Scrierea cu diacritice și evitarea rombglezei

current status:

Fair enough, poate a fost un freudian slip si de fapt I want to get banned :sunny:

fuck off #2

um… suntem adulti sau nu mai suntem?

Suntem, iar @dakull va lua o pauză de 30 zile.

Îmi pare rău că trebuie să se ajungă la chestii de genul ăsta, dar…

3 Likes

Pe mine nu ma deranjeaza posturile lui @dakull si nici nu mi se par greu de urmarit.

1 Like

Ok, noah, s-a notat.

Calm down, guys ! :slight_smile: Nu stiu de ce dar prima data mi-a venit in minte expresia in engleza, asa ca il inteleg pe @dakull si as vedea urmatoarele argumente:

  1. engleza este o limba care are cuvinte scurte si expresii concise iar pe de alta parte este limba cu cele mai multe cuvinte, asa ca “it makes sense” ce spune el ca suna mai bine in engleza
  2. pe de alta parte limba este un instrument care evolueaza si preia cuvinte din alte limbi, fraza “Ba gagiule ce misto a fost la bairam?” probabil ca n-ar fi fost inteleasa acum cateva zeci de ani.
    Apropo, uitati-va la filmele indiene mai noi, limba lor e aproape jumate engleza !
  • it makes sense (14 chars)
  • are sens (8 chars) (chiar și varianta adoptată mot-a-mot și fără sens - face sens - este mai scurtă)

Am spus de nenumărate ori, nu am o problemă cu engleza. Nu am o problemă nici cu româna. Nu am nici măcar o problemă cu amestecarea expresiilor într-un oarecare context. Dar este o problemă (și sunt mai mulți care îmi confirmă că problema nu e la mine) când se amestecă limbile doar de dragul … să-ți spun drept nu știu de dragul cui:

În niciun caz nu vreau să tranform DevForum într-un loc plin de grammar nazi; sunt câțiva utilizatori care aduc valoare discuțiilor chiar dacă mai scapă (sau se zgârcesc) câte un i, mai scapă o cratimă etc. Nimeni nu a comentat nimic la adresa lor.

Sunt convins că nimeni nu ar comenta nici dacă un răspuns ar fi exclusiv în engleză. Dar schimbarea contextului la fiecare trei-patru cuvinte? Este o operațiune ușor obositoare.


Pentru a lămuri o chestie: @dakull și-a primit o suspendare pentru partea cu fuck off. Partea ce implica romgleza (sau englmâna?) este trecută cu vederea tocmai pentru că nu facem poliția gramaticii pe aici.

Mai în glumă, mai în serios, @dakull este într-un club super exclusivist. Cred că este primul utilizator DevForum care a avut parte de o suspendare :smiley:

2 Likes

Da-i un badge :smile:

3 Likes

Nu nu, am mai dat eu cuiva 3 zile, dar nu mai știu cui. Probabil că e prin logs pe undeva.

Bah, limbajul suna snob, pretentios si trendy. 95% din oamenii care vorbesc asa sunt niste subjugati ai tehnologiei de maine si bat la pariu ca au mac si iphone si iwatch si iDeCapuMeu, si sunt frontend developeri, si stiu ce-i aia typography si au esarfa si masini hibride si pomodoro si sticker-e pe comp si aplauda la conferinte.

Am zis eu ca e greu de urmarit, dar de fapt ma scoate din pepeni stilul ala. Scrie in romana, bre! Mii de cuvinte si nu esti in stare! Epigon si harfa zdrobita! Mai ia beletristica, nu numai github.

Asta e ad hominem!

5 Likes

Jesus fucking Christ! Ma banati pe mine si lasati asta on?! Aveam dreptate, omul are o problema personala cu mine insa nu a vrut sa o zica direct o face acum.

Nu neaparat personala :frowning: Doar stilul tau de a scrie. Dar am fost diplomat cat am vorbit cu tine, nu?
Doar am asteptat sa fii banat sa zic ce vreau, buahaha!

Dar macar eu te-am injurat cu stil! Ha! Tu ai zis clasicul fuck-off. Not kewl!

poate you say bine ce say - sarcasm
dar fml omule - omule? ne cunoastem?
hotaraste-te already - iarasi ne cunostem?

parca vorbesti din cazan.

diplomat: are este abil, subtil, șiret în relațiile sociale; care arată, trădează abilitate, subtilitate, șiretenie; diplomatic

Nici eu nu am nimic personal cu tine, dar subscriu la fiecare literă scrisă de @nush. Cu excepția părții cu mașinile hibride, cei care sunt atât de hipsteri pentru a se exprima într-un asemenea hal nu-și permit mașini hibride în România. :smiley:

1 Like

Nu imi pasa de generalizarile voastre pentru ca sunt generalizari fara un fond demonstrabil.

Ce m-a scos din sarite este tonul de superioritate si a impune ceea ce vreau eu intr-un mod rude.

@marian_dev - Iarta-ma.

Incerca niste TVR

Xenismele sunt ok când e vorba de termeni tehnici.

Ce e mai mult de atât e o lăbăreală a frustraților.

1 Like

Decență și Respect

DevForum este un loc unde se poartă discuții civilizate. Adresați-vă cu respect tuturor membrilor, indiferent de nivelul de pregătire, etnie, sex sau orice altceva ar putea genera discriminări, polemici sau supărări, atât în public cât și în mesajele private.

putina consistenta cc @iamntz @victorstanciu sau trebuie sa cer sa-mi stergeti tot contentul de pe site?