Nootropics ptr. brain 2.0?

*racetam-urile de principiu sunt “apa de ploaie” si oricum se iau 3 luni ca sa simti ceva.
Am prins la un moment dat o cutie de la bunica :slight_smile:

Avand in vedere ca e ineficient si greu de obtinut, cred ca ar trebui sa ne uitam catre alte produse.

Chiar nu a incercat nimeni Alpha Brain, Mind Lab Pro sau ceva mai serios?

P.S. am trecut pe keto de 4 zile, se simte deja foarte bine pe partea de concentrare.
este singurul regim alimentar care a functionat si pe care l-am tinut cu succes. 1 luna -8kg

sper sa nu fie offtopic, dar citind raspunsurile de aici sunt putin nedumerit cu urmatoarea chestie:
de ce are cineva nevoie de asa ceva (ma refer la oameni normali, cu activitate normala, nu la exceptii medicale)?

la modul real… care parte din activitatea mentala nu da rezultate?
concentrarea? logica / ratiunea? anduranta?

daca ma intorc la comparatia cu un autoturism…
voi ce faceti daca vi se pare ca masina nu mai “trage” la fel de bine ca inainte?
cautati aditivi de curse pe care ii varsati in rezervor sau in ulei?
a observat cineva care a folosit asa ceva pe un auto de serie vr’o diferenta in performanta?
daca da… pentru cat timp? cu ce efecte pe termen lung?

eu cred ca o varianta (cea buna dpmdv) e sa duci auto la mecanic sa ii faca o verificare si sa ii puna un diagnosctic.
apoi o sa fie probabil nevoie de o revizie normala in cele mai multe cazuri si poate ocazional o sa fie “o conducta infundata” care trebuie deblocata.

daca situatia omului e ca nu mai “trage” la fel de bine…
eu m-as duce la “mecanic” sa imi faca un set de analize, poate e ceva in neregula cu “uleiul”.
asta o sa identifice motivul si o sa plic exact solutia necesara (in loc sa completez cu un booster care mai mult o sa forteze masinaria pentru a merge la fel ca inainte - si stresul fiind si mai mare pe “motor” s-ar putea sa se uzeze si mai tare).

si daca “uleiul” e in regula…
pentru ca vb despre performanta mentala aici…
as considera ajutorul unui “mecanic specializat”, respectiv un psihoterapeut.
stim foarte bine ca uneori chiar si softul are nevoie de ceva mentenanta.

oricum, separat de toate comparatiile de aici… intrebarea mea principala ramane:
de ce e nevoie de asa ceva (repet, exceptand cazurile medicale)?

3 Likes

Haha, inteleg ce spui, dar e dus la extrem.
Functioneaza totul bine, cautam doar niste imbunatatiri.
Care exista, functioneaza, dar nu-s prea disponibile pe piata romaneasca.
Crezi ca nu exista nimic pe aceasta planeta care sa-ti imbunatateasca performantele mentale?

Deci discutia nu e ca ceva nu merge bine. Discutia e: putem sa fim mai performanti?

1 Like

Pe racetamuri exista macar ceva studii, pe ingredientele din alea ce studii exista?

probabil ca putem, dar intrebarea mea ramane: de ce?
adica ce te face sa vrei asta?
banuiesc ca iti dai seama ca in viata nimic nu e gratuit, nu?
chiar si daca suplimentele alea imi fac bine fara efecte adverse (desi aici e discutabil aspectul asta)… dar ma costa bani sa le cumpar si timp sa mi le administrez… iar beneficiul nu imi e necesar… de ce le-as vrea?

similar exista si suplimente care sa iti faca muschii mai mari, operatii care sa te faca mai inalt, estetice care sa iti faca nasul mai drept, implant de par si alte cele.
pe ele de ce nu le facem similar?
sau nu stiu… sa ne cumparam o bicicleta mai rapida sau o masina mai mare / rapida / frumoasa decat cea pe care o avem (atunci cand nu este necesara, doar pentru ca e mai mare sau mai rapida, nu pentru ca ne trebuie)?

deci… intrebarea mea e: “de ce?”

ps. ma intereseaza real rapsunsul, nu e retorica sau la misto.

