Salariile la Microsoft de Senior Software Engineer

Am gasit niste numere foarte dezamagitoare pe undelucram pentru pozitia de Senior Software Engineer.
Daca sunt reale, nu ma asteptam sa fie atata de “adaptate” la Romania, fiind vorba de Microsoft totusi :frowning:

1 Like

Eu zic ca cel mai bine, intrebi pe cineva de acolo.
Pe undelucram, poate acele salarii nu sunt actualizate.

2 Likes

Daca aveam nu mai intrebam aici :slight_smile:

1 Like

Eu ma astept ca salariile nete lunare pentru cei seniori sa fie minim 5k-6k Eur

Uita-te la data introducerii pe undelucram.ro si daca sunt din 2021, mai adauga un 10-15% poate. Asta daca ai incredere ca cineva isi declara salariul pe bune pe site-ul ala. Eu unul un vad de ce si-ar posta cineva salariul pe un astfel de site, mai ales un senior.

Cat despre salarii lunare nete de 5-6kEur, cred ca glumesti :slight_smile:

Doar atat? :slight_smile:
Microsoft probabil ca are si politica de bonus si sigur are alocare de actiuni. Salariul probabil ca e la nivelul pietei, dar venitul total poate sa creasca foarte mult cu cele 2.

2 Likes

La venitul “total” ma refeream, in sensul ca include al 13-lea salariu si bonusurile care chiar se dau.
Adica care ar fi media neta lunara pe luna…

Microsoft mai are până să ajungă la nivelul lui Dascălu.

3 Likes

Sunt salarii mici la M$ si prin Europa, nu doar in RO. Auzisem de cineva care avea in jur de 40k EUR/an in Cehia. Salariile sunt adaptate la piata locala, la fel si la AMZN.

1 Like

Nu glumesc, la Microsoft SUA un developer senior are minim $200K - $250K pe an. Eu ma gandesc ca in Romania ar trebui sa fie minim $100K - $120K

da, dar discutam de alta tara :slight_smile:

Aici poate in freenancing, sau poate la Dascalu and friends :troll:

Microsoft plateste la nivelul pietei locale, ca orice alta firma. Nu a spart piata cand a venit aici si nici acum nu cred ca e perceput ca un angajator care plateste f bine.
Salarii de 5-6k nu sunt uzuale in IT-ul romanesc.

Hai sa fim seriosi, tot absolventul de curs minune castiga 15000 - 20000 euroi pe luna, asta intr-o luna foarte proasta.

Ce proiecte dezvolta Microsoft in Romania?

M365 și Cloud, probabil angajează în forță. Am văzut anunțuri si pe VR (AltSpace), dar nu e specific România.

La cat de bune sunt produsele si serviciile lor nici nu ma mira…
:troll:

1 Like

Undelucram si alte platforme de genul, au salarii semnificativ sub ceea ce se ofera pt o pozitie noua.

Am mai dezbatut asta suficient pe alte topicuri, nu mai vreau sa deschid cutia pandorei, dar ideea e: nu te lua dupa ce vezi pe undelucram.

1 Like

Îmi cer scuze pentru off-topic dar mă roade o chestie: dacă tu cumperi o carte digital de pe amazon, nu contează că ești în RO, plătești la fel ca în US. Dacă vrei să-ți cumperi ceva de la Apple, plătești MAI MULT în RO decât în US. Dacă iau un abonament pe orice platformă de learning sau orice SaaS de obicei plătești în RO la fel de mult ca în US sau în cazul Adobe, plătești mai mult în RO pentru Creative Cloud decât în US. Mai am puțin și scap o înjurătură.

3 Likes

Salariile de după 2021 au crescut cu cel putin 500%, nu cu 15%, ce-i drept, nu pe România.

Dar am avut companii românești care erau dispuși să facă contraoferta la extern. Companii de 100 de ori mai mici ca Microsoft.

După eu am pierdut un coleg la Microsoft recent, care sigur nu lucra pe semințe.

Daca inainte se dadeau salarii catre 200000 la aia seniori de Microsoft, acum iau un milion de $?

Eu zic ca au crescut cu un milion la suta. Ce naiba, nu e greu sa punem niste zerouri.