Se discuta schimbari fiscale "interesante"

Si eu m-am sesizat la chestia aia. Inteleg ca Smartbill are optiunea de a genera linkuri de plata cu cardul.
Ciudat ca n-am stiut pana acum de chestia asta.

Are integrare cu procesatori de plăți. I.e. trebuie să treci prin procesul de aprobare al procesatorului.

Dar pe de altă parte, există atât de multe opțiuni pentru chestia asta încât nu cred că implementarea e neapărat o problemă.


Ce este problemă însă este cerința în sine. Înțeleg că scopul principal este reducerea evaziunii. Dar dacă eu lucrez doar b2b și încasez doar prin transfer bancar, niciodată cash, de ce mă obligă să am plată cu cardul? Ca să… ce?

Pe de altă parte, s-ar putea să fie un lucru… ne-rău, pentru că e posibil la tranzacții mici din afara țării să fie mai ieftin să plătești comisionul procesatorului, în loc de swift.

1 Like

Stai puțin, există obligație de a avea POS/plata cu cardul daca lucrezi cu persoane juridice ?

Bine e simplu de rezolvat cu ceva aplicație nfc ce ia doar comision și niciodată nu îl folosești. E.g. stripe payment links sau netopia link2pay/mobilpay.

La persoane fizice înțeleg că alegi plata online ca să eviți casa de marcat.

Zice aici: https://www.luizadaneliuc.ro/modificari-fiscale-cu-impact-major-asupra-activitatii-tale-in-2022-si-2023-si-ce-se-poate-face/ in legatura cu PFA norma de venit – scade plafonul anual de la 100.000 euro la 25.000 euro:

Masura se aplica de la: 1 ianuarie 2023, adica se vor lua in calcul veniturile anului 2023 pentru a stabili daca in 2024 puteti ramane la norma de venit.”

Adica putem sa ramanem pe PFA norma de venit si pe 2023 inclusiv? Si abia in 2024 vom fi obligati sa trecem in sistem real? Eu intelesesem altceva…

Da, trebuie lamurita chestia asta ca sunt pareri si pareri.

Si in momentul de fata daca tu depasesti norma actuala in anul 2022 de exemplu, abia din 2023 vei trece in sistem real. Este exact aceeasi situatie si cu schimbarea asta, doar ca difera norma.

Deci tu mergi in continuare cu norma de venit pentru anul 2023, daca depasesti noua norma de 25K vei trece in sistem real din 2024.

Nu sunt contabil/etc/etc, dar eu asa am inteles ca aia e doar cand dai bon fiscal. Daca emiti doar facturi (si plata se face prin banca), esti ok.

Salut @Tudor

1.In primul rand trebuie analizat serviciul pe care il realizezi si daca intr-adevar se incadreaza la Consultanta. Codul CAEN are multe lacune dar daca nu in mod expres Consultanta, atunci nu are ce cauta 6202. De ce ?
Codul Fiscal nu da definitia Consultantei si Managementului si asta duce la concluzia la care ai ajuns si tu. Ramane la latitudinea inspectorilor ANAF daca activitatea se incadreaza sau nu la Consultanta. Cat timp nu avem Norme de aplicare a OG, nu avem cadrul legal de incadrare. Normele pot aparea si dupa 3-6 luni, cand va fi tarziu sa mai poti lua masuri.
Ce recomand?
Daca sunt intr-adevar servicii de consultanta, nu prea ai ce face daca scrie asta si in contractul cu clientii si te vei incadra la sistemul de impozitare cu 16% la profit ( atentie! la prpofit nu la venituri ), indiferent daca ai angajati sau nu. Poti analiza si regandi cheltuielile si doar aici te ajuta sau nu un contract de munca.
Daca sunt activitati ce pot reprezenta Consultanta, se pot reincadra pe alte coduri CAEN si se calculeaza periodic procentul de 80%.
Schimbarea codului CAEN 6202 se face in functie de cele de mai sus. Daca activitatea si contractele iti permit, e obligatoriu modificarea codului. In plus, recomand scoaterea complet a 6202 pentru ca sigur va aduce controale ANAF pe speta asta, in viitor. 6209 poate fi o varianta buna, daca iti permite activitatea.

  1. Pe facturile emise nu e obligatoriu scrierea codului CAEN, codul fiscal nu prevede niciunde asta dar ca masura de protectie, activitatea realizata trebuie sa fie explicata clar pe factura si corelata cu contractul ( + anexe, devize ). E mai safe sa te acoperi de hartii prin care sa te protejezi la un eventual control. Tu trebuie sa justifici activitatea cu documente, nu ANAF-ul .

