Laptop performant pentru Linux

De cateva saptamani sunt pe piata pentru un nou workhorse portabil. Am iesit din zona Mac, am trecut prin toate laptopurile posibile de gaming (pe care le-am sters de pe lista din lipsa driverelor pt linux si a altor probleme raportate de comunitate) si am ajuns la companii care asambleaza produse special pt linux, cum e system76. Ma poate ajuta cineva cu info despre ce taxe trebuiesc platite la importul de produse electronice, ca sa imi stabilesc corect zona de pret? TVA 19% si taxa de import? Oare pe ce se bazeaza cei care spun ca taxa de import nu se plateste in cazul unor produse? La anaf nu prea merge siteul ca sa ma pot elucida.

Mersi mult de ajutor!

Nu la ANAF pe site vrei să cauți info ci la serviciul vamal, că acolo plătești (mă rog, e tot ANAF, dar e o entitate oarecum separată): https://www.customs.ro/agenti-economici/taxe-vamale-si-masuri-de-politica-comerciala

TL;DR: nu plătești nimic la <=10€, plătești 19% la <= 150€, plătești taxe vamale și TVA la ce e peste. Din câte știu, taxele vamale sunt stabilite vag într-un caiet de-al lor și variază în funcție de cheful vameșului, poziția planetelor și câți pui a fătat pisica vecinilor vameșului.

Pe lângă taxele astea, mai trebuie să stai la niște cozi absolut ridicole și să înduri superioritatea specifică funcționarilor români. :smiley:

TL;DR la TL;DR: dacă ajungi într-o țară din afara UE, cumpără-l de acolo.


  1. De ce renunți la mac?
  2. Sper că ai luat în considerare eventualele probleme cu garanția la produse ce nu se găsesc în UE sau RO.
1 Like

@tekkie chestiile de la system76 arata oribil - in special pe partea de build quality.

Why not a Dell? https://peteris.rocks/blog/my-dell-xps-15-review/ => pana si Dell-urile au build quality issues with that inner carbon fiber.

Urmeaza un raspuns lung si f personal. Don’t try this at home. :smiley:

Pentru ca nu au solutii care sa ofere suficient hardware pentru ce vreau eu sa rulez. Da, folosesc mac din 2009, e o decizie extrem de grea. Dar ei nu au o viziune pe termen mediu si lung care sa se duca in acceeasi directie cu a mea. Eu vreau un super ecran cu 32 gb ram si autonomie decenta pt statia portabila. Asadar, in cazul meu, custom built with Linux rulez! Bine, mai e si solutia unui Air pe care sa il folosesc ca terminal spre un desktop care sta undeva remote (inca nu am renuntat complet la idee, daca nu reusesc sa aduc Galago Pro-ul).

Da, e un risc pe care trebuie sa mi-l asum, mai devreme sau mai tarziu. Pana acum am jucat safe si nu pot zice ca am castigat.

Ufff. M-am tot foit pe linia asta, dar rezultatul e “no way!” si am sa incerc sa argumentez, evident fiind parerea mea subiectiva si nu voi sta sa despic firul in 4. Este adevarat ca Dell face XPSuri cu Ubuntu, deci teoretic se apropie de ce vreau eu, insa:

  • unul din colaboratorii mei are xps-urile astea noi cu ecran infinity edge (si de 13 si de 15) si are mari probleme cu driverele si in general cu lucrul in echipa, a trebuit sa schimbam toolingul in echipa din cauza asta
  • am vazut cum imbatraneste un xps (al sotului) care e deodata cu mbp-ul meu si ca varsta, si ca pret (f urat, mari probleme la display, probl. de tastatura, de trackpad, ce vreti voi, tot a picat)
  • calitatea buildului nu justifica sub nicio forma banii pe care ii cer (mai bine mbp decat xps, macar la mbp am garantia ca peste 4 ani il voi putea folosi)
  • chiar si nenea din review-ul postat de tine zice ca nu e buna tastatura; pai eu scriu 95% din timpul cat am computerul deschis
2 Likes

Am uitat sa mentionez de seria Lenovo - arguably they have the best keyboards.

16G + un quad with HT si fast as hell SSD (cele din mac-uri sunt printre cele mai speedy) => quite a beast of a computer iar macOS + mem. compression does wonders to extend that ram limit without slugging the whole system down.

Eu am observat ca am ramas fara ram cand swap-ul mi-a umplut tot spatiul liber de pe SSD si aplicatiile incepeau sa se blocheze pe rand (era undeva la 60GB).

1 Like

Linux nu pare sa functioneze out of the box … :confused:

Eh, Linux și last-gen hardware nu sunt cei mai buni prieteni, dar încet încet apar și soluții (sau workarounds). Singura soluție care merge out-of-the-box sunt XPS-urile cu Linux preinstalat (care nu sunt tocmai last-gen și parcă nici grafică dedicată nu aveau - ca să ocolească problemele ce apar la comutare între plăcile video). Dar @tekkie a zis deja că nu sunt tocmai ok.

1 Like

Problema cu Linux - chiar si pe XPS este ca daca treci pe variante non-LTS sau mai noi sunt sanse ca ceva sa se buseasca la un update - de la wifi la un sistem blocat.

Nu stiu cum sunteti voi dar mie imi place sa-mi tin sistemele de operare aduse la zi - aici apare marele plus la Windows si macOS.

e.g.: Unity este oficial mort - cand vor face schimbarea nu vreau sa astept doua luni sa apara toate listele de hacks sau cine stie cat pana cand Dell aduce totul la zi.

