Satul IT-iștilor

Bine că acum îmi spuneți când au dublat prețurile…

Intravilan. Se poate incepe cu casa de vacanta, nu ceva permanent.
Eu mi-as dori sa ma mut la tara mai spre batranete.
Chiar si acum, in Bucuresti e un aer greu de respirat si prefer sa imi petrec cat mai mult timp la tara.

Pentru cine nu a stat recent mai mult timp la tara, pot spune ca sunt foarte multe activitati in aer liber care pot fi practicate la tara comparativ cu orasul.

1 Like

Este cunoscuta in sat drept “mosia lui Paszkany”, cred ca tatal lui locuieste acolo. Am fost de cateva ori in Chidea, satul are multe case de piatra, cu garduri de piatra si destul de multe sunt renovate foarte frumos. Satul este renumit pentru asta, iar accesul se face printr-un drum neasfaltat de cativa km. Nu are magazine, am vazut doar un bar in toata localitatea.
M-am interesat de terenuri acolo, sunt foarte scumpe: 1000mp in centrul satului cu o sura de piatra, cerea 50kEur, sau teren de aproape 2000mp, in panta, in captaul satului, cu o cabana pe piloni construita de proprietari (cu instructiuni de pe youtube :slight_smile: ) costa 45kEur.

Cei care sunteti din zona Clujului, cam ce locatii considerati ca fiind interesante pentru a locui in tihna in afara orasului?

1 Like

Si eu trag sa ajung cat mai des. Ma relaxeaza maxim un weekend acolo, chiar daca vin cu febra musculara. Cat am copii fara permis tho’… tre sa stau prin zona.