Self learning sau cursuri platite?

Vezi tu, bazele alea nu sunt doar să le folosești ca atare. Îți creează niște modele mentale ce te pot ajuta în situații fără legătură cu respectivele baze. :slight_smile:

Într-un fel este: nu știi ce nu știi.

Apoi mai este și domeniul de activitate. Postul de „programator” este foarte generos, că la fel îi spui și unuia care scrie doar css+html, unuia care face aplicatii CRUD, dar și unuia care face machine learning sau mai știu eu ce chestii complexe (din nou, nu știu ce nu știu).

Dacă vrei, domeniul de activitate este, de fapt, o întreagă plajă de activități:

HTML -----> WP & alte CMS -------> CRUD ---------------> ML --------------> XYZ

Fără să am numere exacte, aș zice că majoritatea celor de pe forum sunt maximum pe la jumătatea acestei plaje: unii fac WP, alții fac apps CRUD șamd. Eh, faza e că pentru treburile astea nu ai… uhm… nevoie de studii înalte și reușești cumva ca autodidact. Nu zic că sunt inutile, ci doar că ai posibilitatea (cu ceva muncă, ce-i drept) să reușești și fără.

Eh, în toate discuțiile astea ce țin de studii, cred că @anon31094663 uită că sunt programatori care nu au nevoie de specializări înalte. La fel cum și ceilalți programatori uită că sunt unii care au nevoie de specializări înalte.

Și apar conflictele astea, de genul „eu sunt mai bun pentru că [insert reason here]”.

4 Likes

Ok, vrei sa facem un test pe tema asta?

Iti propun o tema de program, tu inveti rapid ce trebuie si implementezi programul :slight_smile:

Sigur ca nu toti se lovesc de asa ceva. ‘Lumea se descurca si fara’ nu e tocmai un argument bun. ‘Se descurca’ chiar si fara foc si roata, daca trebuie. Problema e… cum se descurca. Atata vreme cat trebuie sa asezi niste text si imagini frumos colorate in pagina, te descurci fara multe. Unii totusi fac mai mult decat atat.

25000 euro pe an e salar bun in vest? :thinking:

Nu inteleg intrebarea. Bun pt angajat (avopera costul vietii), sau pt angajator (cam pe acolo e media)?

Încă este timp să faci facultate, sau măcar un curs cum trebuie, acreditat & stuff. Atâta timp cât îți aduce un avantaj și îți permite timpul, întotdeauna este o alegere bună să investești în educația ta.
Legat de cursul plătit în rate de când te angajezi, ai grijă ce semnezi, nu-mi sună tare reală oferta. Sigur sunt niste condiții ciudate pe acolo.
Dacă nu ți se merită totuși un curs, îți recomand să stai pe lângă persoane din industrie, sau să cauți pe cineva care să îți dea sfaturi practice.
Multă lume crede că în IT sunt câini cu covrigi în coadă, dar nu-i chiar așa. Ca să ajungi să prinzi rădăcini și să te așezi în carieră este multă frustrare și perseverență.

1 Like

Ce pot sa recomand (daca nu am voie @iamntz te rog sa editezi ) este https://www.coderslab.ro/ unde unul dintre traineri este un fost team lead al meu si stiu de ce este capabil. Dar la fel ca si celelalte sunt scumpe.

Pentru cei care spun ca poti invata pe internet: Da poti dar poate dura de n ori mai mult si daca nu ai un pic de ajutor la momentul potrivit poti sa o iei pe cai gresite si sa pierzi enorm de mult timp sau sa stagnezi.

2 Likes

Si pentru ca tot vorbeam de learning paths - https://roadmap.sh/

2 Likes