R/cscareerquestions - I've walked away from software development

Ce vrea să spună @alex.io și nu prea știe cum iar @anon31094663 nu înțelege (sau nu vrea?) este că omul are mereu nevoia/tendința de a face ceva, să aibă o activitate, indiferent de starea materială.


Ne poți împărtăși câteva exemple?

2 Likes

o diferenta a naibii de mare intre a avea nevoie de o activitate (ca pierzi vremea pe feisbuc, mananci 5 sezoane in 4 zile, analizezi care-i mai puternic, goku sau superman sau ca muncesti pamantul) si “esti facut sa muncesti”

1 Like

My 2c - cred ca s-a luat prea ad literam vorba asta cu “a fost făcut”.

Nu mai faceți din țânțar armăsar acum :slight_smile:

4 Likes

Mai degraba.

Nu am reusit sa fac bine inteleasa simpla idee ca omul a fost facut sa aiba o activitate, ce sa mai zic de intrat in ideologii filozofice sau istorice. Prefer sa nu intru in aceasta conversatie fara sfarsit. :smiley:

A explicat putin mai sus.
Dar cred ca de fapt altceva a “deranjat” din ce a zis el :slight_smile:

Oare ce-ar face omul daca nu ar trebui sa munceasca ptr. a supravietui? Sa presupunem ca toate nevoile ar fi asigurate gratuit ptr. toti din belsug: mancare, adapost, sanatate, entertainment, etc.
Ce s-ar intampla cu societatea umana in acel caz? Am deveni niste legume? Sau ne-am gasi de lucru?

Ar face asta

Legat de omul care e facut să facă ceva, asta depinde de om. De exemplu, eu nu pot sta degeaba, tot timpul îmi vine sa fac ceva, dar cunosc oameni care pot sta cu zilele fără să facă “nimic”, stau la tv sau pe fb, mănâncă și dorm.

La scena aia ma gandeam si eu cand am scris comentariul. Dar nu stiu daca raspunsul ar fi atat de simplu.
Cu cat nevoile de baza (ale unei societati) sunt asigurate cu atat oamenii au preocupari mai intelectuale/filozofice/etc.
E posibil sa o dam in gluttony ca-n clipul din Wall-e. Sau poate o sa ne focusam catre a deschide noi porti spirituale/mentale.
O data ce nevoile corpului ar fi asigurate ne vom putea preocupa de nevoile mintii. Nirvana academies. :slight_smile:
Mie unuia imi e din ce in ce mai clar ca multe din problemele umanitatii sunt cauzate de prostul management al propriei noastre minti. Nu spatiul ci mintea ar fi the final frontier (in exploration). :stuck_out_tongue:

1 Like

Einstein zicea ca un fizician ar trebui sa aiba un job ultra-usor, sa fie paznic intr-un far, de exemplu.
Sa aprinda farul seara si sa-l stinga dimineata :slight_smile:

Cred ca avea dreptate.

1 Like

cred ca topicul asta e apogeul la reply-uri fara sens.

3 Likes

un exemplu f bun ar fi aia care traiesc exclusiv din ajutoare sociale/somaj/alocatii. ii vezi non stop prin baruri. discutand filozofie, bineinteles.
tu ai impresia ca o sa fie star treck,dar daca ti-ai scoate putin nasu din bula in care te-ai ascuns ai observa ca ne indereptam spre idiocracy.

3 Likes

Mi-a zis @anon31094663 intr-un alt topic sa nu redefinim munca, dar o vad redefinita si pe aici. No hate, nu stiu daca ar trebui sa fie doar ceva pentru care primesti bani sau si ceva ce faci de placere pentru tine, dar implica efort.

E greu sa cadeti de acord pentru ca tineti mortis de interpretarea stricta a unor definitii de parca acolo ar sta cheia intelegerii. Dau exemplu doar polemica cu “omul a fost facut sa munceasca”. Fix asta e problema, ca nu a fost facut ci ca a evoluat? Eu am tratat exprimarea “omul a fost facut sa munceasca” ca pe “idle hands are Devil’s tools”.

Care varianta ar fi mai probabila, Star Trek sau Idiocracy? In ambele universuri omenirea a evoluat omogen (in ST toti aveau teluri inalte, in I nu prea erau rasariti). Nu prea cred ca e niciunul dintre scenarii plauzibil, lumea nu functioneaza asa. Sunt niste idei duse la extrem ca sa ne faca sa ne punem niste intrebari.

Poate ca daca oamenii nu ar trebui sa se mai lupte pentru nevoile de baza, ar fi mai educati si ar avea preocupari mai inalte (discutii pe forumuri) :troll:.

