Salariile la Microsoft de Senior Software Engineer

Daca din cei 130k brut pe an primesti 50k ca si actiuni pe care le poti materializa peste 3 ani inseamna ca tu de fapt ai 80k brut pe an si din ala platesti chirie si toate cele, corect?

In acei ani viitori este de asemenea posibil ca acei 50k virtuali pe an de la startup sa nu mai aiba deloc valoare / sa fie mai valoroase.

Compensatie totala !== salariu brut.

Plus ca in percentila 95 nu o sa intre decat accidental cuneva cu 5 ani experienta de scris API-uri intr-un general purpose language care nu a facut in viata lui un sistem de productie (degeaba memoreaza system interview material, ca il prinzi in 5 min la interviu)l propriu zis.

7 Likes

pe site-urile de genul asta sunt net sau brut salariile?

In toate tarile cu apa calda sumele sunt brute. Contributiile sunt datorate exclusiv de angajat, asadar angajatorul iti negociaza ce suma fizloca el din bugetul firmei / institutiei. Restul e atrict treaba ta.

Si in Romania legea s-a schimbat de cativa ani, in sensul ca scrie negru pe alb ca angajatorul retine contributiile, dar ele aunt in sarcina angajatului. Mai pe romaneste daca nu iti plateste patronul parte pt sanatate e vina ta ca nu ai verificat, asigurare n-ai.

4 Likes

Cumva vad ca tot sunt tras in discutia asta :facepalm:

Hmm, e un setup destul de ciudat ce zici aici :-/ La companiile publice sau aproape publice sunt mai mult sau mai putin bani in mana si sunt foarte siguri. Setup-ul standard e 4 ani de vesting cu 1 year cliff si 3-6 luni dup’aia. Dar au inceput sa scape unele de 1 year cliff sau chiar sa ofere 3 ani de vesting. Sau sa ofere echivalare cash (ie iti dau actiuni la o suma agreata dinainte asa ca ai downside protection). Odata ce primesti un pachet de RSUs il poti vinde si poti folosii banii. La scale-ups (companii private in zona de 1…50B cu potential de crestere) partea de equity e mai putin lichida intr-adevar (dar nu zero din ce in ce mai mult - via secondary markets). Dar upside-ul e mult mai mare de obicei → 2x-10x ce-ai putea vedea la o companie publica in aceiasi perioada de timp. Iar in zona de start-ups … risc mare, dar si reward mare. E o discutie intreaga aici, si nu cred ca sunt vre-o autoritate.

Ditto cand se raporteaza TC/an ca 130k=80k base + 50k stock, asta inseamna ca tot pachetul de equity e 200k la inceput. Plus ce growth mai are firma in perioada asta (cu riscul aferent, sigur), ce refresher grants mai apar, bonusuri, promovari, etc.

P95 de compensation. Roughly correlated with performance, but not quite.

Una dintre paradoxurile industriei IT e ca sunt multe inversiuni de compensation vs “talent” (grosso modo). Poti sa ai PhD si post-doc de la Ivy League si sa fi toba de carte si sa lucrezi la NASA pe 70K/an sau ce se postase zilele astea pe aici. Sau poti sa fi cu BSc de la UPB si sa faci 200K/an ca entry level eng la Google. Clar nu-i niciunul din acesti doi ipotetici “median”. Dar doar unul este p95 ca si “talent”. Not arguing it’s fair. It is what it is.

Again, zilele astea angajam pe cineva din NL care e la o companie din modul 2 al distributiei lui pragmatic programmer, si e more or less corect pragmatic programmer cu range-ul.

Oamenii ca Dascalu si alti mentori nu gresesc cand zic ca e o piata extrem de hot pentru devs si ca nu e atat de dificil de intrat in ea. Si de multe ori zic ca subestimeaza ce se poate face strict comp-wise. Nu trebuie sa fi cu :star: in frunte. Dar trebuie sa ai o strategie mai buna decat “nu exista asa ceva, e vrajeala” sau “nu exista decat pentru p9999”.

