Procesatori de payment in Romania

De urmarit Coinzone (http://coinzone.com/about.html) un proiect in care e implicat Radu Georgescu.

2 Likes

@victorstanciu poti explica un pic in ce consta procesul de activare pentru Paymill? Sunt curios :smiley: . Multam!

@alessioalex: Sure. Procedeul e asa (pentru PFA):

  1. Completezi formularul de activare a contului. Pentru sandbox nu e nevoie de asta, bineinteles.
  2. Primesti un mail cu confirmare + contract PDF cu datele din formularul de la punctul 1.
  3. Printezi, semnezi si stampilezi contractul si li-l trimit inapoi, impreuna cu scan-uri dupa cateva documente (o parte din care sunt listate si aici, dar nu complet):
  • Pasaport. Nu stiu daca accepta buletin, in cazul in care nu ai pasaport, dar poti intreba.
  • CUI-ul de la Registrul Comertului
  • O declaratie pe propria raspundere ca esti unicul beneficiar (“actionar”) la PFA-ul respectiv, pe care ti-o dau ei sa o completezi, printezi, semnezi, scanezi.
  • O factura de utilitati de la adresa sediului social al PFA-ului. Eu am trimis de la RDS si mi-au primit.

Dupa ce ei verifica toate documentele, le trimit si la banca cu care lucreaza ei, iar banca iti trimite si ea un contract (da, la final ai contract si cu Paymill si cu banca lor) pe care il semnezi digital (prin DocuSign).

De notat ca pe langa verificarea documentelor, atat Paymill cat si banca lor iti verifica si site-ul / serviciul oferit. Pe langa ca trebuie sa le dai user si link unde sa poata vedea formularul de plata, se uita si la termeni si conditii (sa ai informatii legate de refund, chit ca scrii ca nu oferi), la privacy policy (sa contina informatii legate de scopul in care preiei informatii de la useri), la Imprint (care e o sectiune simpla, dar obligatorie), etc.

E, si dupa ce toti pasii astia sunt gata, iti da drumul sa poti activa live mode la tranzactii. Sper ca nu am uitat nimic.

2 Likes

Mersi mult pentru raspunsul detaliat, cred ca o sa fac si eu asta in viitorul apropiat. Multa succes cu proiectul!

10x. Daca mai ai intrebari, baga pe PM fara jena.

Salutare Gasca ,
Sunt in curs de finalizare al unui site de turism ( gen booking ) firma de IT cu care colaborez a inceput sa lucreze cu cei de la PayMill , iar concluzia lor a fost ca sunt prea slabi in API si SdK ,
M-au rugat sa caut un procesator autohton, Avand in vedere situatia ( care este una urgenta ) , pe cine sa aleg . ASTEPT RASPUNS ! Multumesc .

  • prima data am citit “Salutare Gâscă”.
  • firma de IT cu care colaborezi is shitting you. PayMill nu se compara cu nimic din ce avem noi pe piata autohtona.
1 Like

Haha, Paymill sunt “slabi in API”, si cauti alternativa autohtona? Esti dezinformat grav dude. Firma respectiva de IT are si argumente cu care sa isi sprijine pozitia? Ce inseamna “slabi” in API? Dar in SDK? Fara gluma, chiar sunt foarte curios ce inteleg ei prin slabi, pentru ca eu sunt mai mult decat multumit, si sunt curios daca ei avut o altfel de experienta cu Paymill, poate sunt eu subiectiv si judec numai prin prisma nevoilor mele intr-adevar destul de simple.

Edit: Poti sa arunci un ochi si pe Avangate, desi nu am idee cat de “autohtoni” mai sunt.

Da-mi exemplu te rog

Eu folosesc PaySecure si sunt multumit.
Autohton si bun.

Ne bucuram sa auzim asta, dar da-ne mai multe informatii, ca d-aia suntem aici, iar ca sa gasesti documentatia pe site-ul lor iti trebuie genul de rabdare pe care numai cineva care chiar e obligat sa ii implementeze o are.

