Retrospectiva lui 2020

in continuarea lui 2019

Profesional:

  • Datorita schimbarii limbajului, am reusit sa capat mai multa incredere in mine. Am inceput sa-mi dau seama ca limbajul este doar un tool (cum se specifica peste tot, dar una este cand citesti, alta este cand traiesti lucrul ala).
  • in ultima vreme am inceput sa citesc mai mult despre microservicii + urmarit tutoriale. Cum nu gasesc prea multe pentru Scala, acum urmaresc unul de Java Spring (asemanarea intre cele 3 limbaje pentru un REST api amarat sunt foarte mari).
  • am scris un api mic in Scala fara framework, o senzatie foarte placuta sa incepi o aplicatie de la prima linie de cod :crazy_face:
  • am invatat sa fac scriptulete de linux utile pentru deploy automat sau import de date (cativa gb).
  • pe frontend, am invatat enorm de mult Angular fata de anul precedent, cu ajutor chiar si de aici.
  • am facut cateva unit teste, pentru 2021 incerc sa pun mai mult accent pe subiectul asta.
  • proiectele personale de grandoare au esuat lamentabil, in ultima vreme prefer mai mult sa ma relaxez (un film, un joc, o plimbare), decat sa fac crud-uri pentru fiecare idee avuta :unamused:
  • voiam sa ajung la 10k reputatie stackoverflow, am abia 1.7k (+1.2k anul asta). In 2021 vreau sa vad o crestere. E greu, inutil si pierdere de vreme (doar o prostie de’a mea :)))

Personal:

  • am platit avansul unui apartament nici prea mare, nici prea mic, intr-o zona nici prea buna, nici prea proasta :joy:
  • daca inainte de 2019 am avut 3 luni de sala intense si eram cat de cat ok, in 2020 am pus 5kg si abia acum am realizat ca a trecut anul fara sa fac macar 10 flotari. Din punctul asta de vedere, este un an foarte rau. Dupa sarbatori, imi propun sa reintru in forma :))
  • am inceput sa investesc pe revolut :)) nu ca un impatimit, ci mai mult de curiozitate. cate 50$ pe luna. e satisfactie mai mare la poker, deci in 2021 n-o sa mai continui cu asta :)))

La Multi Ani!! :partying_face:

2 Likes