Matematica clasica și matematica din informatica

Salutare draga comunitate Devforum.
Sunt elev la liceu clasa 9,pe profil mate-info.
Sunt bunicel pe matematica și foarte bun pe pseudocod(ca asta facem semestrul 1).
Din sfatul unui prieten de clasa 11,am aflat ca la liceu o sa fac informatica unde nu prea o sa aplic matematica 9-12.Ca mai mult o sa fac c++ sintaxa si algoritmi ce nu depășesc matematica de gimnaziu.
Am stat 2 luni sa cercetez cu ce limbaj de programare sa încep și în ce consta cu adevărat algoritmica dintr un limbaj, și am observat ca exista cam 2 matematici în cazul unui licean la mate info:
-matematica clasica(în care tu rezolvi pe o hârtie probleme)
-matematica din informatica în care rezolvarea tinde sa fie extrem de desfășurată și de logica.

Am luat așadar la pas câteva filmulețe pe Youtube în care am învățat sa programez în codeblocks(în consola), câțiva algoritmi de baza: interschimbarea a doua valori, palindrom, suma cifrelor unui număr.
Rezolvarea în c++ a acestor probleme a părut diferita ca limbaj și abordare decât rezolvarea matematica. În c++ era nevoie de rezolvare pas cu pas, fără a omite niciunul iar în matematica pură pur și simplu puteai sari pași.

Va întreb, în situația aceasta mai are rost sa ma strădui sa învăț matematica clasica asa cum e ea, sau mai bine o învăț dar aplicata într un limbaj de programare?

Adica de ce sa fac probleme pe foaie, de la ora de mate, când pot aceeași matematica sa o aplic în c++?

Ca idee as învață pe cont propriu algoritmi de la cel mai simplu, la cel mai complex de pe internet, și I as aplica într un limbaj de programare și gata as învață programare.
Nu vad utilitatea de a învăța doar matematica pură.

Sper ca s a înțeles ce am vrut sa zic.
Dacă aveți ceva nelămuriri ma puteți întreba.

1 Like

Matematica din liceu este ok si este folosita in CS.
Asa ca invat-o bine :slight_smile:

1 Like

matematica e aceeasi, aplicarea e cea care e in plus.
deci pentru a invata ce spui tu… nu excluzi matematica.

oricum, matematica o sa folosesti si pentru fizica si pentru multe alte chestii (si… pentru si mai multa matematica), deci nu o poti ignora.
in plus… multa matematica se foloseste si in machine learning si ai.
si pana o sa lucrezi serios in domeniu (it)… ai-ul o sa fie destul de prezent (si poate o sa vrei sa ai uneltele - matematica sa il intelegi in detaliu).

pe scurt… daca vrei sa lucrezi serios in informatica… nu rata matematica

ok dar chiar nu pot sa invat decat aplicata in c++?
Nu vad sincer rostul in a o invata si pur asa cum o stim,e cam in plus.
Nu am zis ca exclud matematica am zis ca nu are rost sa o invat asa cum o stim cu totii pe hartie.
O invat dar doar aplicata in c++.

e alegerea ta cum sau daca vrei sa o inveti.
totusi, daca tot ce ai nevoie de aici e sa iti confirm alegerea… nu o sa o fac.

Nu exista doua matematici :smiley: Învață matematica cât mai bine la scoala, lasă ideile de genul asta ca nu fac bine.
Ce înveți in liceu e extrem de important și sunt cunoștințe de matematica pe care le vei folosi toată viața, chiar mai importante decât multe din cunoștințele de matematica din facultate.

Deci lasă ideile stranii. Taică-tu știe? :grin:

Logica de programare e într-adevăr diferită de logica matematicii, e cumva o “multime” mai mare dacă vrei. Învață dacă poți C sau C++, dacă ai înțeles pointerii ești deja pe cai mari, pointerii sunt spaima unora, oameni mari.

