Se poate decoda parola WordPress?

Care sunt sansele unei decodari de parola Wordpress ?

De ce? Facusi rost de niste hash-uri?

1 Like

https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_hash_password

Dacă vrei doar să resetezi o parolă, e mai simplu din phpmyadmin.

Dacă vrei să afli o parolă, atunci nu ești în locul potrivit.

1 Like

Poti sa o resetezi si din ftp daca vrei.

There is also an easy way to reset your password via FTP, if you’re using the admin user.

  1. Login to your site via FTP and download your active theme’s functions.php file.
  1. Edit the file and add this code to it, right at the beginning, after the first <?php:

wp_set_password( ‘password’, 1 );
Put in your own new password for the main admin user. The “1” is the user ID number in the wp_users table.

  1. Upload the modified file back to your site.
  1. After you then are able to login, make sure to go back and remove that code. It will reset your password on every page load until you do.
3 Likes

nuuu,avusesem un plugin cu vulnerabilitate si o parola care o foloseam la toate site-urile…voiam sa stiu ce riscuri sunt !

Îți recomand să:

  1. Folosești un password manager; vei avea parole unice pentru fiecare site în parte;
  2. Folosești o parolă unică pentru fiecare site pe sistemul: parola-ta-universală împreună cu ceva din site-ul unde folosești parola (e.g. doar consoanele; primele trei litere etc). De exemplu, dacă parola ta folosită peste tot este al@ba!a, pe devforum ai folosi al@ba!a-devf.
  3. Încearcă să nu mai folosești passwords ci passphrases: în loc de al@ba!a ai putea folosi ala bala portocala. Știu pe cineva care folosește câte un citat/proverb drept parolă :slight_smile:

Avantajul acestei abordări? De exemplu, acum un an-doi când s-au furat parolele de la Adobe, eu am schimbat pur și simplu O parolă: cea de la Adobe. Nu am stat cu grija „oh, nu, e aceeași parolă de la X sau Y!”…

Eu folosesc lastpass, cred ca e cel mai utilizat