Discutiile de genul nu au solutii universal valabile. Ce caut eu s-ar putea ca pe tine sa nu te intereseze. Pentru ca obiectivele noastre pe termen lung difera. Difera si cat de multumiti suntem de noi insine cu ceea ce realizam in prezent sau de ritmul in care o facem. Etc.

Legat de intrebare: cred ca raspunsul difera de la persoana la persoana, dar un raspunsul general ar fi sa ne atingem obiectivele. Poate ca tu esti intr-un moment foarte bun al carierei si productivitatii. Poate ca eu am impresia ca nootropicele ma vor ajuta in directia asta si imi asum riscul de a-mi administra un produs pe care nu exista acele studii. Dar nici nu sunt dispus sa mai astept 10 ani. De exemplu: sunt ok cu a lua Alpha Brain care exista de 5+ ani si lumea e multumita. Mai ales ca atunci ca ne uitam pe eticheta vedem ingrediente naturale si extracte de plante.

In concluzie, raspunsul meu de mai sus e mai mult despre “de ce vedem lucrurile diferit” decat despre “de ce sa luam nootropice”. E o alegere personala, eu nu sunt aici sa te conving. Incerc doar sa explic interesul meu pentru astfel de produse.

1 Like

Puțină atenție aici, nu pica pe fenta „ingrediente naturale” sau „extracte de plante”.

Ce înțelegem prin „ingrediente naturale”? Lucruri care există în natură fără intervenția omului, nu? Tind să cred că nu te-ai grăbi să înghiți azbest, de exemplu. Nu mi-a plăcut chimia în mod deosebit, dar dacă e să luăm elementele de bază, cam juma’ din tabloul lui Medeleev cam vrea să ne omoare.

Apoi, extractele de plante? Serios?

Nu zic că nu se pot extrage chestii bune din natură, dar nu m-aș baza exclusiv pe asta.

1 Like

Ok, prefer sa nu intru in detalii, pentru ca nu e domeniul meu de expertiza.
Niste rezultate aici: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4595564/

Putem sa ne destindem si noi cu un verbal memory test aici: https://www.humanbenchmark.com/tests/verbal-memory

1 Like

Esantioane mici, valori p stil stiinte cargo cult. Nu mi-as pune mari sperante in genul ala de studii. Data dredging - Wikipedia

Daca nu ma insel, nici macar nu e un articol publicat pe bune cu peer review, etc.

E pentru ‘Twelfth International Society of Sports Nutrition (ISSN) Conference and Expo’. Submit si gata, prezentare la conferinta, etc. A randomized, double-blind, placebo controlled, parallel group, efficacy study of alpha BRAIN® administered orally | Journal of the International Society of Sports Nutrition | Full Text

Nu zic ca nu o fi facut riguros, nu exista informatii suficiente, dar asa ceva apare fara probleme foarte mari. E ceva mai ciudat cand ai meciuri cu reviewerii.

LE

Mie chestia asta imi suna ciudat. In mod tipic testul se face randomizat, cu trei esantioane aproximativ egale, unul ia placebo, unul ceva ce se stie ca functioneaza, unul cu ce se testeaza. E bine sa nu stie ce iau nici ‘pacientii’, nici cei care masoara rezultatele, doar la sfarsit te uiti sa vezi care ce a luat.

Mi-e neclar ce-i aia ‘placebo run in’. Ce au facut, le-au dat la toti placebo la inceput si le-au spus, ca sa stie sa identifice care e placebo? S-a dus dracului tot studiul daca au facut asa. Plus ca e evidenta absenta ‘competitorului’, puteau sa foloseasca piracetam sau ceva de genul ala, chiar cofeina.

