Recomandare monitor/monitoare

E stiinta exacta,

2560x1440 pe 27 e ideal pe Mac dacă nu vrei nici să îngreunezi procesorul.

Dacă faci scaling nu se mai mapează corect și se va simți pe mouse că se mișca diferit. Acum nu stiu exact unde s-ar situa 25 inch la 2K, imac-ul e 4K ciudat pe 24.5.

Eu am lipit de macbookpro m1 chestia asta: Amazon.nl stiind ca n-am daisy chain (deh, m1). Rulez totul in 4k cu lid closed si merge brici la 3840x2160 cat scrie in spec.

Cand merg la job si il leg la cele 2 HP standard hd (nu stiu exact cat e rezolutia la hd, dar e moartea x2) mai mult plang, ca nu incape nici jumate din workflow, desi jumate din treaba o fac pe cacatul ala de 14 inci al mac-ului.

Acuma fac socoteli financiare cum sa bag un daisy chain pe 2 din astea acasă, un studio pe (sub) birou, si sa merg la job doar pt sedinte (unde trebuie convins seful ca e the way to go).

Dar asta implica sa cheltui eventualul bonus de anul viitor pe cacaturi, in loc sa ma concentrez pe achitat ipoteca. De 4 ani ma chinui cu jeguri gen thinkpad si monitoare hd, macar acum am facut imposibilul si am mac de la corporatie, dar nu stie mai multe monitoare si e infiorator. Nu, workspaces nu rezolva problema pt ca 2/3 din treaba tre’ facuta intr-un vdi nenorocit cu windoze.

1 Like

Vezi că din „știința ta exactă” reiese că e o legătură între rezoluția perfectă și diagonala monitorului, nicidecum a sistemului de operare. Caz în care da, de acord. există o rezoluție ideală.

Dacă eu îmi iau monitor de 8k/60 inchi și-l conectez la mac, trebuie să stau pe 2560x1440, că-i ideală pentru un mac?

Windows e diferit, ai ClearType si HiDPI scaling per aplicatie, Mac-ul iti face scaling la toata imaginea ca sa obtina o anumita rezolutie non-nativa si nu are ceva similar cu ClearType. Textul se vede oribil pe mac cand nu e nativ indiferent ca e non-retina sau retina, iar daca alegi rezolutie non-nativa cu scalare downscalingul din rezolutia mare nu se va mapa corect. Pe langa mapare ai problema de resurse, o fi M1-ul rapid, dar la doua monitoare 4K se chinuie vizibil si nativ, daca mai adaugi scaling e vizibil la editare imagini/video.

Daca alegi o rezolutie non-nativa (scaling) o sa iti randeze rezolutia dubla pe care o afiseaza pe pixelii pe care ii ai, ceea ce la mine se vede clar cu mouse-ul, se misca cu lag.

Nu, pe Mac la 8K o sa iti randeze la dublul rezolutiei scalate daca nu alegi rezolutia nativa de 8K, e.g. vrei 7K scalat nu 8K ca se vede mai mare textul, Mac-ul o sa randeze 14K si il va afisa pe 8K.

La 4K pe mac de obicei nu se mai observa daca nu esti atent si stai nativ, dar e o problema daca nu e rezolutia ok la dimensiune. Nu vei vedea textul → scalare, scalare → lag si text incetosat