Sam Altman concediat de la OpenAI

Azi a apărut o știre foarte interesanta: Sam Altman, CEO-ul OpenAI a fost concediat. Iar principalii cercetatori si-au dat demisia, in afara lui Ilya.

După cum știm Microsoft si-a concentrat majoritatea feature-urilor noi pe OpenAI.

Specula pe internet este că OpenAI a atins AGI intern, dar l-a ținut secret de toți ceilalți sau că a scăpat de sub control.

probabil nu mai au nevoie de ei fiind suficient softul in sine ::))

Annie Altman, OpenAI CEO’s Sister, Tweets About Sexual Abuse Suffered From ‘Brother’ Sam Altman

Ps: luati cu sare.

Din 2021 tot vorbeste …

Dar sa nu uitam ca OpenAI a trecut deja prin cativa CEO, mai degraba mi-as concentra atentia pe board.

Poate l-au chemat sa lucreze de la birou si omul s-o fi simtit luat la misto
:troll:

2 Likes

Nu mă miră că Satya Nadella e nervos, eu am vândut toate acțiunile la Microsoft la prima oră fiindcă sigur pică frumos. Buy the dip după.

https://twitter.com/satyanadella/status/1726509045803336122?t=AEdEyMxMez5ea-8bdzX1GA&s=19

Am anulat order-ul de sell.

L-a angajat Microsoft cică, și va conduce noua divizie AI de la Microsoft, împreună cu alți câțiva oameni cheie care au plecat de la OpenAI.

Deci acțiunile Microsoft vor crește…

Probabil OpenAI se va prăbuși, Microsoft îi va cumpăra la un preț de nimic și va pune totul la loc cum a fost.

De ar fi asa simplu investitul la bursa…

Aici nu e vorba de investit, e specula. (Pacanele) Dar din experienta de 2-3 ani de urmarit media reactions am intuit bine până acum. Media poate măcelări valoarea unei companii, vezi Unity.

Microsoft e o investiție sigura pe termen scurt, dețin monopol pe aproape tot. Urmează ARM pe Windows by default și să vezi un boom.

Alte exemple de specula:
O să fie o criză de convertoare de voltaj mic, noile procesoare lucrează la tensiuni foarte mici și o să fie o creștere de cerere cu AI hardware și ARM. La fel speculații, dar urmărind media și cererea poți intui dacă există sau nu șanse sa fie adevărat.

Un alt tip e criza de transformatoare, mașinile electrice și prosumatorii vor tripla factura la curent dacă nu se investește în infrastructură. Iar dacă se investește nu mai găsești ce să cumperi.

E specula, dar poți verifica ce e in media cu ce spun cei care le folosesc.

Pe Linkedin Satya Nadella spune ca Sam Altman si Greg Brockman, alaturi de ceilalti colegi demisionari, vor veni la Microsoft intr-o echipa noua de “advanced AI” cu Sam in pozitia de CEO.

Cineva a sintetizat excelent:

Imagine, you’re a board member at a non-profit which wants to build safe AI, and you’re worried about how serious your CEO is about AI risk…So you sack him and accidentally end up creating a new AI division inside a profit-maximising 2.7 trillion dollar tech company.

2 Likes

https://x.com/sama/status/1727207458324848883?s=20

Ce telenovela… :smiley:
Cine stie ce se mai intampla pana la sfarsitul saptamanii

1 Like

Orice ar face Sam, tot nu vrea să folosească MS Teams.

Se prea poate sa fi fost si alte motive la mijloc:

Sam Altman’s been fired before. The polarizing past of OpenAI’s reinstated CEO.

1 Like