Cam asta ar fi, dar ar fi fost interesant sa descrie cum au facut, suna suspect: Run-in period - Wikipedia

1 Like

exact asta ma si interesa, un caz concret pentru a putea intelege si eu mai bine.
nu imi doresc sa fiu convins si nici sa conving pe altcineva de “metoda mea”.

eh, ca toata lumea… si cu zile mai bune si cu zile mai putin bune.
insa nu as pune in nici un caz problema in zona mentala (cel putin nu in sensul de performanta pura).
am constatat ca in cazul meu optimizarea tine de “sanatate generala”… ceva in ideea de a nu risipi “performanta” mentala existenta in directii nedorite (fie sa nu ma enervez in trafic, fie sa fac putina miscare fizica pentru a imi oxigena mai bine creierul, fie sa iau pauze la timp, fie sa dorm suficient, etc).

strict ca impresie personala: tind sa cred ca lucrurile pot fi optimizate in felul asta pentru foarte multa lume, chiar pana la nivelul la care sa nu fie nevoie de suplimentele discutate in topicul prezent.
la fel cred si despre cei care folosesc tot felul de suplimente pentru somn (fara recomandarea medicului).

ps. da, fiecare e liber sa aleaga varianta pe care o crede mai buna pentru el si eu sunt ok cu asta.

1 Like

Substanțele naturale sunt subestimate pentru ca nu sunt indeajuns de bine cunoscute si indeajuns de bine cunoscute dozele.

In general plantele au mai multe efecte, pe când medicina țintește anumite lucruri.

Dozajul este dificil de estimat la plante. Într-un kilogram de X planta putem găsi 30 de mg de Y substanță, iar in aceeași plantă culeasă din alt loc putem găsi 3 mg de substanță Y, tot la un kg.

Capacitatea plantelor de a avea efecte spectaculoase asupra sănătății depinde de cat de bine sunt alese pentru ce.

Dar ca fapt divers, nu cred că există vreun stimulent psihic sau fizic care să imbunătățească semnificativ aptitudinile psihice, brusc si pe termen lung.
Poate fi ceva de moment, după care creierul trebuie sa revină la starea sa normală.
In schimb este posibil ca unele funcții cognitive sa fie îmbunătățite lent la un nivel constant.

Tipuri de focus si cum putem sa ne imbunatatim focus, destul de scurt si la obiect:

Cred ca acest principiu nu se aplica neaparat si la efectele avute de suplimente. Spre exemplu daca ai o deficienta de zinc si iei zinc nu ai side effects ptr. ca acoperi o deficienta.

Sau daca iei sa zicem piracetam si se schimba chimia creierului asta nu inseamna ca se schimba in rau. Se ajusteaza doar niste slidere ca sa functioneze lucrurile mai bine.

Revenind la metafora cu masina suplimentele pot reprezenta o schimbare ai parametrilor interni dar cu mentinerea balantei.

Cred ca efectele negative de care vb. se aplica la suplimente mult mai puternice, cum ar fi steroizi sau hormoni de crestere. Acolo intr-adevar ai un give and take vizibil si unde efectele negative sunt semnificativ mai mari decat cele pozitive.

Prin urmare cred ca se pot lua suplimente cu un efect in TOTALITATE pozitiv sau efecte negative MINORE, mult intrecute de cele pozitive.

Din acelasi motiv ptr. care facem sport, meditam, dusuri reci, etc. Performanta si o viata mai buna.

Un supliment il iei daca corpul tau nu isi ia nutrientii necesari din alimente sau faci un efort (fizic, intelectual) mai intens.
Tu de ce crezi ca se cheama suplimnete . Asa este si cu alea sportive.

Apropo, vezi ca pe site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului, exista si un prospect pt unul din cele mentionate aici.

Si nu mai faceti comparatii cu masini. Acolo daca bagi prea mult, cel mult da pe afara. In cazul omului poate fi o supradoza.

