Programe si utilitare Linux care fac viata mai buna?

cool-retro-term

playonlinux - un manager ptr. a instala aplicatii cu wine.
https://www.playonlinux.com/en/

1 Like

exa - a better ls. Arata frumos in tree cu exa -lT
grip. Iti arata un preview (eg ptr. markdown) ca si in github. grip -b README.md
bat - ca si cat dar arata formatat cu sintaxa. Foarte util sa vezi rapid cod sursa.

2 Likes

De fapt nu pare sa fie necesar sa ruleze serverul mosh standalone. Probabil conexiunea initiala se face prin ssh, se starteaza automat serverul mosh, care deschide portul 60001 si de aici inainte comunicatia se face prin UDP. Foarte misto e ca in felul asta ramane valabila cheia ssh.

3 Likes

wcalc unghiuri in grade, functii disponibile instant - nume intuitive (sin in loc de s)
ncdu un fel de tree-size dar in consola si foarte rapid (arata marimea folderelor/fisierelor sortate in functie de marime)
image

nnn o alternativa minimalista la ranger. Ce-mi place e functia de zip foarte rapida ptr. a face arhive (in imagine de jos un simplu ‘z’, ‘s’ si arhives selectia)
image

fd utilitar sa cauti rapid ce-ti trebuie. eg: “fd yesterday” si-ti arata fisere care contin “yesterday” (NOTE - fdfind se numeste, nu fd-clone).
image

duf Partitii spatiu ocupat.

3 Likes

Am incercat un pic gnuplot dar octave imi pare per total mai cool. Bine, le folosesc poate la 1% din capacitate. :grin:
(programe de plotting)
Ce-i enervant la octave e ca unele comenzi intuitive nu merg. plot sin(x) nu merge, trebuie sa definesti x, apoi sa definesti, apoi sa executi plot(x,y)

La gnuplot merge din prima. Dar si gnuplot are gaurile lui. Un piechart spre exemplu necesita un roman de script. octave il are incorporat.

Also, visidata. Am inceput sa ma joc cu el, nu stiu cum de mi-a scapat. E un fel de excel in terminal (dar cica merge cu sql, csv,etc). Are multe features dar probabil un data scientist poate sa profite mult mai mult decat mine.
Mai jos e un graph generat cu visidata aratand inaltimea la care s-au petrecut bird strikes la avioane ordonata dupa data.


Cei care faceti data science sau ML, folositi asa ceva?

Data science/ML e plin de Python unde existe alte biblioteci pentru plotting.

1 Like

Azi am auzit despre 2 programe interesante. :slight_smile:
Obsidian, un markdown editor. Arata sexy, slick si…are vim bindings. Ce-i hilar e ca te intreaba cand activezi vim navigation “type the command to quit vim” :joy:

Acreom e un alt markdown editor care are si calendar. Asta are mai putine optiuni dar taskurile se vad frumos.

O alternativa ce merita incercata e GDU, acelasi lucru scris in golang. Pe serverul meu mi s-a parut mai rapid.

  • NALA - un wrapper peste apt-get

  • RCLONE - un rsync pentru cloud - sincronizeaza orice folder cu multithreading, cu suport pentru foarte multi cloud provideri, inclusiv DIGI (rcs-rds). Am ramas masca cand am gasit pagina asta Ajutor - Digi Storage

  • PV - Pipe View - adauga un progress bar la multe operatiuni cu pipe | (sau macar viteza)
    image
    Exemplu cu mysql import.
    image

5 Likes

Folosesc Obsidian de destul de multa vreme, e chiar fain. Are foarte multe pluginuri, deci poti sa il customizezi pt workflowurile tale.

1 Like

Deobicei fac plotting din Python, pentru ca datele oricum imi trebuie preprocesate. Is o tona de librarii in Python, de la Matplotlib (old, dar are un API messed up), la Plotly (modern web based stuff), la chestii exotice gen Bokeh.

3 Likes

sa incerci si streamlit vs plotly

1 Like

De neinlocuit?

Din perspectiva preferintei personale:

  1. Yakuake
  2. mc

Din perspectiva nevoii profesionale:

  1. ssh
  2. bash

… si multe altele marunte, fiecare cu specificul lui:

  1. editare video: Kdenlive
  2. pdf viewer: Okular
3 Likes

E handy yakuake, merge bine din prima. Dar n-are split screen din cate imi amintesc. Bine, poti folosi tmux.
Terminator mi se pare ca are ceva mai multa putere/flexibilitate.

Clasicele sunt deja în thread.

Descoperit de curând tool de inspectat layere din imagine Docker: GitHub - wagoodman/dive: A tool for exploring each layer in a docker image

A, și bineînțeles, Ansible, chiar daca e de server management. :slight_smile:

4 Likes

How to install and configure SAR/sysstat on Ubuntu? | DigitalOcean

SAR este un utilitar pentru logarea de metrici la resurse in timp la procesor/memorie…
Eu vreau sa il folosesc ca sa loghez utilizarea resurselor in timpul rularii testelor si export la final ca si un artefact ca sa pot verifica daca un test nu cade tocmai din cauza lipsei resurselor.

1 Like

Ai un motiv anume pentru care nu folosesti collectd?

1 Like