PFA cu norma de venit vs Microintreprindere in 2016

Salut,

S-a tot discutat vizavi PFA-uri vs Microintreprinderi in 2016. Din ceva analize facute de altii rezulta ca e mai avantajos dpdv taxare sa ai Microintreprindere decat PFA.

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_41853/PFA-sau-microintreprindere-ce-e-mai-avantajos-să-ai-in-2016-Analiză-comparativă.html

Evident, nimeni insa nu a comparat (caz mai apropiat de IT) al PFA cu norma de venit vs Microintreprindere.

Poate cineva sa faca niste socoteli mai in tema ?

2 Likes

Nu are cine să-ți facă un astfel de calcul pentru că nimeni nu știe cum va fi pentru PFA-urile cu normă de venit. Bine, sunt vreo 2-3 scenarii, dar până nu vezi legea publicată în MO toate calculele și planurile sunt irelevante.

Stii ceva de alte schimbari planificate pe partea de PFA cu norma de venit ? Eu n-am auzit nimic in afara de introducerea CAS de 10.5%.

1 Like

Nu, tocmai asta ziceam. Pe de altă parte, la ce se introduce CAS-ul? La normă sau la venitul real(izat)? Încă nu se știu lucrurile astea :smiley:

1 Like

Pai eu zic ca sigur la norma… Altfel practic se desfiinteaza norma de venit…

2 Likes

Tu zici bine și sunt de acord cu tine, dar eu nu bag mâna în foc pentru nimic gândit de băieții ăștia. :smiley:

1 Like

Sa iei in considerare la micro faptul ca ar trebui sa iti dai salariu (daca nu ai din alta parte, ptr un minim de asigurari si sa poti scoate legal ceva din firma lunar). La un minim de 800RON net, inseamna cam 550RON taxe.

Nici dezavantajul de a putea scoate (legal) bani din firma doar in martie anul viitor (pentru incasari facute in ianuarie anul asta) nu este de ignorat.

1 Like