4 Likes

Ăsta mi se pare unul din cele mai relevante motive pentru o mărire!
Șeful tău vine cu pachețel de acasă?

Pe-acolo sunt și eu.


Este irelevant să vorbești despre salariile din alte țări când sunt alte contexte și alte economii. Poți să zici că în NL iei 7000k net pe lună dacă chiriile is de 5x cât în România, internetul de 10x, plus utilități și tot felul de alte cheltuieli.
În România este diferență și dacă locuiești în Cluj sau Ploiești de exemplu. În Ploiești chiriile sunt mult mai mici, mâncarea în schimb în anumite cazuri mai scumpă etc.

Ca să prinzi o carte câștigătoare trebuie să găsești o zonă geografică cât mai ieftină (dacă există opțiunea realocării) și o companie/proiect care să plătească cât mai mult.

1 Like

Da, adica cred ca nici nu are cum sa se schimbe, si mi se pare ca suntem departe de tipping point, in ce priveste nevoile, si in general, iar local e simai simai.

Moore’s law se aplica si la developatori, mai ales la cei experientati, spre deosebire de transistori, nu poti fabrica senor developezi la fiecare 2 ani.

Legat de scoli este totul inclus in taxe de venit?

Chiar acum ma documentez cum este la elvetieni, si pare sa fie totul ‘gratuit’ de la 4 ani incolo, pana la sfarsit de liceu. De la inot la catarare. Asa este si in NL?

Middle si upper managementul vin majoritar cu pachetel de acasa, da, pt ca ei la scoala au mancat timp de zeci de ani paine cu unt la 12 si a avut o perioada fixa de x minute (x <= 15). si asta fac si ca adulti, mancarea in sine e un rau necesar, il bifezi si faci altceva.

Nu e inghesuiala la mancare calda decat daca vrea sa discute 1:1 cu cineva si ii respecta alegerea aceluia pt a empatiza one-time. Dar te lasa sa iti iei tu mancare calda si scoate lunchboxul, oricand e posibil).

Tot managementul vine cu bicicleta 10km desi are 60 ani si te biciuieste ploaia si vantul. Nu pt ca sunt zgarciti fac asta, acasa au Tesla S.

Noi stim astea @horia141 si ne alegem fiecare ce dorim (sa riscam). Uite eu am apetit de risc scazut si aleg in perioada asta sa lucrez exclusiv pt salariu.

Eu scriam simplificat pt cei care chiar cred ca 130k pe an brut (sau chair net) e norma. Nici pomeneala. Este un pachet compensatoriu din care salariul e doar o parte, si e mititica raportat la costul vietii. Restul se lichidizeaza in viitor si nu te ajuta neaparat acum cand pretul gazului a crescut de 8x fata de anul trecut.

4 Likes

Mâncarea la pachet o înțeleg, cu ea mă obișnuisem și eu. Dar un sandwich la amiaz nu pricep cum le ajunge, mai ales în condițiile în care pedalează 10 km.

Când ai copii, rate, after school și alte nebunii te cred și eu.

Grupa 4 (cls 2 in ro). Scoala generala e pana in grupa 8 inclusiv, dupa aia e liceu si nu stiu inca.
Scoala e de la 8.30 la 13 luni marti si joi si de la 8.30 la 12.15 miercuri si vineri. In zilele lungi au pauza de sandvis si pauza de fruct. In zilele scurte au doar pauza de fruct. In fiecare zi sunt scoși afara la aer, fie ploaie fie zapada, fie vânt, de obicei suprapus cu mancatul. Au chiuveta in clasa si se spala pe maini inainte si dupa mancare. :grinning:Mini-armata, f eficienta, n-a fost asa disciplinat pustiul niciodata.