In alta ordine de idei, ce mișto e sa fi atât de tânăr. Eram in culmea fericirii ca îmi luasem 5x86 si ma conectam prin dial up la internet, era ceva de nedescris sa poți intra testa o adresa in Internet Explorer și sa se încarce un site…
Părinții și bunicii trăiesc si sunt toți sănătoși…

1 Like

netscape navigator anyone? :slight_smile:

“Lasă ideile stranii” - vei fi primul care va rămâne masca de unde voi ajunge cu aceasta idee stranie. :kiss:

Omul ți-a dat un sfat foarte bun. Că poate vei fi tu excepția de la regulă și o să ajungi departe cu ideea ta nu invalidează cu nimic sfatul lui.
Din răspunsurile tale de aici înțeleg că tu nu voiai raspunsul la întrebarea ta. Voiai o confirmare la ideile din cap.

Nu exista matematica-informatica. Exista aritmetica, analiza matematica, geometrie, trigonometrie, etc. A spune ca inveti matematica DIN informatica e ca si cum ai zice ca inveti sa conduci din programare, pentru ca cu programarea se fac jocurile cu masini. Invata tu matematica la ora de mate si informatica la info si ai sa fi un programator complet.

3 Likes

Exista idei stranii si idei “stranii”. Tu ai idei din a 2 a categorie. Ma refeream la

idei dastea in care te intrebi la ce e buna matematica nu îți fac bine.

“idei dastea in care te intrebi la ce e buna matematica nu îți fac bine.”-hai sa detaliem puțin pentru ca nu vreau s ați las impresia ca s jigodie needucata.

“mai are rost sa ma strădui sa învăț matematica clasica asa cum e ea”-matematica clasica=matematica de la ora de mate.

Aia pe care o faci pe foaie și în care rezolvi.
E diferența substanțială între matematica clasica și ce ape care o vezi în c++, iar diferența nu consta în conținut, ci în exprimare.
Cum poți sa zici ca limbajul formal și clasic te ajuta sa fi foarte bun în limbajul pas cu pas și pur logic. Nu are niciun sens.
Continoare…
“Nu vad utilitatea de a învăța doar matematica pură”.

Pe vremea mea, admiterea la liceu si la facultatea de informatica se dadeau examene de admitere la matematica iar la politehnica in bucuresti se dadea admitere la matematica si fizica, in manualul de matematica de liceu aveam la fiecare lectie si o bucata de cod cum se rezolva problema din punct de vedere informatic. Matematica si informatica nu se exclud una pe alta plus ca matematica de liceu contine cunostinte fundamentale. Si la facultatea de informatica se face analiza matematica si algebra, scopul este sa iti formeze gandirea logica.

1 Like

N am zis ca se exclud, mai citește o data🙂

:thinking:

Ori nu sunt eu la nivelul de intelegere de care ai tu nevoie ori tu nu reusesti sa te exprimi corect, caci eu inteleg din ultimul raspuns ca repeti aceeasi intrebare: “Se merita sa invat matematica de la ora de mate?”.

Ceea ce e o intrebare absurda.

@thankyou cred că aveai deja o opinie formată, ai venit aici doar să cauți o confirmare. Greșesc?

Mi se pare foarte interesant cum întregi doar ce ți convine, îmi miroase a troll.
In fine încheiem conversația fiindcă nu duce nicăieri.

Cred ca ai o problema grava de perceptie daca crezi ca cineva care petrece timp incercand sa te ajute e un troll.

1 Like

ai inceput cl a 9-a, 0 experienta in programare, vii si ceri parerea unora care au deja experienta de ani intregi in domeniu. si pt ca nu-ti convine parerea lor ii faci troli.

imi pare rau pt cei care au incercat sa te ajute, nu meritai.

pai nu se exclud, dar la ora de informatica s-ar putea sa gasesti doar bucati de matematica, nu “toata” matematica.
si daca la inceput pare simplu sa intelegi o bucata de matematica din exemplul de la informatica… s-ar putea sa te trezesti peste un an ca nu o sa mai poti intelege matematica de la informatica pentru ca:

  • iti lipsesc niste alte bucati (care nu sunt interesante pentru informatica)
  • scopul informaticii nu e sa te invete matematica

oricum, esti liber si responsabil pentru alegerea ta.