, cand primesc plata il activeaza :smiley: Ai nevoie de cont pana atunci ?
Nu imi mai amintesc cum e contractul, dar nu cred ca se suspenda contractul ci doar contul sau ceva de genul.

Faci alt contract cu ei :smiley:
De fapt e o problema daca trebuie sa depuna bilantul/declaratiile, s-ar putea sa nu le mai faca daca iti suspenda contul ca le fac pana la 10 de obicei daca nu intarzii.

Nu mor daca e suspendat contul 4-5 zile. Dar mi se pare aiurea. Iar faptul ca trebuie sa creditez societatea tot lor le da de munca in plus. Defapt mie mi-a fost de munca in plus :sweat_smile:

In fine, nu e un capat de lume, just blowing off some steam…

Pai si care e problema daca creditezi societatea. Si eu am facut-o la inceput ca sa platesc contabil, avocat etc. si apoi mi-am luat banii. Figureaza firma cu datorii pentru cativa lei in primele luni, nu e capat de tara.

Ma mir cum de nu ti-au explicat treaba asta.
Ei au niste procese puse la punct si pentru ei dpdv contabil este posibil sa-i dea peste cap facturarea in alte dati.

La asa preturi, ma si astept sa aiba totul strict, ca asta e modelul business-ului.

Nu mai tin minte exact cum s-a intamplat cand am infiintat eu firma, dar stiu ca am platit din buzunarul propriu pe persoana fizica infiintarea firmei, iar asta a ramas ca datoria firmei catre mine, nimic deosebit.

3 Likes

Salutare,

Ma bucur ca ti-a placut chatul si serviciile si imi pare rau ca trebuie sa fim mai stricti decat te-ai astepta in anumite situatii.
Daca ai nevoie de alte informatii sau un meeting online sa mai lamurim si orice alte aspecte pentru cei la inceput scrie-mi in Connec/Admin si planificam ceva.

Spor!

Salut @StelianTrandafir

Una din “problemele” pe care le-am citit in pararile despre Keez e ca unele servicii (importante de altfel) alegeti sa nu le faceti chiar si cand e vorba de un client existent. Mai concret, cineva spunea ca a vrut sa-si inchida SRL-ul, dar a fost fortat sa isi caute o alta companie pentru a face acest lucru.
Lucru care mi se pare foarte scary, mai ales gandidu-ma la ce birocratie oribila exista in Romania.

Cum s-a mai schimbat asta intre timp?

Semnificativ s-a schimbat

Practic facem lichidări de firme, fără probleme.
Este totuși un serviciu diferit de cel de contabilitate și avem un departament specializat care se ocupă, cu Expert contabil cu experiență în lichidări și Avocat la fel.

Totuși, pot apărea alte servicii pe care clientul le consideră contabile și care nu sunt acoperite de contract.
Exemple:
Întocmirea formular A1
Analiza contract comercial
Relația cu taxele locale (impozite locale, salubritate etc.)
Contracte de SSM

Pentru acestea recomandat este cineva specializat.

Salut @StelianTrandafir Multumesc pentru raspuns.

Cred ca e o nuanta foarte importanta de lamurit. Respectivul a fost nevoit sa caute alta contabil ca sa-si lichideze compania pentru ca pur si simplu Keez cu care lucra deja, nu a putut sa-l ajute, nu a mentionat ca a fost vorba de cost.

E OK ca existe un pret separat pentru aceste servicii, problema e sa nu fii nevoit sa iti cauti alt ajutor fara sa fi stiut de la inceput ca va trebui sa faci asta cu un alt contabil. Si nu vorbim de un serviciu mai special, mai putin intalnit.

Ma bucur sa aud ca v-ati schimbat! Ar fi mare pacat sa aveti o platforma buna online (cum cred ca aveti voi) dar ca si client, sa ai parte de surprize. Eu as schimba azi contabilul sa am parte de servicii mai mai organizate. O platforma online ar fi amazing.

Am avut aceasta situatie la inceput cand nu prea existau atat de multe lichidari de firme.
Nu toti contabilii au lichidari asa ca nici noi nu ne-am ocupat de aspectul asta.

Din pacate conditiile economice si fiscale s-au schimbat (si nu in bine) si acest serviciu a devenit unul din ce in ce mai cerut de piata astfel incat l-am inclus in setul de servicii oferite - de cel putin un an (daca nu si mai mult).

1 Like

OK, nu stiam ca este sau era comun ca firma care te ajuta sa faci contabillitatea sa nu te ajute si cu radierea. Nu sunt de specialitate dar mie nu mi se pare chiar OK din pct de vedere al implicatiilor care le are.

Chiar daca radierea o face altcineva, tot sunt necesare niste documente contabile pentru asta.

Sigur - Orice expert contabil care face radieri le poate face. Keez acum face un transfer de la Expertul Contabil care face conta curenta la Expertul Contabil care face lichidarea fara sa afectam cumva clientul.

Am SRL si contabil Keez, care este posibilitatea sa-mi platesc si eu taxele pe dividendele extrase acum 2 luni (in avans), in afara de faptul ca trebuie sa restitui suma de bani in firma si dupa scoasa pe dividende?
Am salariu si lunar incasez, nu pot sta 3 luni pana la inchideri de semestre fara bani. Acum mi se tot spune ca trebuie sa-i bag inapoi ca sa platesc taxa de 8% pe ei dupa hotararea AGA.

Mesajele iar nu-s prompte, si contabilii raspund cam greu la ele. Am trimis unul pe 10 Aprilie, am primit raspuns pe 12 Aprilie.

de ce acest raspuns este marcat ca si solutie? :))

Tine cont exact cat ai scos in avans si chiar daca nu ai toata suma poti face transferuri mai mici pana acoperi diferentele, gen:

10000 lei - restituire avansuri
< 10000 lei - dividende
10000 lei - restutuire avansuri
< 10000 lei - dividende

Bineinteles, asta dupa ce faci hotararea AGA si restul. Fostul contabil mi-a mai propus solutii de genul anterior.

Problema ta nu e cu keez, e ilegal sa scoti banii fara bilant trimestrial/anual si hotararea AGA. La un control e foarte clar ce ai facut si trebuia sa faci cel putin un contract de imprumut, care implica dobanda. (bine oricum tu o scoti la final, dar din dobanda vei mai plati ceva taxe la stat)

Daca ai ajunge sa devii platitor de TVA si ai dori de exemplu sa cumperi o masina fara TVA ai avea un control unde ar fi probleme.

Cum se trateaza firmele suspendate cu regim derogatoriu ? (ma refer la costuri de administrare lunare/bilant anual)

Cum as putea face transferuri mai mici daca spre ex. singura mea sursa de venit e acel SRL, si acei bani i-am folosit sa traiesc spre exemplu?

Te imprumuti sau astepti urmatoarea incasare, iar pe viitor incerci sa nu traiesti de toti banii de pe o luna pe alta.
Daca nu te descurci nici asa treci pe PFA sau CIM…

Alternativa cu cash (hartii cu dispozitii de incasare) pe zile diferite ca sa nu treci de plafonul de 5000/10000 pe zi s-ar putea sa fie ilegala prin legea 70/2015 privind fragmentarea operatiunilor cu numerar.

Oricum pe toate astea tot in colaborare cu contabilul le poti face. Poate raspunde mai rapid dupa ce trece perioada asta cu zile libere.

2 Likes