“problema …este ca se schimba datele firmei”
Trebuie sa stii ca schimbarea codului CAEN principal/secundar nu are legatura cu codul fiscal sau alte elemente din Actul Constitutiv. Contractele nu au de ce sa se modifice, CAEN-ul e legat de activitatea prestata nu de datele fiscale sau juridice ale societatii. Pentru modificari aduse contractelor, poti veni cu Anexa la contract in caz ca e mai favorabil sa schimbi “Obiectul contractului” prin activitatea prestata.

O zi cu spor!

PS: Daca sunt si alte neclaritati, putem continua discutia in privat pe date concrete.

1 Like

Salut @GeorgeJipa
Intr-adevar Contractul de Mandat e o “gaselnita”, in ideea ca elimini interactiunea cu ITM-ul. Cine a avut Contracte de munca, din pozitia angajatorului, stie ce inseamna birocratia si desfasurarea unui control ITM.
Revenind la Contractul de Mandat, e de intrebat si contabilul si avocatul. E o speta juridica si e indicat cel putin sa ceri parerea unui avocat, nu e obligatoriu sa-l incheie el.
Eu o sa-ti raspund din prisma contabila, pentru ca am clienti care isi desfasoara activitatea in baza lui si e o optiune foarte legala.
Pe scurt, Contractul de Mandat isi are sediul in Codul Civil si Legea 31/1990 priv. societăţile comerciale. Nu e legiferat de Codul Muncii, prin urmare nu se inregistreaza la ITM ( prin REVISAL ), de aici si evitarea birocratiei si a riscurilor legate de controale, dar nici nu constituie vechime in munca, deoarece nu e o relatie de munca. Se impoziteaza similar cu un contract de munca, cu impozit pe venit si contributiile aferente. Diferente fiscale nu exista.

O zi cu spor,

PS: As mai adauga ca in situatia Contractelor de Munca, poti diversifica veniturile de natura salariala ce beneficiaza de anumite scutiri de taxe, tocmai prin prisma “relatiei de munca”. Fiecare analizeaza cum i se potriveste mai bine.

2 Likes

Multumim pentru detalii. Intr-adevar, trebuie analizat ce ni se potriveste mai bine, apoi actionat.

Apropo, mi-am amintit ca CASS-ul nu trebuie platit in acelasi an.

Putem foarte frumos investi suma de 6120 in titluri de stat/economii si sa ii scoatem la 6+3 luni sau chiar 12 luni cand avem nevoie de ei. Asa suma de platit se reduce cu vreo 500 de lei + inflatia nu o pierzi.

1 Like

Un articol util scris de Luiza. De data asta despre repartizarea dividendelor.

3 Likes

o sa fie ingramadeala de bilanturi interimare in octombrie :slight_smile:

1 Like

S-ar putea ca și asta să fi fost scopul lor, să vadă înainte de sfârșitul anului câti bani au oamenii după ce îi scot din firme.

In cazul contractului de mandat, aveti un template pentru acesta? De asemenea, el se face la notar? Aveti clienti care l-au efectuat deja si ne puteti da niste tips&tricks?

Atentie la micro cu un singur angajat (si acela in concediu de maternitate) ca nu se considera indeplinita regula de 1 angajat pentru a ramane la impozit de 1%.

După KFC, și Statul Român face planning familial :facepalm:

Contractul de mandat se poate incheia verbal sau in forma scrisa. Forma scrisa poate fi autentica (adica la notar) sau sub semnatura privata (adica doar semnat de parti). Contractul de mandat nu se inregistreaza nicaieri, nici la ITM, nici la ANAF, nici la vreo alta institutie; se pastreaza doar la actele societatii pentru un eventual control.

2 Likes

Legat de schimbarile fiscale. Se poate trece de la micro la SRL cu impozit pe profit din 2023 chiar daca prin contracte nu e forba explicit de servicii de consultanta ? Intreb asta fiindca inainte daca nu indeplineai conditiile pentru impozit pe profit - peste 1 mil Euro (acum 500K) - nu aveai de ales si trebuia sa ramai micro.

Am avut o sedinta de vreo 2 ore pe partea de contabilitate + legal si cel mai probabil voi merge pe varianta cu contract de angajat, e mult mai ok decat ce ma gandeam initial.