Managementul stresului - Cum vă destindeți?

Cred ca s-a mai atins subiectul pe forum desi nu am gasit un topic dedicat.

Oricum este vorba despre strensul/anxietatea individuala and how does one deal with that.

Cred ca ar fi interesant sa expunem diferite metode pe care le utilizam.

Am dat recent de:

full sauce

2 Likes

Până la urmă tot Pomodoro ne salvează? :smiley:

1 Like

Ma gandeam ca unele companii, startup-uri au o sala de relaxare cu playstation sau altceva ca sa te deconectezi de la problema pentru cateva momente in sensul ca poate dupa aia vezi mai clar si desigur poate sa te si motiveze.

Poate sunt eu mai old school, dar încă nu am văzut un joc care să nu te pună în alertă, deci este oricum numai relaxare nu :smiley:

Genul de activități care îți solicită ochii, atenția și concentrarea nu mi se par foarte potrivite pentru a intra în categoria „te relaxează”. În aceeași categorie intră și facebook, twitter, RSS etc.

A te deconecta de ceea ce faci în mod curent da, dar nu pentru relaxare. (și am impresia că sunt mulți care nu fac diferența între relaxare și deconectare)

3 Likes

In cazul meu functioneaza destul de bine a ma concentra in a asculta ceva placut (muzica). Cand iti pui toata atentia catre muzica, mai ales via casti, optim intins in pat sau in scaun intr-o pozitie confortabila cu eyes closed este destul de relaxing.

Alta varianta este de a schimba complet contextul, de exemplu citesc un articol random, interesant despre orice, numai programming related not, ofc cartile intra in same category.

Destul de rar, o pauza de work la un proiect personal sau a scrie un draft pentru un articol la fel it clears my mind.

De mentionat ca si social interaction is a huge anxiety/stress reliever - insa nu toata lumea este free all the time.

EDIT:

also a bit of gaming nu strica - mai ales cand tipul de stres tinde spre draci - head shooting and knifing some random people on the Internets can do wonders :sunny:

tangential: https://medium.com/the-year-of-the-looking-glass/average-manager-vs-great-manager-cf8a2e30907d stole it from @jcsrb :sunny:

Eu in ultima perioada am inceput sa fac cam la fiecare 2 ore cate o pauza de 10-15 minute.
De obicei ies pe afara, citesc cate ceva, mai dau telefoane, diverse.
Am vazut ca momentan functioneaza.

2 Likes

Nici nu am spus altceva. Doar că¹:

Asta. Chestia asta nu este relaxare oricum ai lua-o. Este descărcare, refulare, deconectare de la ce faci (așa cum am zis și mai sus; nu știu care-i termenul în engleză), este orice dar nu relaxare.

Pentru că dacă te relaxezi omorând omuleți - chiar și virtuali - s-ar putea să fie o problemă pe undeva…

¹nu e cherry picking pe teme de semantică, dar nu vreau să generăm confuzii.

agree with you dar ai taiat selectiv conditia pentru gaming:

si nu, nu cred ca este ceva deviant sa mai ai draci din cand in cand :slight_smile:

Offf, dar n-am zis asta! Atunci când ai draci nu te relaxezi omorând oameni (virtuali sau nu). Atât :smile:

Incep sa inteleg ce zici, insa de obicei (este foarte bine documentat) atunci cand ai draci iar posibilitatea de a fi disipati in mod normal (just tell what’s bugging you or make a point) nu este posibila din diferite motive ultima solutie este totusi ii exprimi cumva - acum in unele cazuri te poti calma relativ usor insa most of the time, nu vreau sa folosesc sintagma se aduna in timp insa daca nu ai o metoda buna de ai disipa in mod eficient s-ar putea ca intr-un final sa somatizeze in ceva quite fucked up: anxiety and other issues.

I use games some use sports, do push ups, squeeze a stress ball, eat too much, run, go kick something, become passive agressive etc.

2 Likes

I drink. (Post must be at least 10 characters)

3 Likes

Eu cant.

7 Likes

Haha, m-am luat cu a explica ce (nu) este relaxare încât am uitat să zic ce fac eu să mă destind.

Am și e un Jackson Kelly pe care îl zdrăngăn din când în când. Ori rece, să nu deranjez pe nimeni, ori prin amp să curăț praful de pe pereți ori în Rocksmith, să mă joc un pic.

Mai nou am descoperit și Yousician, care pare o modalitate interesantă de a exersa. Interesantă dar scumpă (10$ sau 20$/lună)

1 Like

Nice, eu imi printez tab-uri dupa Songsterr.com si bag ori la casti ori incet la amp, ori cu colegii. Nu stiam de Yousician, will try.

1 Like

Fa-ti un hobby sau 2 si alterneaza intre munca si ele.

+1 pentru muzica si jocuri :smiley:

1 Like

Interesante solutii antistres, caut si eu una, cred ca in domeniul asta nu e problema ca inbatranim ci stresul sau poate trebuie sa imi schimb job-ul :smile: , oricum cel mai stresant e sa ai un sef non tehnic care vrea ceva si nu intelege limitarile tehnice si vrea sa faca the next big thing.

3 Likes

side note: imgur also works quite well / makes me laugh like an idiot till I forget what was I stressed about

1 Like

Intotdeauna am crezut ca citatele de tip x minute pauza la x minute de munca sunt doar motive de a mai lua o pauza in plus.

Sportul insa pentru mine e cea mai buna metoda de relaxare. Dupa o ora in care ti-ai pus corpul la munca esti fresh.

Daca, din pacate, sunt nervos si nu e gym day pot sa ma plimb 30 de minute cu bicicleta.

1 Like

10 posts were split to a new topic: Consumul de „substanțe” în timpul programului