Asta e gratuit, da, de aia platesti impozitele alea babane. Nu am cumparat rechizite, la scoala au ipad, manuale, materiale de papetărie pt decupat etc cumparate de școală. Nu exista fondul clasei, nu se dau flori la doamna niciodata, nu trebuie sa faci nimic decat sa nu intarzii la scoala. 1 zi de intarziere/absenta nemotivata = 100 eur amenda. Nu se motiveaza absente pt alte motive decat medicale, nu exista “vreau sa merg in Ro la bunici de Pasti ortodox”.

Daca nu vine bunica sa presteze cat esti tu la job, bagi afterschool pana la 6 sau 7 seara. Costul e undeva la 1000 pe luna, fctie de cate ore se nimeresc in luna aceea (dar il ia cu taxi de la scoala).
In Uk nu mai stiu programul de scoala dar principiul ca te mananca afterschoolul e similar. Nu m-au interesat tarile vorbitoare de germana etc, deci nu stiu acolo (in NL toti stiu engleza).

2 Likes

Toata lumea le are pe astea. Nu sunt nebunii, sunt parte din costul vietii.

Pandemia a creat conditiile sa iesim mai usor din 9-to-5 si corporate only. Pachetul salarial bine echilibrat in negociere ajuta la pastrarea balantei vietii, dar inca o data repet sumele vehiculate de x sau y nu sunt acelasi lucru cu ce stim noi ca e salariul.

Multam de raspunsul detaliat!

Chiar suna mini armata, oricum, racoritor ca nu sunt axati pe mediocritate.

uuuuuhuu, insentiva asta cred ca si pe sotia mea l-ar face punctuala:)

1 Like

De asta am scris mai sus ca, adulti fiind, vin tot cu pachetelul si baga rapid. Raman automatismele. Sunt bune. Avem un coleg mai dolofan care vine cu doua sandvisuri uriase, in 7 min le mananca, pe ceas.

Da, si pe mine m-a facut :grinning:

2 Likes

Și eu îl iau și-l duc pe ăla mare la grădi. Asta e viața.
Da, e important cum îți negociezi salariul și beneficiile.

Ce faceți la after school? Ne pregătim și noi în câțiva ani…

dans, gatit, judo si evident mult free play

tenis in pandemie mai greu

1 Like

Again, nu cred că înțeleg cum pui problema aici.

Una e startup super early stage. Alta e “big tech” company. Ambele au equity in povestea de total compensation, dar primul este foarte riscant, pe când al doilea este relativ sigur. Iar partea de equity la big tech e relativ cash-equivalent. Atât că vine o data la trei luni.

Dar realist alegerea nu e 130K all-cash vs 80K cash + 50K stock. E mai degraba 80K all-cash la regular tech sau non-tech company. Sau 80K cash + 50K stock la big tech company. Ambele apar pe Glassdoor ca 80K că ei încă nu reprezintă partea asta corect, dar a doua e clar mai buna strict pe axa compensation (more money and same risk).

Sigur, mai e cate un Netflix care e 130K all cash. Sau vreun hedge fund. Dar sunt excepția.

Ditto, partea aia de equity e cea care creste mult odată cu progresia carierei. Senior Eng poate e 80K+50K la o companie, dar Staff Eng poate fi 100K+100K. E o schimbare radicala care pentru majoritatea bazelor de date publice apare că un mic bump.

Nu zic că asta e norma într-o piață tho’. Ci doar că nu e atât de extrem pe cât crede lumea.

3 Likes

MS e o afacere. O sa plateasca atata cat e nevoie sa atraga calibru de programator de care au nevoie in piata locala. Nu au niciun motiv sa iti vireze 10 000 euro in cont pe luna daca celalalte firme din oras nu o fac

3 Likes

In romania mersul la masa e ca un ritual, si daca mananci ceva mai ieftin sau de acasa zic ca esti zgarcit, sau daca nu mananci deloc pt ca nu iti e foame si ai mancat dimineata, sacrilegiu, cum e posibil asa ceva, si cata barfa la masa,

1 Like