Mai angajeaza cineva programatori in 2020 si nu gaseste ? Atunci de ce dragi manageri romani aveti mentalitate invechita?

Evident. De aceea este utila perioada de proba de 3 luni. Ambele parti se pot razgandi fara sa existe potentiale consecinte negative.

1 Like

Pentru ca cineva sa-ti stea la interviu o zi intreaga, este nevoie sa-si ia liber de la birou. Cred ca ar fi un pas in directia buna, insa ma gandesc la cateva aspecte aici.

  • in primul rand, anuntul de angajare trebuie formulat corect - fara struto-camile scrise de HR, prezentate etapele prin care voi trece, un orizont de timp in care primesc un raspuns.

  • range-ul salarial - ambele parti evita sa-i piarda timpul celeilalte, este penibil cum se insista inca de la telefon pentru a divulga cat castigi sau cat iti doresti - nu te priveste cat castig si nici nu pot sa-ti spun o suma pana nu aflu concret ce am de facut in compania ta.

2 Likes

Intr-o piata a angajatului, mi se pare ca este contra productiv si riscant sa dai un interval salarial. Daca dai peste un inginer foarte bun, care ar aduce valoare mare in echipa si organizatie, dar nu poti sa il ofertezi deoarece intervalul salarial este rigid si organizatia incapabila sa se adapteze si sa ia decizii in timp real?

Eu fac oferte pe baza valorii inginerului cu care discut. De-a lungul celor 2 ani de cand operam, evident ca s-au format niste intervale salariale, dar interesant este ca oamenii s-au grupat natural atat pe interval salarial cat si pe nivel de competenta profesionala.

Si daca omul afla la fata locului ca suma pe care si-o doreste nu este in range-ul tau, crezi ca-ti mai calca pragul pe viitor ? Trecerea interviului nu implica si ofertarea cu maximul din range - fix discutia de care spui, ar trebui sa stabileasca asta.

Lipsa unui range salarial, cel putin pentru mine, scoate in evidenta ca angajatorul respectiv nu cunoaste piata. Sau, se bazeaza ca eu nu o cunosc si voi cere un salariu mic.

Bias-ul acesta cu siguranta va insemna ca vei rata cateva oportunitati importante pentru cariera ta.

Din pacate, am avut experiente neplacute de suficient de multe ori, prin metoda clasica. Oportunitati apar mereu, prefer in masura in care sa poate sa am si eu un cuvant de spus in tot procesul respectiv.

Ce anume ti se pare riscant in a oferi un range salarial ?

Inginerii pe care ii vreau in echipa mea s-ar putea sa respinga ideea sa discute cu mine deoarece nivelul maxim al salariului publicat este cu 200 eur mai mic decat ce vrea sa obtina acel inginer.

Evaluarea trebuie sa fie bazata pe P/V nu doar P. Pe mine ma intereseaza acei ingineri care stiu si pot sa maximizeze valoarea lui V. Da, C va fi mai mare decat pentru alti ingineri dar beneficiul realizat merita costul.

Iti inteleg logica si ce spui tu cred ca isi doreste oricine. Ramane totusi challange-ul de a vinde job-ul respectiv catre acei candidati, inca din faza de anunt pe LinkedIn/BestJobs.

Da, asta este marea provocare.