1 Like

Eu ma gandesc cu groaza la momentul cand credinciosul meu T520 o sa dea colţu’ :slight_smile: Noile generaţii de Lenovo sunt absolut oribile: ThinkLight nu mai e, butoane la touchpad nu mai sunt, LED-uri nu mai sunt, butoane de volum dedicate nu mai sunt, au adaugat prostia aia de tastatura numerica si au inghesuit totul spre stanga, tastele au spatii intre ele si urăsc chestia asta, pozitia laterala a conectorului alimentarii este cel putin nefericit aleasa, admisia de aer au mutat dedesubt in loc s-o lase lateral cum era inainte… Per total au luat niste decizii de design care probabil au nedumerit majoritatea fanilor ThinkPad-ului. La un moment dat se vorbea de un “classic Thinkpad”, dar n-am mai auzit nimic de proiectul ala.

2 Likes

The original IBM versions and a couple of early Lenovos were built like tanks; bro has an old X60 — best keyboard on a laptop so far.

1 Like

lenovo mai noi n-are sens, cum corect observa @serghei
am incercat si variantele europene https://www.entroware.com/store/laptops si https://www.tuxedocomputers.com/Linux-Hardware/Linux-Notebooks.geek dar parca sunt batuti in cap la capitolul "rezolutie ecran"
singura mea probl reala cu system76 e ca va trebui sa fac excursii la vama, etc si ma apuca disperarea la gandul superioritatii functionarilor prafuiti

Vama poate sa o faca si curierul, doar ca o sa-ti ceara o caciula de bani pentru serviciile astea. Dar decat sa te ploconeşti in faţa vameşilor…

PS Vad ca si astia de la System76 au tastaturi cu tastele in formă de “caramele”. Nu pricep nici picat cu ceara la ce naiba ajuta forma aia cretină. Daca dai o scurta cautare referitoare la “chiclet-style keyboard” gasesti o gramada de oameni disperati de tampenia asta. Dar niciun fabricant de laptopuri nu observa chestia asta, zici că-s autişti cu toţii.

Apropo de Lenovo, tot gratie chinezilor s-ar putea sa nu fie chiar totul pierdut: https://www.notebookcheck.net/Enthusiasts-bring-classic-ThinkPad-designs-to-the-modern-era.194630.0.html
Daca fac astia un motherboard de T520 cumpar si eu unul :slight_smile:

1 Like

How to install WSL2 on Windows 10 and Windows 11 | Windows Central poate fi o optiune?
Si eu rulez custom build alienware cu windows10 pro :smiley: a venit din US, dar prin filiala din UK a firmei asa ca nu am avut probleme cu vama. Inca nu am pus ubuntu, dar urmeaza sa pun 17.04

Legat de vama, eu mi-am comandat doua tastaturi Code din US si mi-au venit prin posta. Cand au ajuns in tara m-au contactat cei de la Posta Romana sa ma intrebe daca vreau sa se ocupe ei de procedurile vamale, le-am zis ca da, mi-au dat o lista de documente de completat (imputernicire ca sa faca asta in numele meu, copie dupa factura, etc etc), am semnat, scanat, trimis la ei pe mail (culmea, nu mi-au cerut fax) si cateva zile mai tarziu m-am dus si am ridicat coletul dupa ce am achitat taxele vamale de la oficiul postal de care apartin.
Daca iti vine printr-o firma de curierat serioasa (UPS, FedEx) se vor ocupa tot ei de formalitatile vamale.

1 Like

Eu am exclus din start orice optiune care implica sa platesc “taxa Microsoft”. Consider ca pt un IT professional “taxa Apple” este mult mai indreptatita, iar daca nu dorim nici asta avem suficiente optiuni in lumea Linux. De exemplu am identificat in UK un producator de linux portables destul de interesant, comparabil cu system76.

TL;DR Dupa 2 saptamani de research am ajuns la concluzia ca macurile sunt cea mai buna optiune calitate-pret, oricat am luptat din rasputeri sa merg le drumul linux-only. Sper sa reusesc sa iau o decizie luna asta, pt ca se cam impune.

1 Like

Am mai zis de Clevo anul trecut:

Văd că suportă până la 64Gb RAM 2 bay-uri pentru hdd, 2 bay-uri pentru ssd-uri m2, ecran hidpi șamd.

Am un prieten care are un astfel de laptop și e mulțumit de el.

2 Likes

Intra un popa intr-un restaurant, se aseaza la masa.
Cheama ospatarul si il intreaba:

  • Fiule, balena aveti?
  • Nu, parinte.
  • Casalot aveti?
  • Nu, parinte.
  • Rechin aveti?
  • Nu, parinte.
  • Atunci da-mi o costita de porc afumata si Dumnezeu mi-e martor ca am vrut sa mananc peste!
14 Likes

Prin peregrinarile tale nu ai dat si de vreun laptop cu keyboard non-chiclet? Tipul asta de tastatura mi se pare cea mai sinistra inventie din toate timpurile :slight_smile:

1 Like

Salut comunitate,

Cred ca cel mai important lucru la un laptop e sa iti asigure performanta necesara activitatii pe care o desfasori (yep,pare cliseu :slight_smile: ). Din ce s-a discutat aici cred ca sunt cel mai mic cu un netbook Acer (1007u +SSD) cu Ubuntu dar absolut indestulator pentru ce fac eu adica programare in Go si ceva Angular. Macurile sunt ok dar daca faci si ceva scripting Bash-ul ala e cam vechi,aici e mai bun ceva cu Linux.