Se discuta schimbari fiscale "interesante"

Eliminarea cotei forfetare pentru impozitul pe venit din chirii.

Au. Incentive sa nu mai declari venitul…

1 Like

La salariul minim se platesc taxe 1083 lei pe luna. Sau mi-a scapat mie ceva? :slight_smile:

Later edit: sa luam in calcul ca va creste si costul contabilitatii daca firma are angajat.

Am zis ca CASS-ul e de 3x mai mare (aici am inclus si CIM-ul), dupa e CAS-ul de 25% care e ~638 lei - 330 lei deducere personala si cei 10% din baza de calcul de 133 lei. Dar ai dreptate, de fapt vine la 400 lei si ceva taxe pe angajat pe luna (si CASS platit inca o data care e vreo 3-4000 lei).

Pe mine ma costa 7 euro un angajat la contabilitate, unul e inclus. Regina Maria cred ca are ceva promotie de un an gratuit la medicina muncii sau iti iei asigurare si e inclusa.

Eliminarea cotei forfetare pentru impozitul pe venit din chirii.

Asta doare, chiriile cresc cu inca 10% din start in Cluj-Napoca, ceea ce loveste aproape toate magazinele care vor creste preturile.

3 Likes

Nu doar asta dar mai sunt si alte costuri: stres cu ITM, stres cu SSM, stres cu medicina muncii, etc.

1 Like

Nu e chiar asa de rea situatia, mai exista o deducere de 400 lei pe luna pentru cheltuielile angajatului cu telemunca (asta anuleaza 8% din 400 lei). Problema cea mai mare e contractul de telemunca, e complicat de scris corect fara sa te amendeze ITM-ul.

ITM-ul/SSM-ul/Medicina muncii e enervanta, ai nevoie de cineva sa iti spuna ce sa faci.

Totusi deciziile pe care le-au luat sunt categoric o prostie uriasa, o sa alimenteze inflatia si mai mult, cresc chiriile (sau nu se mai inregistreaza), cresc taxele in zonele bogate, scad taxele in zonele sarace (fac autoritatile locale din zonele sarace total dependente de centru). Grila aia notariala e aproape random in unele locuri si nu exista o autoritate care o decide obiectiv.

4 Likes

Am citit recent ca unii freelanceri iau in calcul sa-si mute SRL-ul in Estonia (sau chiar Bulgaria :slight_smile:) unde ar fi taxe mai mici si sisteme mai predictibile. Este cineva care a facut asta? Ce dezavantaje ar fi?

2 Likes

Te costa mult mai mult infiintarea, capital social de 2500 euro, taxe 20%, contabilitatea e mai scumpa.

Taxele pe dividende si CASS-ul il platesti si daca ai venituri din alta tara…

Intrebarea mea pentru un contabil/jurist ar fi daca mai poti lucra la firma ta fara sa fii angajat si sa angajezi pe altcineva, asa poti lovi 2 dintr-o data.

1 Like

Suma aia de maxim 400 de lei nu este o deducere din taxele pe salariu, e o suma scutita de taxe ce poate fi acordata angajatilor pentru telemunca de catre angajator. E o suma aditionala, pe langa salariu.
Introducerea telemuncii in CIM e stufoasa, sunt multe puncte ce trebuie acoperita, trebuie un avocat sau poate gasesti deja pe net un model.

3 Likes

Am avut și eu ideea asta acum ceva timp, dar am ajuns la concluzia că ar trebui să am veniturile spre 100k (sau mai mult) pentru a avea beneficii semnificative comparativ cu firma în RO :slight_smile:

Pe scurt: chiar dacă nu plătești impozit per se în țara respectivă [1], ai mici chichițe:

  • costuri fixe de câteva mii de € anuale
  • sunt recomandate doar anumite bănci. Care ori au comisioane babane ori îți pun condiția să ai permanent în cont minimum x€ și/sau să ai tranzacții de minimum y€ (câteva miuțe și aici)
  • idem și pentru contabili, juriști și ce mai e nevoie;
  • tot felul de procuri și hârtii, fiecare la 100€+ bucata;
  • și, desigur, taxele plătite în ro, pe dividendele încasate din firma respectivă :slight_smile:

Acum mulți ani, când m-a interesat subiectul, costurile erau de minimum 5k/an, mult peste orice taxe aș fi plătit eu în RO. Cu inflația ajustată, tind să cred că s-a dublat (cel puțin)

Ce nu am investigat este Stripe Atlas.


  1. nu neapărat Estonia, există și Delaware, Cipru, Honk Kong și o grămadă de alte țări mai… laxe. ↩︎

5 Likes

ah, nu vrei sa faci asta in US. 15% din profit pana in 50k + state tax, + sales tax, + 10% impozit pe dividende (be baza unei hartii semnate de ceausescu, ca altfel e 25%).

2 Likes

La Stripe Atlas daca vrei sa aduci veniturile tale in Romania in mod legal si nu prin ceva schema tot platesti dividende + CASS.

Partea si mai urata e daca faci trigger la ceva sistem anti-frauda a bancii si iti blocheaza contul, sa vezi distractie.

