Scaun de birou - recomandari

Scuze, am gresit quote-u, trebuia sa dau altei persoane, in fine, ideea e ca vreau ceva cu mesh sezut-spatar si nou asa ca mystorage iese din discutie.

Ai idee dacă o sa mai aducă și birouri?

Salut,

Stiti ceva site-uri / persoane pe olx care vand scaune de birou SH?
Pe de o parte parca as vrea ceva de la o firma ok (steelcase, herman miller), pe de alta parte parca n-as da momentan 500-600 euro :slight_smile:

Salut, am avut multi ani Markus parca de la Ikea si de 1 an am luat un Herman Miller Aeron sh (2500 lei) - merita. Nu e un fotoliu, nu e extrem de confortabil dar face toti banii: fara dureri de spate, fara dureri de fund etc.

1 Like

Tocmai ce mi-am luat si eu un Herman Miller Aeron.
Pare foarte ok ca si scaun, nu am apucat sa-l testez si ajustez decat un pic aseara. Azi e prima zi in care o sa stau probabil ceva mai mult pe el.
Ori nu l-am ajustat eu corect, ori inca nu sunt obisnuit cu el dar simt dupa aprox. 30 min cum imi amortesc picioarele si parca ma impinge in fata/alunec de pe el :slight_smile:
Cred ca mi se trage si de la faptul ca am stat pe scaune mult mai slabe calitativ si am avut pozitii foarte ciudate pe scaun. Sper ca acest scaun sa ma ajute sa imi corectez postura pe scaun si sa nu il mai simt atat de “inconfortabil”

Aeron vine în trei dimensiuni, pentru diferite înălțimi ale utilizatorilor. Sigur e potrivit?

La 1.80m / 75kg, am Aeron B
Deci da, eu as zice ca e marimea potrivita

Dacă îți alunecă fundul de pe el, vezi că se poate regla și unghiul șezutului, sau cel puțin asta e impresia mea de om care s-a așezat pe mai multe scaune din birou din întâmplare :slight_smile:

Așa îmi amorțeau și mie picioarele la început, vreo câteva săptămâni. Relgează-l pe înălțime cum trebuie.

Eu cam așa stau pe el și e ok: image - bine, țin picioarele pe un scăunel mic de plastic sau pe subwoofer (sau ce se mai nimerește)

1 Like

B-ul parca e ptr. persoane inalte, nu? Tu ce categorie ai avut si cat de comfortabila a fost? Intreb ptr. ca ma gandesc si eu sa-mi iau unul reconditionat si au doar categoria B. :slight_smile:

Pun pariu ca la pozitia aia vei face o cifoza de toata frumusetea.
image

Daca ati face sport, nu ati avea nevoie de scaune de 1000$. De SH-uri nici nu mai vorbim…:dash::poop:

:rofl:

3 Likes

O iau usurel :slight_smile: intai un scaun bun, apoi un pic de miscare si tot asa… momentan n-am asa mult timp liber pe cat mi-as dori ca sa fac miscare/sala/sport

Probabil. Fiecare le știe pe ale sale.

Totuși mersi de info, nu știam de chestia asta, nu m-a pasionat niciodată biologia.

Eu merg dimineata. Intre 8-8:30, depinde cum ajung si stau o ora. Ma duc de 3-4 ori pe saptamana. Sau in weekend.

2 Likes

Poti sa fii si Arnold dar daca stai cate 10 ore pe zi intr-un scaun nasol timp de ani de zile o sa-ti paradesti mai devreme sau mai tarziu coloana.
Daca folosesti un scaun de 1000 de dolari ptr. 5 ani de zile timp de ~15000 de ore platesti un 0.06 dolari pe ora ptr. privilegiul de a avea o coloana cat mai sanatoasa.
Mie unuia mi se pare un pret mic.

2 Likes

Mai e si chestia ca un scaun bun te si tine mult timp, eu tot imi luam de-alea ieftine si le tot rupeam (de obicei spatarul ceda prima oara), Steelcase nu pare sa aiba aceeasi problema.

4 Likes

Vin și eu cu o întrebare. Prin zona Moldovei/Iași, exista vreo posibilitate de a testa Embody/ Aeron?

Încerc să introduc în rutina mea lucratul în picioare. Nu tot programul, dar măcar o oră pe zi.
Deocamdată am experimentat cu două dulapioare suprapuse și este plăcut.

Deturnez subiectul original dacă întreb de standing desks?

1 Like

Subiect dedicat

1 Like

Salut, era un anunt pe OLX cu un tip care vindea Aeron din Iasi. Mai e unul parca din Piatra Neamt.