Pro/contra emigrare in tarile vestice

Salutare,

M-am gandit sa creez acest topic pentru a dezbate opinii legate de emigrare. Nu stiu cum functioneaza forumul dar daca o sa mai pot edita OP-ul as vrea sa fac o lista cu fiecare tara si pro/contra in functie de raspunsuri. Ar fi super daca am obtine pareri si de la cei care chiar au locuit in tara respectiva.

Context: 27/m/necasatorit/fara_copii vreau sa emigrez, dar nu am rude/prieteni in nicio tara vestica. Asadar, cum aleg cea mai buna optiune?

Listez momentan cam ce cred eu despre fiecare oras/tara. Ordine aleatorie.
Nota: Nu am locuit in niciuna din tarile de mai jos, cel mai mult am “locuit” aproximativ o luna la Paris. In rest doar city break-uri. Unele din opiniile de mai jos mi le-am format petrecand timp pe grupurile de expati din fiecare tara/oras.

Vienna - Austria

Salarii: ?
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: asa si asa
Lejeritate obtinere cetatenie: nu permite dubla cetatenie
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • e aproape cu masina, de la Sibiu se poate merge doar pe autostrada pana la Viena in ~8h
  • chirii acceptabile (din cate am citit, municipalitatea este direct implicata in pretul chiriilor)
  • clima ok, asemanatoare cu a noastra
  • exista Apple Store!

Contra:

  • limba greu de invatat
  • o parte din austrieci au o atitudine usor aroganta, nu doar vis-a-vis de expati dar in general
  • tech scene meh
  • GDP per capita micut (51k USD)

Munich - Germany

Salarii: ?
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: ok
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

Contra:

  • limba greu de invatat
  • scump de locuit

Berlin - Germany

Salarii: ?
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: booming
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

Contra:

  • limba greu de invatat

Zurich - Switzerland

Salarii: printre cele mai mari din EU
Xenofobism: nu o să fie o problemă
Siguranta: nu ai de ce să-ți faci griji
Tech scene: ok spre booming? (sunt o grămadă de grupuri pe meet-up. lumea se chinuie să lucreze în open source)
Lejeritate obtinere cetatenie: perioada de naturalizare 10+ ani
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • clima ok, peisaje de vis la cateva ore distanta
  • oraș super fain cu vibe internațional
  • foarte stricti dpdv al aplicabilitatii legilor
  • o grămadă de activitați (înoți în râu / lac / piscină, jogging, biking, hiking)
  • muzee, restaurante și cafenele faine
  • birocrație redusă (sau mai bine zis totul funcționează cum trebuie)

Contra:

  • limba greu de invatat
  • destul de greu să-ți faci prieteni printre localnici (sunt din ce în ce mai mulți români în schimb)
  • greu de găsit chirie la început
  • totul e scump. trebuie să ai grijă să ceri salariu OK de la început, că s-ar putea să te trezești că deși ai salariu foarte mare nu îți permiții stilul de viață pe care ți-l dorești

Paris - France

Salarii: asa si asa spre low
Xenofobism: n-am intalnit dar poate a fost mascat
Siguranta: asa si asa
Tech scene: asa si asa
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • clima ok
  • cel mai frumos oras din lume in opinia mea
  • limba relativ usor de invatat

Contra:

  • la capitolul siguranta sta prost

Barcelona - Spain

Salarii: asa si asa spre low
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: asa si asa

Pro:

  • clima super
  • plaja
  • arhitectura orasului
  • limba relativ usor de invatat

Contra:

  • GDP per capita 27k USD…

Luxembourg

Salarii: mari
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: ?
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • GDP per capita 115k USD

Contra:

Brussels - Belgium

Salarii: ?
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: ?
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • capitala europei? idk
  • limba usor de invatat

Contra:

London - UK

Salarii: asa si asa spre mari
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: booming
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: cea mai mare :laughing:

Pro:

  • limba
  • oamenii sunt in general nice, cred

Contra:

  • clima…

Amsterdam - The Netherlands

Salarii: mari
Xenofobism: n-au treaba cu est europenii, e ok
Siguranta: mare
Tech scene: booming
Lejeritate obtinere cetatenie: nu permite dubla cetatenie
Angajabilitate doar cu engleza: mare

Pro:

  • salarii mari
  • tech scene foarte ok
  • infrastructura pentru biciclete
  • olandezii au o atitudine de “get shit done – no bullshit/excuses”

Contra:

  • limba greu de invatat pentru integrare
  • clima… (e mai buna in partea sudica: Eindhoven)
  • rising sea levels? idk
  • mafie (mai mult in Rotterdam)

Copenhagen - Denmark

Salarii: asa si asa spre mari
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: asa si asa spre booming
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • tara nordica

Contra:

  • strazi murdare (cel putin prin Norrebro)
  • mafie
  • clima

Malmo - Sweden

Salarii: asa si asa
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: asa si asa
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • tara nordica
  • pace linistit de viata, foarte liniste prin oras

Contra:

  • clima

Stockholm - Sweden

Salarii: asa si asa spre mari
Xenofobism: ?
Siguranta: ?
Tech scene: booming
Lejeritate obtinere cetatenie: ?
Angajabilitate doar cu engleza: ?

Pro:

  • tara nordica

Contra:

  • clima

P.S. Am vrut sa evit sa scriu asta dar frustrarea e prea mare: urasc mentalitatea balcanica si urasc Romania ca tara. Efectiv imi e sila sa locuiesc aici. Puteti arunca cu :poop:

4 Likes

Nu GDP te intereseaza ci salariile din domeniu. Te-ai muta undeva unde atat maine cat si peste cativa ani sa te invarti pe la 2500-3000 € net/luna?

1 Like

Despre Zurich:

  • xenofobism: nu o să fie o problemă
  • siguranța: nu ai de ce să-ți faci griji
  • tech scene: sunt o grămadă de grupuri pe meet-up. lumea se chinuie să lucreze în open source. Depinde și ce te interesează…

Contra:

  • destul de greu să-ți faci prieteni printre localnici (sunt din ce în ce mai mulți români în schimb)
  • greu de găsit chirie la început
  • totul e scump. trebuie să ai grijă să ceri salariu OK de la început, că s-ar putea să te trezești că deși ai salariu foarte mare nu îți permiții stilul de viață pe care ți-l dorești

Pro:

  • oraș super fain cu vibe internațional
  • ai la dispoziție o grămadă de activitați (înoți în râu / lac / piscină, jogging, biking, hiking)
  • ai muzee, restaurante și cafenele faine
  • birocrație redusă (sau mai bine zis totul funcționează cum trebuie)

Dacă pleci, ar fi fain să pleci cu prietena. Când te muți singur, ai șanse mari să te întorci în câteva luni.

foarte stricti dpdv al aplicabilitatii legilor (ex: n-ai voie sa tragi apa noaptea in apartament pentru a nu deranja vecinii)

Nu mai este așa strictă faza cu trasul apei sau făcut duș noaptea.

4 Likes

Ar fi interesant sa pui la fiecare cu ce limba esti angajabil. De exemplu in Spania (exceptie poate Barcelona) te angajezi mai greu doar cu engleza, fata de Olanda (din ce am auzit)

3 Likes

nu ai nevoie de limba, administratia e in engleza (primarie, inmatriculari masini, etc), multi angajati in servicii nu vorbeau dutch acum 12 ani cand locuiam acolo

clima e mai buna in sud (Eindhoven)

mafia e in rotterdam mostly

3 Likes

Shameless plug. Putin yellow flag la mine ca pleci “sa fugi de Ro” as opposed to “spre ceva anume”.

5 Likes

dodv al protectiei sociale e un pro

dpdv al lipsei de lumina care iti da peste cap bioritmul si te face sa “hibernezi” juma’ de an e un minus mare

plus ca tb sa inveti limba

2 Likes

Chiar daca e mai greu sa emigrezi acolo, as include si america. Pana la urma acolo sunt cele mai multe firme care lucreaza pe produse cool

2 Likes

Și cele mai multe atentate în școli, și cea mai trigger-happy poliție dar cine mai stă să numere? :smiley:

1 Like

si cele mai multe firme care te platesc in capace de bere (si in acelasi timp cer experienta de 50 de ani si 100 de tehnologii). asta daca ai noroc si nu-ti ofera expunere.
ps: nu zic ca n-ai sanse sa gasesti ceva decent.

1 Like

Buei, nu fi rau! Se stie ca tot omu’ cu trei anisori experienta se angajeaza senior la google pe 200k+ pe an (nu ca intern care sa zboare cu un sut in cur la sfarsitul internshipului, de bun ce era, ci direct ceva in genul ‘senior scientist’ sau pe-acolo).

Pe care il deranjeaza glumele asta?

Legat de cetatenie, parca Irlanda avea printre cele mai scurte perioade de naturalizare din Europa. Elvetia e la polul opus, 10+ ani.

