Ma pot numi web dev?

Cumva sunt în aceeași oală cu tine: fac WP de ani de zile, plătește facturile, all good.

La partea asta nu sunt de acord cu tine:

Le poți face pe ambele, dezvoltându-ți studiile incremental:

  • Te ancorezi în industrie, fără să targetezi ceva anume. Eu sunt abonat la foarte multe newslettere și pescuiesc de acolo articole despre PHP, JS, UI, Frontend, devops etc.
  • Încerci să-ți rezolvi problemele proprii în alte limbaje cu care nu ești familiar:
    • ai des nevoie să redimensionezi imagini? Scrie un script în Python[1] care face asta;
    • testezi formulare? scrie un script în Cypress care automatizează partea asta
    • joci Catan cu prietenii? Fă o aplicație care generează insula.
    • ai copii? Fă o aplicație care i-ar ajuta la școală (eu am învățat react scriind o aplicație pentru administrarea fondului clasei)
  • Periodic urmezi un curs sau o carte. Fie că-i frontendmasters (facem periodic câte un group buy pe forum), laracast sau altceva, alegi ceva, consumi pentru câteva zile tot. Aici se întâmplă o chestie foarte mișto: chiar dacă nu folosești Eloquent în WP[2], poți învăța despre relația Model/Controller și să o aplici în WP în alt context.
    • dacă e să recomand cărți: Clean Code [3], Pragmatic Programmers, Design Patterns 1, 2.
  • cumpără câteva microcontrollere, încearcă să le programezi să facă… chestii: să clipocească led-uri, să învârtă motorașe etc.

Secretul nu este să schimbi domeniul ci doar să ai o altă perspectivă asupra lumii, ca să zic așa :slight_smile:

Dacă ești suficient de bun pe WP îți recomand Toptal. Poți face tot WP, dar cel puțin ești destul de bine plătit ca să ai timp și de altele :slight_smile:


  1. evident, este un exemplu. Înlocuiește cu orice limbaj cu care NU ești extrem de familiar. ↩︎

  2. Sunt și isteți care o fac; nu fi unul dintre ei. ↩︎

  3. Chiar dacă nu mai este atât de recomandată, oferă niște puncte bune de plecare/îmbunătățire. ↩︎

2 Likes