Mental health and tech industry

1 Like

managers hate him

1 simple trick to not go insane in the IT industry

Am vazut recent un video in care vorbea de firma unde programa Musk (aia care a fost cumparata de PayPal) si cand a devenit destul de spaghete codu lui au angajat o echipa de devi profesionisti. Le-a cerut Musk sa stea peste program si cine stie ce altceva si aia au refuzat din start

image

Aprob si gasesc multa intelepciune in acel 50%. Contrar la ce ar parea nu e vorba de a trage teapa angajatorului. Chiar dimpotriva, relatia cu angajatorul devine una buna, poate si spre foarte buna (asa cum zice si el “I still get above average perf reviews”).

Unii ajung la acelasi rezultat fara sa faca constient acel 50% asa zis “work less”, care de fapt nu e nici un “work less”.
E vorba de a munci smart. Eu ma lupt cu greu si acum cu asta, simt ca esuez in mare parte, caci am facut si fac inca greseli (cred ca sunt greseli importante, desi stiu ca tendinta e de a-ti parea mai negru lucrurile decat sunt de fapt). Personal, eu (cred ca) stiu de ce gresesc, dar imi e foarte greu sa nu mai pic in aceeasi greseala, desi solutia e foarte simpla. E precum chestiile alea, “mergi 30-45 de min pe jos in fiecare zi, citeste ceva nou macar 30 min zilnic, etc.”. Lucruri extraordinar de simple.

Yes, yes, yes, yes. Habar n-am cine e Jocko Willink ala, dar daca e ce cred eu ca e, se pare ca am ajuns si eu la aceeasi concluzie.

EDIT: Despre ce carte e vorba?

Acum am realizat ca eu am dat peste el intr-un film de pe YouTube mai demult, si a devenit unul din filmele de o anumite categorie din favorites.

Cred ca ce lipseste imens nu doar in tech industry, e o cultura adevarata de munca. Oamenii invata cum sa lucreze in mare parte doar lucrand. Cand lucrurile nu merg bine in companii, e vina tuturor, nu doar a angajatului. Pare un cliseu si utopic, dar in realitate, cat de bine merge colaborarea dintre oamenii dintr-o companie e in mare parte o chestie mai degraba de imprejurari, poate ai putea zice si de noroc (angajatul are nevoie de un job si compania are nevoie de el, si cei doi colaboreaza bine si lucrurile se pupa OK, cel putin o perioada).
Am lucrat cu suficienti de multi oameni si companii sa vad ca de fapt, companiile functioneaza dintr-o inertie mai degraba.

1 Like