O recomandare pentru transformarea de PSD-uri intr-un website

Buna devforum,
Am nevoie de un sfat despre cum ar fi mai bine sa procedez intr o situatie delicata pentru mine.

Putin background:
Sunt programator, full stack webdeveloper cam 1an+ deci inca junior. Am schimbat job-ul acum o saptamana. Am plecat dintr o echipa mare, cu suficienti seniori, si am nimerit la job ul actual intr o echipa de webdev de doar 3 oameni, dintre care 2 fac internship(nici macar nu stiu cum arata javascript, ffs). Clar, sunt cel mai bogat in cunostinte, eu dezvolt, deocamdata, proiectele, nu am cu cine sa ma sfatuiesc, nu am seniori sa mi recomande calea buna, astfel apelez la voi:

Proiectul prezent e un site de prezentare, site-ul firmei. Se vrea a se construi in wordpress.Nu am lucrat in wordpress-ul de ani, specializarea mea fiind aplicatii in toata regula, dar am zis ca nu va fi o problema.
M am trezit cu PSD-uri si nu o tema de wordpress. Eu trebuie sa fac tot layout-ul, stilizare, etc. Consider ca e treaba de web designer si nu de developer, dar nu conteaza, am inceput sa il scriu manual de la 0 dupa ce am incercat tool-uri automate de conversie in CSS si HTML(teritoriu familiar). Planul era sa transform PSD-urile intr o tema de wordpress,ceea ce nu am mai facut pana acum. Am zis sa mi construiesc paginile statice(cum stiu eu), ulterior adaptand pentru wordpress.
Lucrand mi am dat seama ca fiecare pagina e unicata, nu poti folosi un page template pentru a trece tot content-ul prin ea. Am lucrat si am ajuns sa fac tot site-ul, nefolosind deloc wordpress-ul(content static, nu ai nevoie de o baza de date, interactivitatea facuta manual cu javascript).

Problema mea e ca nu prea vad de ce as mai folosi wordpress-ul acum. Desigur, e foarte user-friendly pentru administratori(desi nu cred ca o sa intre cineva pe wp-dashboard, in afara de mine) si probabil mult mai usor de intretinut.
Urmeaza sa adaptez paginile pentru wordpress, ceea ce nu sunt sigur daca e o optiune buna.

As vorbi cu managerul sa i explic ca nu ar mai avea rost wordpress-ul, dar sincer nu sunt sigur daca e asa cum cred.

Am procedat cum trebuie cu proiectul?Ce ar trebui sa fac in situatia data?Voi ce ati face in locul meu?
Multumesc anticipat!

1 Like

Dacă nu se actualizează conținutul foarte des, eu zic să nu-ți bați capul prea tare cu integrarea în WP. Eventual, dacă vrei să ai o oarecare administrare (e.g. să poți schimba layout-ul peste ani fără a fi nevoie de copy/paste de la conținutul vechi), ai putea folosi un generator static (de genul middleman, jekyll etc).

1 Like

Multumesc, o sa cercetez solutiile tale.

Ma gandesc daca am procedat OK, sa stiu pe viitor(am inteles ca vor mai fi proiecte wordpress-> deja ma lasa rece locul de munca, dar nu e despre asta discutia):
Trebuia sa construiesc din PSD-uri html-ul si css-ul special pentru o tema wordpress(cu regulile aferente) si nu cum am procedat eu? Exista tool-uri pentru conversie PSD in format web?

Eu am lucrat mai mult server-side pt web sau softuri desktop:
E asta munca de web designer si nu de web developer? Tine de front-end development?

Din ce am citit pe google nu vad rostul transformarii unui site facut in plain php si javascript, doar ca wordpress. . Ms de confirmare.

Sa vad cum argumentez managerului.

offtopic, daca esti cel mai destept dintr-o incapere, esti in incaperea gresita.

9 Likes

[quote=“zer0lis, post:3, topic:2626”]
E asta munca de web designer si nu de web developer? Tine de front-end development?
[/quote]Full Stack include si Design. Acum, dat fiind faptul ca nu ai experienta cu WordPress, eu as vorbi cu managerul si i-as explica faptul ca nu esti webdesigner si nu ai experienta cu wordpress, iar asta ar fi contraproductiv, deci ei efectiv ar pierde bani daca ai lucra la asta.
Partea cu PSD to Wordpress, deasemenea, tine de Designer, nu Developer, fie el si Full Stack.

TL;DR: Ar cam fi cazul sa incepi sa trimiti CV-uri.

Cat despre psd to wp, arunca un ochi pe Divine Elemente, varianta trial, si vezi daca ti-se potriveste. Alternative nu stiu, dar cauta aici sau pe google.

6 posts were split to a new topic: Ce înseamnă „Full Stack Developer”?