Merită să cumpăr un iMac 27” late 2012?

Ma bate gândul sa îmi iau un iMac, are un prieten de vânzare unul de 27”, 3.4ghz, 32gb ram, 1tb HDD, 2gb video, late 2012. Prețul 1200€. Ce părere aveți, merita din anul ăla? Eu momentan folosesc un MacBook pro din 2010 cu 4gb ram și 120ssd și se mișcă bine. La iMac-uri nu știu cum e.

in locul tau as lua un macbook pro de generatie mai noua

LE: sau poti as cauti pe olx !
PS: este bine sa ai pe cineva care se pricepe la produse apple !

Ma gândeam și la noul MacBook, dar ma încânta ideea unui iMac cu display-ul mare. Pot tine deschise mai multe aplicații/taburi etc

1 Like

Pe de altă parte, vorbim despre un sistem vechi de cinci ani, ceea ce înseamnă că vei mai primi actualizări la macos pentru încă maximum doi-trei ani.

M-am uitat acum și un iMac nou de 27” cu o configurație ok e 2200€, deci cred ca o sa ma orientez spre un iMac sau MacBook noi, dar rămâne aceeași dilema :))

Iti spun eu de ce il vinde. Din cauza la HDD. Ca sa pui un SSD e bataie mare de cap, in rest pacat de el. Diferenta de performanta la procesor nu e asa de mare fata de versiunile curente, doar daca faci rendering sau video.
iMac-ul acela o sa se miste mai prost decat laptopul tau.

Pai nu merge sa ii pui un sdd? Și laptopul meu se mișcă nasol pana sa ii pun ssd

Îl voi folosi doar pentru programare.

Prețurile de noi sunt asemănătoare între cele doua. Voi pentru programare ce ați folosi?

Cred că răspunsul la întrebarea asta e… depinde:

  1. Obișnuiești să lucrezi pe laptop? Îți place? Dacă da, atunci portabil;
  2. Ești mulțumit cu un ecran de 15? Cum se compară cu unul de 27?
  3. Obișnuiești - sau ai avut nevoie în ultimele… să zicem trei luni - să lucrezi în deplasare? Dacă nu, atunci iMac;
  4. „Programare” e un termen destul de vag. Dacă ai nevoie de virtualizare și, implicit, de mult RAM, s-ar putea ca iMac să fie mai potrivit, dar cu condiția să îi pui 32GB.

Probabil mai sunt câteva criterii, dar concluzia generală este aceeași: use the right tool for the job.

4 Likes

Cu 500-600 de euro iei un monitor nou superb 4k si il legi la laptop.

IMac-ul e destul de upgrade-abil, dar trebuie sa fii dispus sa dezlipesti tot ecranul si sa il pui inapoi cu dublu adeziv, pentru ssd am vazut ca trebuie un bracket special la 20 euro.

Trebuie sa faci un upgrade la macbook care sa duca 4k ok, adica unul din 2014+ preferabil. Eu as merge pe unul din 2016 fara touch bar. (Chiar de 13.3 inch)

Macbook Pro-ul din 2010 e probabil mai mult ca sigur pe moarte, ma uit frecvent la Louis Rossman pe youtube si sunt foarte prost facute.

2 Likes

sau pe olx

Acela de pe emag mi-a atras atentia

am auzit si eu de acest tip. m-am uitat la cateva videoclipuri in care critica modul cum sunt construite unele produse apple
scuze pt micul offtopic

Nu știu cât de proast au fost construite de eu îl am din 2012 și mi-am făcut treaba cu el fără probleme. Inafara de baterie și faptul ca se încălzește cam tare

1 Like

Selection bias?

  1. Când ai un service Apple (sau mă rog, cunoscut că repară Apple) ce produse te aștepți să vezi?
  2. Produsele defecte au prostul obicei să ajungă la gunoi sau la service, unde ajung vedete pe youtube, caz în care, logic, sunt proaste. Oare cele ce nu se strică sunt la fel de proaste? :slight_smile:

Pentru orice produs bun în accepțiunea ta îți garantez că există un loc pe Pământ (și probabil și online) care îți poate arăta contrariul :smiley:

@iamntz cu raspunzi ?

mie sau lui isti37

In general laptop-urile Apple au un calcaiul lui Ahile, sunt pline de defecte de inginerie care erau la mintea cocosului. Adica oricine stie cum functioneaza un tranzistor, un regulator, un procesor stie ca vor fi probleme.
Sunt probleme incepand cu sudurile pe placile de baza (design-ul favorizeaza anumite puncte de flexibilitate in care se sparge fludorul de la utilizare normala si componentele se dezlipesc in locuri aleatoare) pana la probleme in integrate din cauza racirii.

Practic sunt facute sa functioneze exact cat tine garantia, daca iti functioneaza mai mult ai avut ori foarte mare grija de el, ori esti foarte norocos. Dar de exemplu un macbook din 2010 cu o placa video Nvidia e 100% predestinat sa se duca fiindca cipul procesorului grafic e fabricat cu un defect intern, e mai usor sa castigi la lotto decat sa gasesti un macbook cu nvidia functional din 2010 fara sa fi fost reparat. (nu e un defect in special al lui Apple ci al tuturor laptop-urilor care au folosit acel cip de la Nvidia, doar ca Apple a scos in evidenta problema prin racirea limitata)

Abia acum ajung procesoarele si gpu-urile pentru laptop-uri la un TDP corespunzator pentru formatul unui laptop Apple. Pana acum formatul in sine era un defect de fabricatie, oricine isi poate da seama ca racirea era cu mult sub cea necesara, doar ca foarte inteligent au calculat lucrurile sa fie pe profit cu garantia. Nu degeaba Apple pune procesoare dual-core in laptop-uri in 2017.

In general un Macbook implementeaza mai bine detaliile ignorate de ceilalti dar ignora lucrurile importante precum racirea si durabilitatea mecanica a placii de baza.

Salut, inainte sa bagi banii intr-un imac, poti incerca un hackintosh din componente sh: https://www.youtube.com/watch?v=8jKtfMWinvo

2 Likes

Am un iMac 21" cred ca 2010. Oricum cu Core i5. Am pus ssd samsung evo de 256gb si am pastrat hdd-ul de 1 Tb.
Cred că a costat aprox 400 RON inclusiv cablul special (am pastrat și unitatea de disc optic) la Noumax Service pe Eminescu. Merge perfect cu OSX Sierra.

2 Likes

Eu asta am si sunt super multumit:

  1. Desktop HP mini tower, super silentios, 16gb ram, 1tb SSD, i7 prima generatie (o am de cativa ani buni)
  2. Monitor Samsung 32" 2k
  3. Placa video Nvidia dedicata, Zotac Zone (fara ventilator), ceva basic cu 2G memorie
  4. System de operare Linux

Merge de 2x mai bine decat macbook pro ce am la servici cu specificatii similare, tot 16g ram, ssd 750gb, aceeasi generatie de i7. Si daca am de ales intre un ecran retina de 15" sau un monitor 2k de 32", oricand as alege ecranul mare.

Desigur, daca ai nevoie de mobilitate, se schimba ecuatia.

Dar si sa am un laptop, eu personal m-as duce pe un HP sau Dell cu Linux.

Java, si IDE-urile de Java merg incomparabil mai rapid pe Linux decat pe MacOS.

2 Likes

Ce distribuție de Linux? Probleme cu drivere ceva (ssd trim, placă grafică: virtual desktop & dual display de astea îmi este frică).
Și omul vroia mac poate face dezvoltare xcode Dzeu știe :slight_smile:

1 Like