Self learning sau cursuri platite?

Salutare tuturor.
Am 25 de ani, fara facultate si m-am decis sa incep sa invat programare. Voi ce recomandati? Sa invat singur de pe net sau sa ma inscriu la anumite cursuri (si daca da, ce recomandati)? Am gasit recent un curs de full stack developer la o scoala numita Codecool. Promite ca in 12 luni te pregateste pentru junior full stack dev si iti da si un traineeship la o firma partenera (6 luni). Ce este cel mai atractiv (pentru mine) este ca poti plati cursul in rate din momentul in care te angajezi. Voi in calitate de experti ce parere aveti? Ceva sfaturi pentru un newbie ca mine?
Multumesc in avans
P.s.: Sper ca e categoria buna

1 Like

Nu stiu daca cursul respectiv e o alegere buna ptr. situatia ta - poate e, poate nu e.

Ce stiu insa e invatatul de pe net de unul singur e “obligatoriu” ptr. orice dev. Toata viata ta de programator o sa tot inveti de unul singur de pe net intr-un moment sau altul.
Deja ai inceput intr-un fel procesul punand intrebari aici si documentandu-te despre curs.
Mult succes! :slight_smile:

1 Like

Multumesc de urare! Am inteles deja ca asta este un domeniu vast si daca vrei performanta poti invata continuu. Dar ca in toate inceputul este destul de greu si confuz as putea spune. Cursul asta pare foarte bun dar este la inceput in Romania si nu sunt foarte multe review-uri. Pe 5 decembrie am un interviu si o activitate in grup (sa vada ce teamskills am).

Faptul ca o sa urmezi un curs nu exclude deloc self-learningul. Cursul o sa fie pentru ghidaj, sa ai niste traineri/mentori care sa te ajute cand te incurci dar DOAR dupa ce ai dat cu capul de perete de vro 3 ori si nu ti-a iesit. Pentru a ajunge ceea ce zice cursul o sa ai nevoie de multe ore extra-curs pe care sa le investesti in tine.
Din pacate multa lume ce urmeaza cursurile scolilor de IT se culca pe urechea ca daca termina cursul(adica daca doar participa la orele de curs) e destul sa invete ceva. Din acest motiv iti zic si tie ca nu e destul. Trebuie sa-ti gasesti motivatie mereu si atunci cand dai de greu sa nu renunti la ceea ce-ti doresti sa ajungi.

3 Likes

Cat costa cursul la Codecool?

Stiu pe cineva care a facut un stfel de curs (in java) si dupa chiar sa angajat. Ce iti recomand mai ales la asemenea costuri, este sa incerci sa iti dai seama inainte daca programarea chiar este de tine. As cum nu oricine poate fi pictor/muzician etc, nu oricine poate fi programator (sau poate doar unul slab si cu multe frustrari). Asa ca iti recomand intai sa incerci sa citesti un pic despre si sa faci cateva exercitii (si doar sa faci copy paste din tutoriale si sa zici da e pentru mine) si daca iti este relativ usor sa intelegi ce este acolo go for it, dar daca nu risti ca la sfarsit sa ai un job care nu iti place, prost platit(nu toti programatorii sunt bine platiti) si cu un credit de aproximativ 7000 de euro (daca platesti in 30 de rate)

4 Likes

MIT are cursuri gratis pe net. https://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/
Or fi mai tari aia de la codecool decat MIT? Intreb si eu, ca sa vad daca merita diferenta de pret.

2 Likes

Un sfat foarte bun. Dup o luna de invatat programare intensiv de unul singur iti cam dai seama daca e pentru tine sau nu. Mai ales iti dai seama daca ai disciplina necesara de a invata si progresa singur dupa ce termini cursul.

2 Likes

Daca este la fel ca cel pe care il stiu eu atunci merita, pentru ca de fapt ofera 6 luni training + 6 luni internship nu doar niste cursuri pe net. Ca si caz practic persoana mentionata de mine a primit job la una dintre top 5 banci in romania

Ce-i aia ‘training’? Oamenii nu sunt caini si chestia asta nu e show de circ.
Exista site-uri pe unde poti invata si poti lucra la proiecte ‘real life’ in acelasi timp. Pe gratis. Sa ajungi sa platesti pentru internship e chiar de porc.

