PWAs are coming to iOS 11.3: Cupertino, we have a problem

Tipic Apple: lansează features half baked iar dacă e ceva reparat înseamnă că apare și ceva stricat :smiley:

2 Likes

schimbarile astea vin greu la iOS. Apple castiga miliarde din aplicatiile din store. Poate aberez, dar nu cred ca Apple e prea incantat cu avantul pe care l-a luat HTML5 si capabilitatile unui web-browser, in mare parte datorita Google.

Apple’s App Store has generated a staggering $122.8 billion in sales over the last nine and a half years

The fuck!?

Mai ciudat este ca Steve Jobs pe asta a “mizat” pe potentialul tehonlogiilor web(HTML5 et comp) . Pe web.

Initial nu era un Appstore
Bine, mizat este cam mult spus :smiley:

Apple has many proprietary products too. Though the operating system for the iPhone, iPod and iPad is proprietary, we strongly believe that all standards pertaining to the web should be open. Rather than use Flash, Apple has adopted HTML5, CSS and JavaScript – all open standards. Apple’s mobile devices all ship with high performance, low power implementations of these open standards. HTML5, the new web standard that has been adopted by Apple, Google and many others, lets web developers create advanced graphics, typography, animations and transitions without relying on third party browser plug-ins (like Flash). HTML5 is completely open and controlled by a standards committee, of which Apple is a member.

@kilogrammer, am editat raspunsul initial. Este ok ? :slight_smile:
Impaca pe toata lumea ?

1 Like

App store a aparut la un an diferenta fata de primul iPhone. Practic e mult mai putin de un an, probabil ca lucrau deja la App Store cand s-a lansat iPhone. App Store era chiar si atunci o platforma complexa.

Doar cativa ani mai tarziu, Steve Jobs declara cat de incantat e de app store., dandu-si seama de potentialul imens, adica de miliardele de dolari care aveau sa intre in contul Apple din cei 30% incasati.

Eu nu stiu cum “miza” Steve Jobs pe web cand doar App Store a adus in medie 12 de miliarde de $ pe an in contul Apple.

In plus, devenise la un moment dat aproape notorie gluma ca Safari e noul IE.
Apple nu dezvoltat nimic nou sau inovativ pentru web, Google si Mozilla au impins web-ul unde e azi. Daca nu era ei, daca era doar dupa Microsoft si Apple, web-ul era in urma rau.

M-am obosit eu, nu-i problema. Oricum daca dadeai o cautare gaseai acelasi informatii, ca nu spun vreo noutate :smiley:

1 Like

Dude, primul iPhone nu se putea conecta macar la 3G. Navigarea pe web era foarte greoie.

Nu pricep, ce importanta are cand a aparut Chrome?

Nu pricep rostul acestei istorioare. Tu spui ca Steve Jobs a “mizat pe web”. Concret, cum a mizat, pe ce te bazezi?

Eu am zis deja, sunt declaratii ale lui Steve Jobs cativa ani mai tarziu dupa lansarea la iPhone (le gasesti pe net), de cat de incantat e de A$$ Store.

Cand eu am zis ca faci cherry picking pe chestii aiurea si rupi conextul, dar na. Ai zis ca fac offtopic

Eu am zis asta

Browsere de mobil erau si prin 2007, numai ca erau proaste si nu aveai aceeasi experienta ca pe desktop.
Asta a fos unul din atuurile primului Iphone (care era un ipad touch + modul gsm). Avea un browser bun cu o experianta de navigare asemanatoare desktop-ului + un ecran mai mare

Site-urile de la vremurile anilor 2007-2008 nu erau asa de mari incat edge sa nu mai fie suficeint.
Viteza EDGE era la vremea aia comparabilacu 3G
Aici ai un motiv pt care primul iphone avea edge si nu 3g.
Asta pt ca EDGE era cam disponibil peste tot.
Dupa cum a zis RedGuard intr-un alt topic

Ce scriu eu, ce intelege lumea

Dar am zis-o anterior si o zic si acum

Oricum discutia este despre faptul ca apple nu a implmentat suportul pt pwa dupa cum scrie in standare. Asta daca este vre unul

Eu ma retrag din discutie !
Raspunde topic-ului initial !

