Noile prevederi fiscale - planul pentru anii următori

Not me. Și eu am început fix la fel.

Și să ne înțelegem, eu nu zic că nu aș face tot posibilul să plătesc mai puține impozite. Salariu minim pe cartea de muncă, restul pe PFA. Normă de venit. Etc. Sunt dispus la orice artificiu necesar (și le-am și făcut de-a lungul anilor), atâta timp cât e legal. Dar na, când nu mai merge cu artificii (și la mine personal s-au cam terminat) nu îmi permit să mă supăr pe Stat că mi-a închis portițele prin care îl fentam.

Sunt destul de supărat pe Stat pe muuuuulte alte chestii, dar asta nu e una din ele. Eu o făceam de acum câțiva ani dacă eram în locul lor. Iar acum muncesc, plătesc, accept că îmi scade venitul cu ~25% dintr-un foc, și aia e. Până mă gândesc la următorul artificiu, bineînțeles :smile:

1 Like

Este singurul domeniu în care avem o infrastructură mult peste tot ce este în majoritatea țărilor din lume.

Celelalte industrii stau prost în primul rând din cauza drumurilor. Produc ei, dar pe unde transportă? Și când avem cel mai mare preț din lume pentru un km de autostradă tind să cred că problema nu este la câți bani (nu) intră în vistieria statului.

1 Like

Are tata o plata prin bitcoin, frumusica foc.
Si statu sa mi-i taxeze nu are noroc. :smile:

2 Likes

Nu-i nevoie să te taxeze statul, te arde sistemul de nu te vezi:

1 Like

Folositi exchangeri locali, aia mari va mananca la comision.
http://localbitcoins.com

LOL. Si banii aia cum ajung la tine? La un moment dat tot e o urma. Ca nu-i declari si nu platesti la ei impozite, plm, tot evaziune e. Despre ce vorbim?

Depinde. Dacă nu îi transformi în bani, nu se consideră dpdv legal venit, pentru ca în România Bitcoin nu este tratat ca monedă electronică: Statutul juridic al monedei virtuale bitcoin | Asociația pentru Tehnologie și Internet

Deci dacă încasezi Bitcoin și cumperi chestii tot cu Bitcoin, nu datorezi statului Român nici un impozit. Bineînțeles, dacă îi schimbi în bani și nu plătești impozit, atunci faci evaziune, da.

1 Like

sunt cateva raspunsuri ale ministrului in comentarii, legate de PFA-uri.

1 Like

Iar ce spune @victorstanciu ne deschide un milion de portite.
Exista shop-uri de electronice care deja accepta bitcoin, pana si stripe accepta bitcoin. Vad ca in Cluj deja au si “Pizza for bitcoin”.

Parca ne-ar cam trebui un topic separat pentru evaziune legala :smiley:

Salutare,

Am fost astazi sa imi platesc impozitul trimestrial. PFA 6203 la norma. E la fel si 6202.
A fost 2069 ron cu in total(357ron CASS, 672 CAS si 1040 impozit).

2 Likes

Deci ~2000 RON cu tot cu contribuții, exact cum am zis:

Aș vrea eu să plătesc 2000 RON pe trimestru la sistem real…

pai daca ai >2 ani te poti muta, gen :smile:

Am, am, sunt PFA din 2007.