Programe si utilitare Linux care fac viata mai buna?

Oh, frumos. Nu stiam de el. Eu folosesc pe Win Snagit care din pacate nu-i disponibil pe linux. Cred ca o sa-l incerc cat de curand. :slight_smile: Are chestii similare cu snagit.

Well, genul asta de editoare unde rupeai tastatura gen vi/vim sau chiar emacs s-au nascut in vremuri de demult cand nu erau alternative grafice poate serioase. Puterea oferita de ele astazi, cel putin din punctul meu de vedere, este totusi ridicola pentru ca statistic intr-un mediu de dezvoltare chiar rudimentar esti mai rapid si mai eficient decat intr-un editor text cu zeci si sute de shortcut-uri si comenzi. Nu poti fi productiv in asa ceva decat la scara mica. Pentru diverse maruntisuri in linia de comanda probabil nano e cea mai buna varianta altfel IDE si deploy.

LE: Eu mai practic si varianta in care ma leg din Nautilus pe ssh pe un server si deschid fisierele cu Gedit ca sa nu mai editez in linia de comanda…

2 Likes

Cam așa făceam pe vremuri și eu, dar cu mc (Midnight Commander) și editorul lui idiot…

In clustere intre servere mai fac si eu asa pentru transferul de configuratii :woman_shrugging:

  • ssh, în loc de clientul VPN și în loc de ngrok
  • screen (n-am încercat tmux încă)
  • meld pt visual diff (git difftool …)
  • mutt pt trimis emailuri cu atașament de pe remote server
  • vim
  • sshfs is awsome, when it works (autofs is also awesome, dar nu l-am mai folosit de multă vreme)
  • pgdmin3 și pgweb mai nou
  • sqlite
3 Likes

Pe Mac e inclus in sistemul de operare sa poti captura ecranul sau doar o portiune.

Și în Windows :smile_cat:

win+shift+s

2 Likes

Abuzez acum de scurtatura!

Oarecum de nisa dar pentru utilizatorii de echipamente Mikrotik acum exista si pachet snap pentru Linux la aplicatia lor de management Winbox.

1 Like

Mie tool-ul nativ din macOS mi se pare mai dificil de utilizat. Cu flameshot selectezi portiunea de ecran si ai in jurul selectiei un toolbox. Dupa ce faci edit poti face copy to clipboard si arunci imaginea unde vrei super rapid. Din pacate flameshot nu exista pe macos asa ca am instalat Lightshot:)

1 Like

tldr si cheat ptr. a vedea tips & examples.
eg: tldr ssh

7 Likes

Am reusit sa stric instalatia de Ubuntu (Budgie). Freeze-uri random dupa cateva minute. Nu sunt sigur de ce - cred ca am instalat un window manager now fara sa-l setez ca lumea.
En fin

Am profitat de ocazie sa incerc un distro nou. Regolith Linux. Foloseste i3 WM - prima data cand il folosesc. E cam wow. E ciudat la inceput, tot cauti Alt+Tab si sa inchizi ferestrele cu mouse-ul.

Sunt de-abia cateva ore in el (lol, 6 ore de la instalare deja) dar incep sa ma prind.

Incep sa inteleg de ce-i atat de misto un tiling manager. Nu cred ca am mai atins mouse-ul mai deloc. Navigarea e foarte misto intre ferestre si terminale (nu mai e nevoie de split screen nativ).

Am reusit sa instalez si un quake terminal (tilix) + sa folesesc functia de scratchpad.

Tot am auzit de i3 tiling manager de la Luke Smith si alti yotubers. Ma bucur ca am incercat - e o experienta foarte misto. Chiar ma simt mai comfortabil si un pic mai productiv - minimalism & stuff :slight_smile:

Arata si frumos din fabrica, n-am mai stat sa bibilesc cu culori si fonturi.

OS: Regolith Linux
WM: i3
Terminal: Terminator
Software: bpytop, cmatrix, glances

2 Likes

i3, marea mea dragoste.

Imi amintesc cu mare placere cum il utilizam acum mai mult timp in urma.

Cel mai mare avantaj pe care ti-l aduce Linuxul este cand inveti sa folosesti cum trebuie toate utilitarele de baza si cum sa le combini. Recent am facut asta in fata unui junior si a ramas uimit, pentru el era magie!

3 Likes

Multe chestii magice in linux. :slight_smile: Si acum raman uimit cand folosesc macros in Vim. Cand vezi cursorul ala miscandu-se pe ecran si facand chestii complexe de unul singur … wow.

Ce folosesti acum?

2 Likes
  • awk care mi se pare un limbaj genial si in care se pot face scripturi relativ complexe (gawk poate fi folosit si in pentru networking)
  • zenity un tool care creaza ferestre de dialog grafice pentru scripturi
1 Like

Pentru munca folosesc Gnome.

Dar pentru my day to day, folosesc KDE ca inca nu am gasit inca ceva sa se apropie de Activities.

2 Likes

cmus - music player in terminal.
E foarte comod si usor de folosit … DUPA ce citesti un ghid sau tutorial. Nu ia mult (5-10 min max) si daca nu faci asta o sa zici ca-i playerul prost. :stuck_out_tongue:
Are vim keys navigation, ofc.

  • cum sa creezi un playlist si sa-i dai rename
  • cum sa adaugi muzica in playlist
  • cum sa navigi intre playlist si track (TAB)
  • ce inseamna CSRF.
  • cateva shortctut-uri (next song, prev song, pause, etc)

Asa arata la mine.

Spor la muzici!

2 Likes

zoxide

zoxide is a blazing fast replacement for your cd command, inspired by z and autojump . It keeps track of the directories you use most frequently, and uses a ranking algorithm to navigate to the best match.

mosh
Un ssh mult mai snappy, UX misto.

Mosh e foarte misto, dar din cate stiu, necesita sa fie server de mosh instalat pe server, deci nu poti folosi ca drop-in replacement la ssh.

1 Like

Corect. Pe langa asta necesita portul 60,000/60,001 UDP deschis. Si vad ca face figuri cu ufw. Dar damn, cum se misca fata de ssh. :stuck_out_tongue:
(in principiu nu-i o problema sa faci un setup pe server folosin ssh si apoi mosh, mai ales ptr. conexiuni lente unde te omoara ssh-ul)