Node.js development team

Cine este interesat de formarea unei echipe focusata pe Node.js?

Am un proiect in discutii pt. Septembrie / Octombrie, pe scurt se cere dezvoltarea unui backend in Node.js + RethinkDB (API services). As putea sa-l impart in bucati si sa-l avem ca proiect pilot.

ping @atufa @tachyean @adavidoaiei @liviuroman @Marian @andreimic

P.S. Constanta based, remote welcomed

4 Likes

Ma bag in proiect

Keep me in the loop :slight_smile: as an observer for now.
Poate peste ceva timp.

Eu am uitat sa spun ca o sa fiu disponibil part time pe langa job-ul care il am acuma si nu full time.

Cred ca putem sa-l impartim in asa fel incat sa lucrezi task-uri cat iti permite timpul.

Da desigur, sunt interesat, part time, remote.

Putem vorbi mai multe in privat, sunt interesat.

Iata o carte care cred ca ar fi utila echipei Node.js for PHP Developers. Cumva exista un buget alocat pentru carti si training ?

Sincer eu nu prea le am cu PHP, am lucrat zilnic cu JavaScript pe client in ultimele cateva luni si sper sa imi foloseasca si pe server, postase @iamntz un video in care prezentau cei de la netflix antipatterns in Node.js si nu mi s-a parut ceva nou, era un exemplu cu o variabila globala, nici pe front end nu se recomanda sa folosesti asa ceva, doar ca pe server pot aparea issue-uri de securitate, pe cand pe client o sa ai un bug.

PS. Cred ca gasim documentatie free buna pe net sau link-uri pe devforum :smile:

1 Like

Salut,

Daca aveti nevoie, pot fi si eu disponibil pt cateva ore pe saptamana.

Toate cele bune!
Cosmin

Am inceput sa creez documentatia initiala pt. ceea ce vreau sa realizez:

  • obiective
  • management intern & proceduri
  • hacker ethos & moving towards open source

Greg (aka UK project hunter) e in vacanta, in weekend sper sa aibe timp pt. un review initial, daca este de acord o sa-l postez aici.

Trebuie sa evaluam ce optiuni avem si ce alegem:

Comunicare interna

  • HipChat - e clean si cost effective, are cam aceleasi features ca si Slack
  • Slack - il folosesc pt. cateva comunitati, feels like bad UX, prefer HipChat
  • Hangouts, Skype, etc.
  • your choice?

Project management

  • Active Collab - nice UI / UX, feature complete, pt. ce avem nevoie, time / cost tracking, tasks / comments, etc. - cost effective ($500 install on premise)
  • Jira - e cam cel mai complet soft cu care am lucrat, destul de complicat pt. setup
  • Trello, Asana, etc
  • your choice?

Code repository

  • GitHub - just because
  • your choice?

Vezi și discuția de aici, că e vorba de tot felul de unelte.

Eu aș încerca să limitez cheltuielile. Jira, Active Collab sunt (oarecum) mofturi și cu siguranță găsești cel puțin o alternativă mai ieftină/gratuită pentru început. Nu știu dacă go big or go home e cea mai înțeleaptă cale de apucat (dar tu știi mai bine ce buget ai)

În loc de GitHub ai putea folosi ori Bitbucket¹ (cinci utilizatori și repo-uri private gratuite) sau o instanță de Gitlab: un VPS cu minimum 2Gb RAM pe care mai poți pune și un CI.

¹ Nu prea îmi place politica Atlassian când vine vorba de prețuri; la majoritatea produselor există un prag de 10-15 utilizatori peste care prețul crește nejustificat…

2 Likes

GitHub as vrea pt. proiectele open source, pt. private cred ca o sa merg pe gogs.io + VPS.

Active Collab mi se pare accesibil pt. ce features si UI.

2 Likes

Nu! Daca ai scule proaste, iese munca proasta si foarte incet. Si eu ziceam lafel, ca de ce sa dau bani.
Dai bani pt ca merita, te grabesti si pur si simplu functioneaza cum trebuie.
Iar Jira+Agile la $20/luna pt 10 useri e un pret mai mult decat ok. $2 de user e fix 2 beri ieftine

Daca tu ai o echipa de 10 programatori care fac treaba, ai sigur bani de licenta de Jira.

1 Like

Initial imi luasem Jira+Agile self-hosted la $20 pe AN! Ca ce mama masii sunt sysadmin.
Dupa ce stateam cate 1 zi pe saptamana sa fac mntenanta si debug si updates si tipa lumea ca are nevoie de datele de acolo, mi-am bagat picioru si le dau $20/luna. Ca fac economie in felul asta

3 Likes

Eu m-am gandit si in timpul saptamanii nu as mai putea sa bag cod dupa munca dar in weekend as putea sa bag.

Momentan lucram la o structura “bill by task” in loc de “bill by hour”, incercam sa simplificam lucrurile si o sa facem draftul public, in prezent are vreo 8 pagini cu tot felul de idei / probleme.

Greg o sa revina in UK pe 12 Septembrie pana atunci nu cred sa apara vreun proiect, avem unul in discutii dar clientul ofera feedback pe contract foarte greu.

Am facut o organizatie pe HipChat, cine este interesat sa join lasati-mi o adresa de email (PM) si va dau invite.

2 Likes

Se pare ca exista deja pe net pdf-ul acelei carti aici.

4 posts were split to a new topic: Distribuirea materialelor aflate sub copyright

reactjs, nodejs, tdd aici daca mai e loc