2 Likes

Ipoteza e gresita in “Omul a fost facut…”
Nu generalizati, nu e un om ca altul, daramite sa ii catalogam pe toti la fel. Unii au dorinta de a munci, altii de a freca menta, unii de a fii supusi, altii de a supune. Da, unii au dorinta si puterea de a crea ceva, altii au muschi dar mintea cat o bibilica si se taie intre ei. De aici incepe impartirea societatii si cumva mai apare si cate unul care sare dintr-o “tabara” in alta, adica din muncitor in consumator. Bine ca poate.

Dar ce ipoteză este corectă? Că niciuna din explicațiile tale nu o invalidează. :slight_smile:

Exact în sensul ăsta am zis-o

1 Like

Bună asta. :)))

10 Likes

Eu imi doresc de mult sa nu mai lucrez ca programator (am >16 ani pe diverse plantatii)
Dar na … golden handcuffs (adica veniturile pasive nu au ajuns nici la 50% din cele active)
In curand fac 40 de ani varsta la care cam orice programator isi pune tastatura mecanica in cui si isi pune cravata de manager :).
Nu cred ca voi face asta.
Perspectiva de a sta la 40 de ani intr-o hala de 150 oameni nu ma atrage deloc.
Nici sa fac pe seful.
Gratie Covid am scapat de munca in hala.

Miscarea FIRE mi se pare mult mai tentanta (and I am close enough … )
Cu riscul ca o sa merg cu bicicleta in loc de Tesla tot restul vietii :slight_smile:
Pare ca fac o alegere dar mai mult ca sigur ca balanta se indreapta foarte mult in directia asta:

  • Tehnologiile evolueaza foarte mult (la fiecare 3 ani devii junior din nou pana inveti). Kotlin , Docker, microservices, low-code nici macar nu existau cand am inceput eu.
  • Industria software devine din ce in ce mai ieftina pentru angajatori (scolile bootcamp, eforturile de a se crea o masa cat mai mare de developeri in scopul de a scadea salariile) iar developerul o simpla resursa in masinaria infernala Scrum (ca numai de Scrum dau de 10 ani incoace :frowning: )

Pana aici totul era standard si am rezistat lejer 16 ani. Desi nici acum nu stiu sa inversez un arbore binar sau ce naiba mai scrie prin “Cracking the coding interview” :roll_eyes:

Urmeaza partea distractiva : GPT-3 , reinforcement learning, low-code .

Asta e ceea ce stim deja in 2020 si le-am vazut in actiune. Toate cu scopul de a face practic ultima resursa in care e foarte mult de munca umana (software) automatizata.

Artificial General Intelligence : Guru OpenAI vorbesc de 2024 , Ray Kurzweil de 2029. Ray Kurzweil e al naibii de precis fie vorba intre noi …

Probabil ca toata automatizatea asta nu se va intampla peste noapte.
Dar lipsa contactului fizic si distantarea contribuie la eforturile de outsourcing/automation .
Daca e outsourcing nu va fi catre Romania (ci mai spre Est). Automatizarea e mult mai probabila.

Deci in nici un caz nu planuiesc sa mai codez dupa 2025(hai 2026).
Moment la care putem fi siguri ca multe scenarii de cariera alternativa se vor duce pe apa sambetei (planuiam sa ma fac sofer de TIR dar asta pica deja de anul viitor ).
Ce vor face cei care nu vor avea venituri pasive de mii de euro pe luna ?
Soltua va veni clar : Universal Basic Income (e foarte posibl ca stimulus checks de covid din SUA sa fie inceputul acestui trend).
LE : Faza cu omul a fost facut sa munceasca e un brainwashing penibil capitalist aplicat evident clasei muncitoare (in caz ca nu stiati toti cei care codam suntem parte din clasa muncitoare) cu scopul de a sclavagi maxim. Ganditi cu capul propriu …
Tonele de bani care vin din dividende si chirii pot echivala munca pe ani de zile si niciunul din amaratii aia care traiesc doar din chirii si dividende in case cat blocul meu cu piscine subterane si garaj de 10 masini nu se simt fara scop in viata sau inutili (poate scopul meu e sa ma plimb cu Tesla Model S intre super chargere de 10.000 km/luna … e si asta un scop).
Personal nu suport comunismul cum a fost la noi : Erai obligat sa muncesti. Ti se dadea si repartitie la cuca macaii. Capitalismul permite capitalului sa munceasca pentru tine (lucru care scapa majoritatii capitalistilor care isi petrec cele 8 ore pe zi pe plantatie la corporatie uitand ca sunt doar o resursa si nu detinatori de capital)

4 Likes
3 Likes

E bine sa te uiti si la ce-a prezis pentru trecut. Uneori ai surpriza sa afli ca a dat-o in bara masiv.

Pentru 2019:

Americanii inteleg altceva pentru ‘quadrilion’, dar se poate verifica mai sus cat dorea sa zica:

Parca Nvidia 3090 e pe undeva pe la zeci de teraflops.