Platforma ubirimi - open

salut tuturor,

ma numesc nopcea flavius si sunt ceo la ubirimi.com

am creat o platforma formata din 6 produse si intentionam sa le facem open source.

scopul este de a crea o platforma deschisa, care sa concureze atlassian, mangoapps si altii.

avem in gand lansarea si altor produse.

postez aici acest mesaj pentru a afla daca ar fi persoane interesate sa se implice in dezvoltarea acestei platforme.

va multumesc

1 Like

Interesate din ce punct de vedere? Contribuire la cod? Dacă da:

  1. în ce limbaj(e) sunt scrise produsele?

Vad ca deocamdata e SaaS.

Nu merge treaba business wise?

platforma e scrisa in php … platforma lamp
am folosit multe componente de symfony 2

treaba merge… 390 de clienti insa e extraodinar de mult de munca. daca vrem sa ajungem BIG atunci 2 developeri cati suntem acum e prea putin!

1 Like

in ceea ce priveste licenta cred ca va fi

GNU General Public License version 2

Păi ce mai aștepți? Alege licența și pune pe github (sper să nu-ți treacă prin cap să folosești SVN pentru că îți vei decima potențialii contribuitori :smile:)

4 Likes

Random tips de la criticul de serviciu:

  • Titillium este un typeface decent pt. headings insa oribil pt. continut (abia am reusit sa citesc ceva, este si tarziu ce-i drept)
  • UI-ul needs some love i.e. primele versiuni de JIRA aratau mai bine comparativ cu ce aveti acum (get a decent designer)
  • SVN? anii 90 au trecut de mult :smile:

In rest looking awesome si good luck cu open-source stuff :sunny:

pai, nu-mi da. daca faceti bani, angajati developeri. ce intelegi prin BIG? vrei lamborghini?

Sa faceti produsul open-source e super ok ca idee, dar la nivel financiar exista sanse sa se cam duca “bucuria”.

Daca vreti sa pastrati formula SaaS (strict mode - fara open-source), vorba lui @AdrianBasalic angajati developeri sau ceva.

Voi stiti ce vreti sa faceti din produs si in ce directie o veti lua. Si open-source-ul poate genera stabilitate financiara, insa ceva mai greu (din punctul meu de vedere).

Succes :slight_smile:

Sunt platforme care sunt open source și generează venit, primele două la care mă pot gândi sunt:

Pe lângă asta, mai există și sistemul freemium: o aplicație de bază și (unele) add-on-uri pe bani. Ninjaforms fiind un exemplu ce au vânzări (zic ei) de ~200k.

1 Like

Dar chiar, ca tot veni vorba, care ar fi posibilitatile de monetizare in proiecte open-source?

Softul open source (dar și cel gratuit) vine ca atare. Te descurci cu instalarea, mentenanța, rezolvarea eventualelor probleme șamd. Pe scurt, nu ai pe cine să tragi la răspundere dacă ceva nu merge bine.

Unele firme preferă să externalizeze aceste lucruri (instalare și mentenanță). Și cine îți poate oferă o mentenanță mai bună dacă nu producătorul?

În urmă cu câțiva ani, am încercat Appcelerator. Varianta gratuită avea o documentație atât de slabă încât erai pus în situația de a alege între: cumperi suport tehnic, înveți obj.c sau încerci o alternativă (la timpul respectiv, singura alternativă era Phonegap).

Ubirimi, competitia principala pentru Atlassian a devenit open source!

Pentru mai multe detalii https://github.com/ubirimi/ubirimi

2 Likes