Poti primi oricand o amenda extrem de mare pentru un formular completat gresit (iti trebuie formular W-8 de la fiecare partener) si poti sa uiti de viza in SUA pana nu o platesti. Apropo, nu platesti corporate tax daca nu esti din SUA, dar trebuie sa o platesti inainte sa ti se returneze…

Una peste alta, pe mine mă roade nu neapărat procentul plătit la stat ci bătaia de cap cu toată plimbarea la ANAF, ONRC, alt ghișeu ANAF, registre, celălalt registru etc.

Apoi, am taxe de plătit? Super, dă-mi UN cont și fac O plată. Te descurci tu, statule, mai departe să împarți banii unde trebuie (mai ales că isteții de la ING fac aplicația din ce în ce mai neutilizabilă…).

De cel puțin cinci ani, taxele mi le plătesc la modul următor:

  • vine decizia de plată prin care mi se spune că am de plată X sume în X conturi.
  • aștept somația de plată
  • aștept poprirea
  • sun la bancă să plătească datoriile și să-mi ridice poprirea. Costă vreo 50 lei, dar se rezolvă mai rapid decât aș face manual toate plățile. :person_shrugging:

Eu, ca liber profesionist, nu vreau neapărat optimizare fiscală, dar vreau foarte mult o modalitate cât mai ușoară să … încasez bani și să plătesc taxele pentru banii ăia.

Nu știu vouă, dar mie procesul de a ajunge să încasezi bani mi se pare extrem de complicat. (Încercați să priviți din punctul de vedere al cuiva care încearcă să-și deschidă o formă juridică, nu din punctul vostru de vedere, cu x ani experiență)

10 Likes

La capitolul MICROINTERPRINDERI

  • Reducere plafon cu 500.000 euro
  • Limitare deținere control Maxim 3 microinterprinderi
  • Limitarea obiectului de activitate
  • Cel putin un angajat
  • Dividende de la 5 la 8%
  • Se elimina scuturile pentru companiile de stat si pensiile private

La capitolul PFA

  • scăderea plafonului de la 100.000 de euro la 25.000 euro/anual
2 Likes

Mie nu mi se pare asa complicat. Am un SRL. Contabilul imi trimite in fiecare luna un document PDF cu ce am de platit. Uneori nu am de platit nimica, uneori am de platit 2-3 chestii.

Da, e spurcata interfata web de la BT (in aplicatia mobila nu reusesc sa ma loghez), dar e o singura data pe luna cand dureaza 10 minute.

Asa arata raportul datorii la stat pe SRL de la keez, am ascuns CIF-ul/firma si sumele.

De platit platesc cu optiunea Plata la trezorerie si specific CIF-ul, beneficiar bugetul de stat si contul e acelasi, doar detaliile la op difera.

Mda, am uitat total de faptul ca trebuie platite contributii daca ai angajati in fiecare luna la inca 3 conturi… La comisioanele actuale la banca m-ar costa inca 30 de lei pe luna si 20 minute de munca de sisif in plus. :cry: Bine probabil aceste sume sunt fixe si poti crea plata programata, dar totusi 30 de lei e mult, singurul mod in care pot scapa de comision e daca trec la un pachet mai mare sau daca deschid cont la trezorerie si fac OP din trezorerie la trezorerie. (adica umplu o data contul si dupa fac platile de acolo tot anul)

Problema atunci e ca trezoreria chiar ca n-are internet banking. (trebuie sa completezi un formular PDF si sa il incarci in SPV)

Nu ți se pare acum nimic complicat, că te-ai obișuit cu sistemul, ai început să înțelegi cum funcționează. Dar la început? Cel mai probabil, dacă nu te-a pasionat fiscalitatea de mic copil, erai mega nelămurit.

Da, cu 1-2 chestii mai mult decât necesar.

1 Like

Cand va trebui sa ai 1 angajat (probabil te angajezi pe tine) ti se deschide o paleta noua de aspecte birocratice:

  • contact de munca si telemunca, fisa postului, inregistrarea in Revisal alaturi de viitoare acte aditionale - aici s-ar putea sa nu te poata ajuta contabilul ci o firma specializata pe admin de resurse umane
  • o sa te intereseze sa optimizezi cheltuieli, de ex poate deveni avantajos sa iti acorzi bonuri de masa si alte tichete cadou sau cei maxim 400 de lei pentru telemunca, sau contributie la pilonul 2 - toate astea prin lege beneficiaza de taxare redusa
  • Decizii administrative pentru punctele de mai sus
  • Regulament de ordine interioara
  • Caietul SSM la zi :slight_smile:
6 Likes

Daca lucrezi de acasa si sediul firmei e tot acolo nu iti bati capul cu cel de telemunca.
Va fi funny ca iti trebuie, printre altele, stingator de incendii. Eu il foloseam pe post de door holder :love_you_gesture:

Daca iti faci firma in bulgaria / estonia? Acolo iti trebuie angajati? Nu ma refer la nimic ilegal, da traiesti in RO ai rezidenta fiscala aici, plateste taxe pe dividentele de la firma din strainatate.
Stiu ca intr-un timp era la moda firma in bulgaria.

1 Like

Da, am uitat de stingator, cred ca mai trebuie si trusa medicala.
Legat de telemunca, poate nu lucrezi tot timpul de acasa, eu cred ca merita facut contractul sau actul aditional pentru telemunca, nu e asa greu.

2 Likes