Sanatatea unui programator

Smecheria la mine e asa:

  • ma inconjor de elemente care sa ma ajute sa fac miscare cand stau acasa sau la birou: am mingi pe care le folosesc in loc de scaun, spalier cu bara de tractiuni, si standing desk. Adica daca ma satur de programat ma joc cu astea. Langa spalier am si bara cu greutati si greutati pt maini.
  • am multe oglinzi, ma uit in permanenta sa vad ce probleme am ca sa ma motivez.
  • testez shake-uri de proteine pe care le combin cu banane si nuci.
  • mi-am cumparat o tona de ceaiuri (sunt ft ieftine) - daca am chef de rontait sau de dulce pac bag niste ceai sau apa.
  • am in permanenta ceva de baut langa mine.
  • am renuntat la dulciuri si sarat treptat, dar nu in totalitate, acum spre exemplu nu mai pot bea o cola, trag 2 guri si o arunc.
  • daca mi-e foame mananc la orice ora diversificat.
  • somn cat mai mult si cat mai profund - asociez perioadele mele de nesomn cu luarea in greutate si alte manifestari neplacute. Incerc sa sting toate device-urile din casa.

Important e sa-ti pacalesti corpul si creierul. Lenea trage mereu de tine, corpul zice “nu ma forta”, etc.

Nu imi permit sa va dau sfaturi, dar cel mai important lucru pe care l-am invatat este: sa te inconjori de elemente care sa te cheme sa faci miscare si de multe ori cand vrei ceva dulce sau de rontait (mai ales seara) - este posibil sa-ti fie doar sete.

Personal nu cred in diete decat daca esti intr-o situatie limita.
Daca greutatea este o problema genetica atunci trebuie mers la doctor.
Daca nu ai motivatie poate te ajuta un psiholog … sau poate incepi cu Pumping Iron cu Arnold pentru un gram de motivatie.

1 Like