Si vezi ca parerile sunt subiective. Ca na, este forum de programatori, nu de medici.
Ce merge pt X, poate nu functioneaza pt tine.

de acord, dar asta intra sub recomandarea mea initiala: mergi la mecanic inainte sa verfice uleiul.
ca sa iei zinc pentru a acoperi acea deficienta… trebuie mai intai sa ai niste analize care sa indicie acea lipsa de zinc.
si mai apoi trebuie sa ai o recomnadare de la medic despre cum sa iti administrezi acel zinc.
ca fapt divers… simplul fapt ca hranim corpul nostru cu diferite chestii… nu inseamna automat ca ele vor fi corect metabolizate si adaugate acolo unde corpul are nevoie de ele.
in varianta gresita simpla… ele or sa fie elimintate din corp fara a conta…
iar in varianta gresita nefericita… pot sa ajunga in complet alt loc din corp unde pot crea alte probleme.
de obicei e nevoie de un “set” intreg de chestii pentru a completa o deficienta anume (gen substanta x ajuta la fixarea substantei y).

eu sunt apoare de 40 (de primaveri) si sunt de acord cu suplimentele, dar din experientele de pana acum… nu cred ca exista suplimente minune care fac semnificativ bine oricui si care sa nu aiba si efecte negative (macar pe termen lung).
eu cred ca lucrurile trebuie sa fie personalizate pentru fiecare om in parte pentru a avea efecte semnificativ bune cu minim de risc.

perfect de acord, doar ca am mai spus-o: as cauta in cu totul alte locuri optimizarea inainte de a considera macar performanta mentala.
probabil ca psihoterapia obtine o optimizare de durata si semnificativ mai buna decat suplimentele alimentare. (e doar un exemplu, nu exclud alte optiuni… gen sport, dieta alimentara echilibrata, meditatie, odiha, orice recomanda medicul in caz de nevoie, etc…)

1 Like

nu e mereu chiar asa.
aditivii se pot depune pe “arterele masinii” producand incalzire si uzura prematura in consecinta.
iar regimul de functionare la capacitate maxima pentru perioade lungi produce alta uzura decat cel de functionare normala.

nu zic ca e cea mai inspirata comparatie, dar asta a fost la ce m-am putut gandi.
sunt deschis la alte propuneri.

https://nearcyan.com/supplements/

(n-am vrut să creez alt topic)

2 Likes

Spermadine…

Omu’ deja o dă în extreme, sunt minimum 20 de pilule zilnice. Cred că o masă constă doar într-un pumn de suplimente :troll:

Nici bolnav să fii și nu ești foarte dornic să îngeri atâtea pastile…

1 Like

In ultimii 14-15 ani am incercat de toate. racetam, moda, aderal, etc. (nu am incercat nimic ilegal ca LSD, cocaina, iarba)

Din cate am observat cele mai bune efecte au fost la medicamentele ce sunt folosite in tratamentul adhd: aderal, stratera, concerta s.a. (dar trebuie sa ai prieteni sa poti face rost de ele SI te pun in stand by cand iei pauza)

Din ce gasesti pe piata in ro si sunt ok (efecte bune, vizibile repejor, fara efecte adverse, fara figuri la pauza):

  • piracetam si pramiracetam. ele oficial sunt cu reteta, dar pana acum nu mi-a cerut nimeni
  • noopept. un sfert de pastila da un extra kick care ma tine jumatate de zi. Gasesti si pudra, dar ai nevoie de un cantar la miligram, iar in RO nu gasesti ceva capabil

efectele fiecarui supliment difera de la om la om din vari motive: alimentatie, genetica. pe reddit am citit comentarii de la oameni care nu aveau nici un rezultat cu noopept. altii nu aveau efect cu piracetam dar aveau cu alt racetam (sunt zeci de variante), si tot asta.

asta ori abereaza ori e sarit de pe fix. nu ai nevoie de atatea suplimente daca ai un stil de viata catusi de putin sanatos (faci sport, mananci sanatos etc).

cei care zic sa consulti un medic inainte, puteti sa spuneti si CE medic? ce specializare crezi ca va spune ca e ok sa bagi supilmente? medicul de familie care recomanda homeopate? psihologii care nu au voie sa recomande medicamente? altii?

2 Likes