Restrospectiva lui 2019

doh, nu prea sunt eu cu genurile astea de topicuri, dar incerc sa-mi fac curaj sa postez :)))

a fost al doilea meu an (plin) de programare, pot spune ca am invatat destul de multe, imi place, si inca invat pe unde apuc, la munca, acasa, pe drum :grin:

Locul de munca:
Am aprofundat .Net / C#, Angular, am reusit sa implementez un sistem de pontaj in aplicatia principala pe care lucram la fostul loc de munca, asta cred ca a fost cea mai notabila dezvoltare a mea, pe langa multe alte mici aplicatii CRUD. In septembrie am schimbat pentru prima data locul de munca si am ajuns sa fac aplicatii web interne in Scala / Angular. In 2017 nu credeam ca o sa pot invata un alt limbaj de programare in afara de php procedural, la fel am patit si acum cand am luat contact cu Scala pentru prima data, dupa C# :crazy_face: Spre surprinderea mea, m-am integrat destul de bine (cred eu).

Personal:
Am dezvoltat o aplicatie pentru un prieten, cu ocazia asta am reusit sa invat si cate ceva despre IIS. Am avut cateva idei pe care le-am inceput cu entuziam, dar pe parcurs am inceput sa ma plang de timp si sa ma plictisesc … pe scurt, am renuntat :)) Am inceput acum un nou proiectel pe care sper si incerc sa-l duc la capat, intr-o prima versiune sa-l public cat mai repede, dupa care sa incep sa-l imbunatatesc.

Ce regret… voiam sa incep sa invat pentru certificarile Microsoft Web, dar am renuntat, schimband limbajul. Totusi, incerc sa nu raman in urma cu C# (proiectul de mai sus il dezvolt in c#) si cine stie, pe viitor, poate voi avea macar o incercare. Momentan o certificare Microsoft web mi-ar fi inutila, pentru ca nu exista pentru .Net Core ci pentru MVC care e mult diferit :grimacing:

3 Likes