Sa ma (mai) apuc de dev la 40 de ani?

Daca nu stiu ce e aia promise ma incadrez la “minimum de notiuni” sau “100% la inceput”? :smiley:

Eu am aproape 40 de ani , 16 ca dev.
As vrea sa continui.
Doar ca simt nevoia sa precizez : Industria asta sufera de ageism (discriminare pentru cei in varsta).
Desigur ca nu va fi o discriminare reala dar

  1. Sunt teste de angajare orientate foarte mult pe proaspetii absolventi de calculatoare (algoritmi si structuri de date) si nu pe abordare /experienta. Tot mai multe firme fac asta si exista o industrie intreaga care te pregateste (ex : algoexpert.io)
  2. Majoritatea celor care lucreaza ca developeri sunt dispusi sa faca overtime , mai ales ca nu au familie si nu prea au ce sa faca oricum pana la deschiderea cluburilor :). Se asteapta dedicare maxima si fara compromis. Nu vad nimic nou implicit in asta.
  3. Se lucreaza agile . Asta inseamna tot felul de ceremonii si ritualuri pe care alti profesionisti nu le practica (de multe ori pare o gluma dar se ia in serios - faza cu porcul si puiul). Hard to get used to it
  4. Nu merge in nici un caz cu : Lasa ca invat acum , ma angajez si apoi ma relaxez. Asta e un razboi de durata. De invatat inveti tot timpul. Nu prea exista moment in care zici : Sa ii las pe aia mai tineri, eu am invatat la vremea mea
  5. Presiunea va fi intotdeauna pe livrare la timp si cu costuri mici. Au aparut alternative gen low-code, code generation tools care inlocuiesc tot mai mult munca de junior developer. Va trebui sa ne adaptam sau sa fim inlocuiti.

Daca vii la interviu si treci testele si ai si atitudinea corespunzatoare nu vad de ce nu ai fi angajat.
Da , stiu si colegi mai tineri care de multe ori ziceau : Nu il chemam pe asta la interviu ca are 35 ani si nu e motivat. Cazurile astea sunt rare dar exista.

Cu salariul imi e greu sa spun. In functie de abilitatile tehnice dovedite la teste/interviu si de negociere poti sa ajungi la sume mai mari decat cele mentionate. Daca intri si esti clasificat ca junior … slabe sperante sa iti dea cineva mai mult de 1000 Euro.
Observatia mea este ca pe masura ce imbatranesti , incepi sa inlocuiesti inteligenta fluida a tineretii cu alte atuuri gen perseverenta si experienta. Si atunci sansele raman mari…

2 Likes

https://www.amazon.com/Mastery-Robert-Greene-audiobook/dp/B00A6G9CGG/

1 Like

Cu cât înaintezi mai mult în vârstă, cu atât mai motivat ești :slight_smile: Dacă la 20 te mai ajută mami și tati, la 40+ probabil s-au dus/nu mai pot, ai de plătit rate, ai copii etc.

Dacă ar trebui să angajez și ar fi să aleg între 20 și 40, l-aș alege pe cel din urmă.

Altele sunt motivele pentru care sunt… evitați cei peste o anumită vârstă :slight_smile:

image

3 Likes

Exista nise la care nu prea exista oameni cu experienta, sau se pot numara pe degetele de la maini si nu sunt nici nise atragatoare/au o bariera de intrare, adica documentatia si stack-ul e unul confuz/neprietenos, dar exista cerere si exista potential.

Am vazut ca ai scris de extensii Gdocs. Acum poti sa faci lucruri foarte utile de cand au implementat V8 si de cand exista clasp. Cauta job-uri care necesita cunostiinte de appscripts si javascript/typescript, s-ar putea sa prinzi o nisa total neatragatoare pentru tineri pusi pe react/frontend…

Exista de exemplu Huawei sau Microsoft Store. Huawei investeste 1 miliard de dolari in magazinul sau (Huawei Mobile Services), Microsoft iti ofera un magazin cu doar 5% comision. (nu uita ca toti cei care au un Xbox au si cont Microsoft cu card legat)
Aici un pont ar mai fi ca iarasi cei care au Office 365 (firmele) au iarasi un cont legat si pot cumpara o aplicatie pentru intregul domeniu.
Exista nisa de virtual reality care trebuia sa explodeze anul acesta, eu as fi pariat pe VR anul trecut daca as fi avut bani… Ca si context daca cauti in Romania ochelari VR (Oculus/HTC Vive) nu prea gasesti pe stoc si producatorii se pregatesc de o generatie noua de ochelari.

Exista domeniul de robotic process automation (UIPath), dupa domeniul de automatizare de teste.
Exista multe nise care implica integrarea de AI/Machine learning, nu e chiar asa dificil daca folosesti un model/API existent.

Exista domeniul de extensii de Google Chrome/Edge.

1 Like

Related

3 Likes

Vorbeam cu cineva zilele trecute despre faptul ca learning curve-ul e mult mai steep decat era pe vremea noastra. Toate tehnologiile web au avansat enorm si sunt infinit mai complexe. E mult mai greu pentru juniorii din ziua de azi sa ajunga la un punct in care sa poata vinde skillset-ul.

Dar nu e imposibil, evident.

Hai sa fim seriosi, 40 nu e 60. Sunt sanse sa ai colegi de aceeasi varsta inca :D. Trebuie sa ai atitudinea potrivita, sa vrei sa muncesti, sa te multumesti cu mai putini bani la inceput si evident sa iti placa, sa vrei sa faci asta. Restul vine de la sine.