Austria si Olanda nu permit dubla cetatenie.

2 Likes

Mersi. Am actualizat post-ul principal. Daca mai sunt opinii, please keep them coming :grin:

Cred ca am sa fac un tabel pe Airtable sau un alt format unde e mai bine structurata informatia. Stiu ca exista Numbeo si Nomad List dar alea sunt mai generice, aici incerc sa formez o impresie din perspectiva romanului din IT emigrant.

1 Like

S-ar putea sa descoperi cu stupoare ca Romania este o tara ULTRA sigura VS cele din lista ta, iar standardul de viata pe care il ai aici facand bani intr-o industrie globalizata dar cheltuind in Romania n-o sa-l ai nicaieri.

9 Likes

Viena - salariile nu sunt cu mult mai mari decat in Romania pe IT, sa zicem ca in medie cu 1000Eur net mai mult. Sunt 14 salarii pe an, doua fiind legate de concediile de vara si iarna si sunt taxate mai putin.
Din cate stiu, sunt niste benzi salariale in domeniul IT, nu sunt salturi mari la salarii de la an la an sau de la un nivel la altul.

Drumul Sibiu - Viena ar trebui sa fie ultimul lucru care sa te intereseze daca spui ca pleci de sila de Romania. De ce ai dori sa te intorci? Cat despre Apple store, daca ala e criteriu de luat in calcul, gandeste-te bine cu plecarea asta :slight_smile:

Pros:

  • transport in comun bine pus la punct. Daca locuiesti in Viena nu mai ai nevoie de masina
  • Te descurci din IT fara sa fii in cuplu, chiar daca preturile sunt mai mari la chirii decat in RO
  • 14 salarii anuale

Cons:

  • Cultura diferita fata de Romania, organizatii mai flat, oamenii pun accent pe alte lucruri
  • Daca vrei strict bani in IT, Viena ar fi pe locurile mai codase

Gandeste-te bine la ce vrei, ca optiuni sunt. Nu pleca din Romania doar ca sa pleci cu orice pret. Vrei bani, vrei cariera, provocari tehnice, etc.

4 Likes

Cat se poate de adevarat, pe de alta parte daca totusi ai nevoie de masina, cam costa parcarea.

Cunosc oameni acolo care au renuntat la masini si in Romania erau chiar pasionati. Au trecut la biciclete, din Viena poti pedala pana in Bratislava in 2-3 ore.

1 Like

Despre Zurich, din experienta mea intre 2014-2018:

Daca esti alb (caucasian, whatever, care e termenul politically correct), e relativ ok, dar tot o sa ai probleme cu unii elvetieni care nu stiu engleza, gen instalatorul care vine sa iti repare ceva. O fost destul de greu sa ii explica ca la un calorifer asta e problema, la celelalt e altceva. Nu as numi neaparat xenofobism, dar multi elvetieni au un sentiment de superioritate fata de celelalte natiuni (sau fata de celelalte cantoane).

E un oras cu 400k locuitori (in orasul propriu-zis), cu 1.3 milioane oameni in aglomeratie urbana. E mic fata de alte capitale. Is activitati/muzee/localuri faine, dar sunt pe masura populatiei. Daca esti un gen de persoana care vrea sa iasa in oras in fiecare seara, o sa te plictisesti repede, cel putin asa mi s-au plans prieteni mai outgoing. Pentru mine, care ieseam 2-3 ori pe sapt, a fost super ok. Cineva glumea ca Zurich e cel mai mare sat din lume :))

+vreo 2000 CHF + test de limba la nivel destul de bun (B2?) + test de istoria Elvetiei + daca stai intr-un sat de pe langa Zurich (ca e mai ieftin), consatenii vor vota daca vor sa devii cetatean (si au fost cazuri cand au votat impotriva ca “purta baggy cargo pants” sau “protesteaza impotriva talangelor la vaci”).

2 Likes

Berlin(emigrat acum 3 ani cu copil de 1.5 ani)
Pro:

  • Sistem de transport in comun bine pus la punct
  • Are si zone linistite si zone de cluburi/distractie
  • Foarte multe joburi in IT
  • Sistem de sanatate

Contra:

  • Extraordinar de greu de gasit chirie, mai ales ca proaspat emigrant.
  • E greu fara germana(nu imposibil)
3 Likes

Unde e Dublin, Irlanda? Nu l-ai luat in considerare deloc?

2 Likes