Foarte concludent raspunsul, m-ai lamurit complet.

PWA? Dude, cauta cine a inventat termenul de “progressive web app”. Ce treaba are PWA cu ce discutam nu stiu, poate stii tu.

Primul iPhone intr-adevar ca a impins putin web-ul avand suport de Ajax si alte chestii, dar nu poti spune ca “Steve Jobs a mizat pe web”. Steve Jobs, ca oricine altcineva, trebuia sa faca bani, si repede. Nu poti compara monitezarea de pe web cu jacmaneala de 30% din App Store.
Web-ul era si ramane inca o palarie mult prea mare pentru Apple. Chiar si o companie gigant precum Apple nu poate face si mobile si desktop si web. Ceea ce e OK, inseamna concurenta, diversitate, pentru noi utilizatorii e cool.

1 Like

Goagal !

Tu macar ai citit articolul ?

After the surprise yesterday from a tweet from Ricky Mondello and then the Safari 11.1 beta Release Notes stating that Web App Manifest and Service Workers are implemented which means multi-platform PWAs are now possible, it’s now time to come back to the real world and see what’s what we have.

Iar la o analiza mai amanuntita s-a descoperit probleme, ceea ce este normal pt un beta

  • Missing abilities
  • UX problems and bugs

Cupertino, we have a problem !

Anyway, nu cred ca mai are sens sa discutam pe acest topic. L-am cam dus in offtopic.

LOL, imi place cum ai mutat discutia in alta parte, ai lasat balta subiectul cum Steve Jobs “a mizat pe web”. Oricum, ti-am dat in parte dreptate mai sus.

Imi permit sa intervin strict legat de mizarea pe web. Cred ca referirea corecta este acest text semnat chiar de Steve. Acolo se gasesc lucrurile esentiale, pe care @Cosmin_Popescu nu are cum sa le gaseasca in prima pagina pe Google nestiind ce cauta.

Contextul era in acele vremuri de inceput lupta cu Flash. Care era mare consumator de bateirie. Astfel ca accentul s-a pus pe eliminarea sa, cel putin in ecosistemul Apple. Ca dupa aceea toti au urmat trendul e deja alta treaba. Nu e deloc rau sa ne gandim de 2-3 ori inainte sa postam orice, doar ca sa ne creasca rank-ul (inca nu mi-am dat seama care e metrica lui Cosmin, e al nu-stiu-catelea spirit agitat aici pe forum).

6 Likes

Pai daca nu a mizat, n-a mizat :slight_smile: Make up your mind

1 Like

Da, am uitat de acest aspect. Steve ura, dintr-un motiv practic, Flash. Flash ocupa la greu web-ul la vremea aia, si indirect sabota planurile cu iPhone-ul, pentru ca Flash descarca bateria, care la oricum la vremea aia nu era grozava deloc. Eu unul cred ca “dragostea” “initiala” si scurta a lui Steve Jobs pentru web era mai degraba because of Flash :smiley:

2 Likes

N-as vrea sa vorbesc prostii, dar cel putin pe mobile, Apple au impins lucrurile inainte cu WebKit. Asta inainte sa apara Google in joc.

Ca acum Apple umbla cu jumatati de masura … nu stiu ce sa spun. E clar vorba si de profit aici, pentru ca atata timp cat PWA-urile nu vor fi fully supported pe iOS nu le va lua nimeni prea in serios.

1 Like

De acord. Pentru ca Flash.

Bingoooo!

PWA-urile eu cred ca sunt in interesul Apple totusi. Profiturile oricum si le pot mentine daca introduc o taxa pentru a aproba anumite domenii pentru a avea acces mai generos la api-uri native cu acelerare hardware.

Probabil ei vor fi primii care vor analiza fiecare aplicatie web si vor limita cu AI accesul la API-urile native.

Acum implementarea chiar daca e ultima implementare intre browsere e tot facuta pe jumatate si de mantuiala. Dar se pot face multe aplicatii simple de acum incolo.

E doar o chestie de timp pana cand PWA-urile vor aparea intr-un app store sau development subscription.