Mizeria din industria IT din Romania

Nu e o mizerie, companiile au rolul lor, e greu sa gasesti clienti, ai nevoie de un brand, nu e chiar asa simplu, daca ai un brand personal, si un network, probabil ca iesi mai bine ca contractor.

1 Like

Fix asta e.

Chestia e că în România există acel loophole cu PFA cu cod CAEN 6202, care are norma de venit foarte mică (în mare, estimarea statului român e că un PFA ce oferă activități de consultanță în IT are un venit brut de aproximativ 35.000-37.000 de lei pe an sau în jur de 3000 de lei pe lună) și atunci „optimizezi” foarte mult componenta de taxe și impozite. Practic, dacă înlocuiești contractul de muncă cu un contract pe PFA la aceeași cheltuială pentru angajator, tu îți crești venitul lunar cu aproximativ 50%.

Challenge-ul să ajungi la client nu e deloc mic și mulți programatori nu au o personalitate potrivită pentru componenta de sales. Acum presupun că e mai ușor, că a crescut semnificativ cererea pe piață pentru că firmele sunt forțate să investească în online, dar chestia asta nu va mai dura mult timp.

2 Likes

Deja devine prea intortocheata treaba. Dascalu nu zice sa lucrezi cu PFA pentru ceva firma straina? Nu faci practic aceasi treaba ca si un programator cu contract de munca in RO, dar pe mai multi bani?

Se pare ca multe lume intelege ca te faci freelancer de ala de cauta clienti finali si o arzi pe sales si duci un proiect de unu singur

O spui si tu de parca proiectele sunt abundente si tu doar stai asa pe spate si vin ele la tine. Cum ajungi la firma aia straina, te iau de pe strada si iti trimit o tastatura prin posta si gata esti contractorul lor? Nu e tot un proces de selectie, interviuri?

Chiar daca ai un brand, e mai dificil de unul singur decat printr-o firma cu ‘brand’ si mai multi angajati, etc.

Firmele mari nu trateaza cu indivizi decat ca angajati.

Nu prea o sa vina Lockheed Martin Corporation sa lucreze cu PFAuri din Romania.

Daca cunoasteti vreo exceptie, va rog sa-mi spuneti.

2 Likes

pai sunt anunturi cu joburi remote pe LinkedIn

Dai exemple extreme,
Vezi companii mai ușor de atins, mulți lucrează cu contractori.

Apoi eu nu vă înțeleg cu challenge-ul la angajare. E extrem de greu să treci de stadiul de intern/junior.

Dar după, la momentul actual și de faci programare in Turbo Pascal găsești ceva de muncă.

Sigur gasești subcontractori la Lockheed care te iau liniștit cu SRL, doar că e cu dedicație la firme de genul.

2 Likes

Am dat un exemplu. Pot sa dau mai multe.

Pot sa dau mai toate companiile mari. In general, cam asta e situatia cu toate alea FAANG care dau salarii mari.

Singura problema e ca n-ai scapat de ‘exploatarea’ mentionata. Tot indirect lucrezi si tot o alta firma ia grosu’. Sigur, poate ca esti mai multumit de ‘mizeria’ din alta parte fata de ‘mizeria’ din Romania, dar tot ‘mizerie’ e.

3 Likes

Stai puțin, ce înțelegi tu prin „intermediar”? E un business developer care îți aduce proiecte sau firma la care ești angajat?

Treci de stadiul de junior prin muncă, acumulând experiență. Nu e nimic „extrem de greu” în asta.

Știu destule exemple de la corporații mari gen Lockheed Martin unde angajații obțin o creștere salarială semnificativă trecând de la angajat la contractor. Ce nu spune d-alde Dascălu e că primii care zboară în caz de reorganizare sunt contractorii externi. Știu exemplu concret de la IBM din Austin, unde un senior developer era contractor extern și a fost obligat să se angajeze ca să nu-și piardă veniturile, asigurarea medicală, etc.

3 Likes

O firmă la care ești angajat/pfa, dar la care lucrezi pentru altă firmă total. Fără să ai ceva deaface cu firma angajatoare pe lângă performance review. Adică îți vezi colegii la all-hands si ping-pong, in rest lucrezi cu alți oameni.

@rockatanescu e greu să ajungi pe proiecte reale zilele astea ca junior, din tutoriale tot junior rămâi. Trebuie să cauți mult și bine, competiția e acerbă cu toți cei care vor să lucreze în IT de la chelnerie.

Aha, doar ca e irelevant. Acele corporatii nu vin alergand la PFAurile din Romania cu vasta experienta de 3 anisori, ci fac de-astea cu propriii angajati.

Oricum, chiar daca fac exceptii si fac deal-uri cu indivizi… well, acele exceptii sunt exceptii si nu regula. Probabil au niste motive foarte puternice, nu sar asa la tot PFAul din Romania si India.

Toate firmele mari apelează la firme de audit ca si Deloitte, McKinsey, KPMG, pwc.

Aceste firme dau rapoarte cu unde se poate face cat mai mult cu banii pentru CEO pe baza unor date si studii.

Când CEO-ul ia raportul pe care e scris Romania, India și se duce în fața board-ului trebuie să vină cu un plan pentru a se adapta la raportul firmei de audit.

Deci dacă raportul spune că e bine in România, ei trebuie să vină în România și de angajează și de contractează. Dacă Lockeed primește audit în care se zice că România e miezul, o să vină să facă ceva la noi.

Prin ‘ceva’ intelegi contracte cu PFAuri cu vasta experienta de 3 anisori?

Nu te fa ca nu intelegi.

Ai citit în cheia greșită :slight_smile: Nu e irelevant, e fix ce zici și tu, că acei contractori sunt, în general, oameni pe care compania îi știe din interacțiuni directe și oameni cu multă experiență certificată prin munca depusă ca angajați.

Managerul din România are un target de atins, dacă îl ajuta să angajeze pfa-uri cu 3 ani experiență o să facă asta. Cel puțin va încerca, că de angajat cam greu.

Nu așa funcționează un audit :slight_smile:

1 Like

Poti sa dai exemple concrete din Romania, existente deja?
Avem cativa jucatori mari bagati pe aici.

Sau cativa jucatori mai mici, dar de anvergura mondiala. E drept, aia stiu ca mai lucreaza si cu contractori.

Dar chiar si acolo… conditiile nu sunt ca cele aberate prin videouri de propaganda de catre indivizi motivati sa faca bani de pe spinarea fraierilor. Nu intra deloc pe-acolo PFAuri cu 3 anisori experienta.

PS Iar ‘plata’ nu e deloc ca in videourile propagandistice.

1 Like

Eu am rezistat pănă la “Industria e majoritar focusată pe a oferi servicii”

eu nu inteleg de ce nu-si face toata lumea firme de intermediere. pare profitabil.

7 Likes