Programe si utilitare Linux care fac viata mai buna?

Ei bine? Ce utilitare si programe folositi care vi se par bune sau de neinlocuit?

Este de nelipsit, si au toti asa ceva :troll:

3 Likes

Mie imi place maxim terminator terminal si mc.

2 Likes

mc si nano :slight_smile:

2 Likes

jq, htmlq, htop, glances, ctop (daca folosesti docker), vim, neovim, ripgrep, xsv, mc, oh-my-zsh cu powerlevel10k, Vivaldi in loc de Chrome, k3d pentru k8s, podman in loc de docker

3 Likes

Inafara de ce a mentionat @isti37 , as mai aminti si de Lens (k8s dashboard) care merge perfect pe linux.

M-as lipsi de Slack care tot imi crapa din 30 in 30 minute pe Linux.

O chestie foarte mișto este sshfs, cu care montez directoare remote prin ssh pe mașina locală. În felul ăsta nu mai trebuie să instalez plugin-uri de sftp/scp pe VSC, care nu sunt chiar cele mai reliable.

3 Likes

Fish shell :heart: Nu e compatibila cu scripturi de bash, dar e cu atata mai buna decat bash sau zsh de nu se compara.

3 Likes

Odata ce te obisnuiesti muti totul in terminal. In afara de IDE si browser nu prea mai folosesc nimic

3 Likes

Foarte interesante raspunsurile voastre, multumesc tuturor!

O sa explorez programele de care inca nu am auzit (si sunt destule). :slight_smile:

O sa adaug si eu cateva:

  • ranger. (console file manager with vim bindings)
  • ulauncher. Foarte bun launcher, are si plugins.
  • zettlr. Markdown editor with vim bindings. Singurul markdown editor care are vim bindings din cate stiu. Merge doar de la versiune 1.7.5 in jos. Bun de tinut imagini/text/etc ca si baza de informatie. Similar cu zim (doar ca zim n-are vim bindings).
  • fzf. command line fuzzy finder. bagi “fzf”, incepi sa tastezi numele si-ti apare o lista de items, similar cu Ctrl+Shift+P in VsCode. Merge cu fisiere, istoric comenzi, etc.
  • tmux. Vad ca nu a fost mentionat. terminal multiplexer. E life saving cand te conectezi cu ssh si vrei sa pastrezi layout-ul terminalului.
  • newsboat. rss reader in consola. Vim bindings evident. :stuck_out_tongue:
  • atril. pdf reader. vim bindings si lightweight (mai usor decat okular). Nu-i ideal ptr. epub’s (acolo calibre e rege) dar merge bine cu pdf.
  • finally, neofetch. :slight_smile:
3 Likes

Incluse in distributia Ubuntu by default:

  • Remmina care mi se pare cel mai bun remote desktop manager
  • Gnome Disks pentru imagini de discuri, SMART tests
  • Gparted pentru manevrat partitii

Cineva e mare fan vim :))) Uneori ma mai apuca si pe mine, dar nu am chef sa incep jocul de configurat plugins din nou. PyCharm works out of the box ¯_(ツ)_/¯

Și eu aș vrea să folosesc VSCode pe OpenBSD, dar nu merge și gata. vim-go it is then…

PyCharm, eh? Am auzit ca-i misto ptr. Python. Ce avantaje crezi ca are fata de VsCode?

N-am reusit inca sa folosesc vim pe post de IDE. :stuck_out_tongue:

De cand n-am mai folosit vim cand ma uit in .vimrc zici ca ma uit la hieroglife. Si nu mai zic de shortcut-uri si ex commands. De fiecare data dupa o perioada de absenta trebuie sa fac refresh la shortcuts.

Am intrat o data tare in manual - pfff, vreo 300 de ex commands cu plugins incluse. Le-am inteles eu atunci dar acum daca ma iei repede nu stiu decat vreo 10-15 max. :stuck_out_tongue:

@anon31094663 , parca stiu ca si tu folosesti linux, tin minte postul despre bug-ul din kernel. Wanna pitch in? :slight_smile:

Si asta nu ti se pare un dezavantaj la vim? Ca trebuie sa retii/folosesti niste shortcut-uri care nu sunt standard, de cele mai multe ori?

PyCharm “intelege” Python foarte bine. Probabil poti replica 90% din functionalitati in VSCode cu diferite pluginuri, dar toatea astea sunt bine puse la punct in PyCharm si functioneaza impreuna foarte bine. Are builtin presets pentru o multime de frameworkuri Python. Experienta de debugging mi se pare excelenta.

2 Likes

Folosesc Code::Blocks pentru scris cod pe linux. Pe bune :slight_smile:

Am folosit o vreme Eclipse, dar ma cam enerveaza asa ca am renuntat de o vreme incoace, pur si simplu imi ajunge Code::Blocks.

3 Likes

Flameshot (screenshots) - https://flameshot.org/
Remmina (remote desktop) - https://remmina.org/

Flameshot mi se pare super util si pana acum nu am gasit ceva la fel de bun pe windows. Exista Lightshot dar a cam ramas in urma…

2 Likes

Shortcut-urile sunt relativ usor de memorat. Comenzile ex sunt partea dificila unde trebuie sa le folosesti pentru a le retine.
Pana la urma e un pret pe care il platesti pentru puterea care ti-o ofera. Cand te gandesti ca iti petreci foarte mult timp intr-un editor de text parca se merita sa ai cat mai multa putere si optiuni de editare.

Cu atat mai mult daca esti sysadmin sau devops.

Dar e adevarat ca learning curve-ul arata asa :stuck_out_tongue: :