Metode (mai putin cunoscute) de cautare de programatori

Ce m-ar face pe mine să mă mișc:

  • maxim 6 ore pe zi;
  • de la 4000 de euro net pe lună (e ok, sunt PFA);
  • posibilitatea de a lucra 2 zile pe săptămână de-acasă;
  • pot să-mi cumpăr eu monitoare/scaune/birouri, nu cer firma să o facă, desigur, ele rămân ale mele;
  • să n-aud de asigurare de medicală, ieșiri cu echipa, abonamente la sală. Dacă ne înțelegem bine, ieșim oricum. Dacă vreau să merg la sală, mă duc din proprie inițiativă;
  • preferabil biroul să nu fie într-o încăpere cu aer irespirabil. Am văzut la o firmă și la un hotel. După ce au aspirat, aerul era așa de înțepător că nu puteai respira. Dar apoi e ok, pot să cumpăr un purificator de aer;
  • fără promisiuni de alea că te ducem 6 luni în străinătate. Da, sunt în Franța. Dacă tot Vestul e așa, mai bine mă lipsesc. Parisul e un jeg plin de pișat și șobolani, de exemplu;
  • concediu: sunt bune și 4 săptămâni pe an. Eu am lucrat 6 - 7 ani fără zile de concediu oricum. Lucram și de Crăciun/Anul Nou, no problem for me. Acuma cu soție e diferit. Ea vrea zile libere și concedii că nu are un job care să-i placă (medicină). Dar la urma urmei, să pot lucra de pe un laptop. Stau pe plajă și fac pe plac și soției, și lucrez.

Ce s-ar întâmpla? Când e de munca, voi lucra și mai mult de 6 ore pe zi. Plus că, în celelalte zile, plecând o oră mai târziu și venind o oră mai devreme, scap de traficul 9-17.

Apoi eu am un site de genul ionpopescu.ro. Mă aștept lumea să caute pe Google și să îmi trimită mail prin intermediul acestui site. Toate ofertele primite pe monster.com, linkedin.com, etc. îmi denotă lene.

1 Like