Adica normal e pe dos.

12 luni curs + 6 internship. Parca mai citisem pe undeva ca ei te cupleaza cu un angajator din timpul cursului si iti personalizeaza cursul pentru ce are nevoie angajatorul respectiv.

Nu e vorba ca platesti intershipul din contra esti platit. Ideea este ca iti asigura ei internship-ul. Interesante si cursurile de la MIT dar pare overwhelming si nici nu stiu de unde sa incep (pe ce sa ma specializez). Ma gandesc ca un profesor/mentor este foarte bun + ca iti formezi un mediu unde toti invata asta si daca iti ofera si un start in cariera… suna tentant, nu stiu insa cat de incredere este toata treaba asta, daca chiar inveti sau doar te pregateste sa lucrezi pentru partener (strict pe ce are ala nevoie)

2 Likes

https://www.freecodecamp.org/

2 Likes

Overwhelming. Foarte posibil. Si nici nu e tot la ce e expus un student.

Pe de alta parte, nu exista cale pentru regi. Nici chiar pentru regi cu bani.

Mai cauta si pe alte forumuri, au fost discutii destule pe tema aia.

2 Likes

Daca stii engleza la un nivel bunicel, poti sa inveti singur.

Sunt multe site-uri care pun la dispozitie materiale de invatare in cadrul unor learning paths si vezi acolo cam ce trebuie sa inveti.

Nu stiu daca ai deja un plan, dar iti recomand sa inveti javascript. Cu javascript vei lucra pe client side, server side (node.js), la nivel de baze de date (MongoDB), mobile apps (react native) etc…

Exista o gramada site-uri de unde iti poti procura materiale de invatare, de la ebooks (https://www.packtpub.com/, https://www.manning.com/, https://www.apress.com/gp, oreilly etc), pana la materiale video (https://www.udemy.com/, https://egghead.io/, pluralsight.com, frontendmasters.com, chiar si youtube).
O mare parte din carti le vei gasi si gratis pe net, ramanand sa iti iei si tu revansa mai tarziu cumparand carti si contribuind la proiecte open source :slight_smile:

Daca vrei sa faci web development, iti recomand sa incepi cu HTML, CSS si putin Javascript. Asta cred ca ar dura vreo 2-3 luni. Apoi incearca sa te angajezi ca junior pe undeva, insa nu te ajuta sa ramai in zona de confort foarte mult. Odata ce ai acumulat experienta, cauta-ti un job pentru nivelul urmator, deci ar cam trebui sa migrezi odata la 6 luni - un an.
Cu implicare multa in 2-3 ani poti ajunge sa faci 5,000 de euro pe luna.

2 Likes

Doamne ce scoruri! Cu 5 studenti ca tine fac de un salar bun in vest!
Mai ca-mi vine sa ma las de job cand vad cat de usor fac unii bani.

6 Likes

Mai mult de atat, daca iti deschizi aici un thread care sa fie un jurnal de invatare, garantat te va ajuta multa lume (eu ma ofer sa te ajut cu sfaturi din cand in vad).

Acolo poti sa pui intrebari de genul: vreau sa invat sa fac chestia X; ce imi trebuie? cum incep? am vazut ca exista o carte pt asta pe nume Y, o are cineva? care sunt urmatorii pasi pentru a ajunge sa fac …

  • tine-ti notite undeva (evernote, github, notion).
  • pune intrebari, oricat de proaste ar parea
  • lucreaza la un pet project, chiar daca nu stiu cum sa implementezi anumite chestii
  • continua sa inveti, sa aprofundezi citand carti, urmarind tutoriale
  • citeste cod (github e plin)
4 Likes

Si contribuie la open source :slight_smile:

Asta pentru mai tarziu.

1 Like

Cine se gaseste pe aici sa il ajute cu niste learning paths?

Exemplu:

  • cum sa ajunga sa faca teme de wordpress
  • cum sa ajunga sa faca web apps cu laravel
  • full stack javascript
  • django
  • rails
1 Like