Cat se usor sunt de implementat? Au SDK-uri pentru mai multe limbaje de programare? Formularul de card e embedded sau cu redirect la ei pe site? Cum se compara comisioanele cu restul procesatorilor autohtoni? Au un sistem de debugging al IPN-urilor (sa poti sa retrimiti IPN-uri si sa iti arate response-ul primit de la serverul tau)? Etc, etc, pentru ca “eu sunt multumit” nu ne spune decat ca au cel putin un client multumit.

2 Likes

M-am uitat si eu un pic pe sait, am cautat un nume de firma si un CUI. Pauza. Din cate vad eu, sunt aia de la Claus (aia cu hostingul) de au avut nusce show-uri pe forumuri cand eram eu tanar. Pas. Nu-mi inspira destula incredere, informatii nu gasesc.

Update: Hai ca am gasit mic:

PaySecure srl
RO31601230
J30/351/2013

Cifra de afaceri: 9000 de lei.

Pentru mine a fost usor de implementat deoarece au cate un module pentru fiecare OpenCart, Magento, Wordpress, etc etc.
Dupa ce le scrii un mail sau comanzi, iti trimit un mail cu documentatie si scripturile in sine.
Formularul e cu redirect la ei pe site.

Comparatia comisioanelor a facut-o asociatul meu. El se ocupa de tot ce tine de partea financiara.
Pentru mai multe detalii trebuie un mail catre ei.

Se poate trimite un cod al operatiunii sau RRN-ul si ei dau un raspuns pe mail, destul de rapid.

Si eu banuiesc ca e dezvoltat de cei de la Claus sau oricum owned de ei.

Am auzit de show-uri si eu, dar nu ma pasioneaza barfele si informatiile neverificate.
Eu colaborez cu ei pe partea de hosting si sunt multumit.

Salut Victor,
Eu am integrat pana acum doar PayPal si nu pot sa ma pronunt pentru altii. Pe partea de suport am avut nevoie doar de un mail si au raspuns in 24 de ore. SDK-ul e functional dar mie unul mi s-a parut putin greoi. Acum trebuie sa integrez un procesator de plati prin SMS. Pe pagina celor de la PayMill am vazut listate plati cu, cardul. Ai idee daca au suport si pentru acest lucru, daca nu, ce alt procesator imi poti recomanda pentru plata cu SMS, iar lucrul sa fie in PHP?

Multumesc frumos.

@Paul_Munteanu Paymill nu are decat plata cu cardul, pentru SMS-uri eu nu am implementat decat Mobilpay. Nu am idee ce alternative sunt in afara, dar daca vinzi in RO, Mobilpay sunt ok. Singura nemultumire serioasa cu ei am scris-o si mai sus:

Ce nu imi place la ei e ca pentru platile prin SMS, spre deosebire de cele prin card, produsele trebuie definite manual la ei in platforma. Asta inseamna ca nu poti avea produse configurabile. De asemenea preturile produselor pot fi doar intr-un anume range (de la 1 EUR la X EUR, nu mai stiu exact cat). Probabil exista motive pentru care e asa, dar na, sunt niste constrangeri pe care trebuie sa le ai in vedere cand iti stabilesti preturile si metodele de plata.

Subscriu la ce a zis @victorstanciu despre Mobilpay. Eu am ajuns sa fac pe suportul Mobilpay pentru clientii modulului meu si le explic toti pasii de la semnarea contractului si pana la configurarea contului de comerciant.
Cel mai dificil e sa le explic ca trebuie sa defineasca de 2 ori produsul, o data in platforma lor si o data in magazin. Apoi mai trebuie sa le explic ca trebuie sa afiseze pretul cu tot cu TVA altfel or sa vada clientii alt pret in platforma decat in invoice. Foarte anevoios. Dar … merge.

In functie de proiect(nu vorbim aici de implementare plata la 200$) ne putem loga in contul clientului si sa le adaugam automat. The hacky way :smile:

1 Like

Pentru programatori
https://www.prioripay.com/payment-docs/page.php?name=apiIntroduction

Pentru comercianti
https://www.prioripay.com/payment/business.php?view=views/business.xsl

Când se face o plată printr-un procesator, procesatorul întoarce detalii despre client? (i.e. numele clientului)