Microsoft Teams - Slack are concurență!

Răspunsul Slack (din ce am înțeles au avut o pagină într-un ziar cu acest text):

https://slackhq.com/dear-microsoft-8d20965d2849#.wo9v41a6n


Slack does retain one big advantage, however: Microsoft has said that there’s no free pricing tier for Teams. Slack, on the other hand, can be used for free, subject to certain limitations. This makes it much easier for organizations to try out Slack to see if it’s a good fit for their needs.

Pe de altă parte, Teams este inclus în suita Office 365 ($12.5/lună), ceea ce înseamnă că s-ar putea să nu reprezinte neapărat o problemă pentru cei în target.

Rămâne de văzut cum va evolua, ce integrări vor fi disponibile, ce API (MS nu e chiar foarte deschis în privința API-urilor) șamd.

4 Likes

Pagina din ziar cu răspunsul Slack.

1 Like

Microsoft a lansat și o versiune gratuită: mesaje nelimitate, maximum 300 utilizatori, maximum 10Gb stocare (2gb/user), apel audio/video.

3 Likes

Decat sa folosesc orice produs software Microsoft, mai bine nu folosesc nimic sau caut alternative cel putin decente dpdv al feature-urilor. Ce am observat de-a lungul anilor:

  • acelasi stil de a milkui cat mai multi bani ca Amazon
  • produse in general buggy/shitty/prost gandite
  • e incredibil de frustrant sa trebuiasca sa te reloghezi pe un cont Microsoft pe care nu te-ai mai logat de cel putin 2 saptamani
1 Like

zise el de pe un windows. :slight_smile:

cel mai scary mi se pare integrarea cu restul aplicatiilor si sistemul de acounting, billing and all that. cine a avut tangente cu azure stie despre ce vorbesc.

Au avut și momente bune, vezi VsCode

cred ca asta-i una din cele mai toxice si cretine moduri de gandire. Indiferent unde-l aplici.

Nu vrei să povestești ce și cum celor ce care nu au avut tangențe cu azure? :smiley:


Eu aș migra clienții de pe Slack pe Teams, dar îmi este teamă de două scenarii:

  • să decidă MS că Teams nu le aduce suficiente venituri => să-l oprească peste un an
  • să decidă MS că variantele gratuite au prea multe beneficii => să-l ciuntească.

the usual. retire la chestii care le folosesti fara sa te anunte, schimbat planuri fara sa te intrebe, chestii care dispar din interfata, nu poti face nimic fara telefon si apoi te suna un indian… support care face orice numa sa nu rezolve problema…

3 Likes