Semnatura electronica compatibila cu Mac cu procesor M1

merge si cu certSign dar la fel, cum a zis un coleg intr-un post mai vechi, dupa lungi cautari pe google si cu cautat installere in alte parti.

En nu as lucra cu ei cat timp ei nu ofera suport oficial pentru Mac Mx. Daca ai luat deja de la ei…atunci nu mai lua alta.

problema e ca uneori nu ai optiuni.
oricum, din experienta mea (directa si indirecta) digisign si certsign sunt ok (cel putin prin comparatie, nesansa de a avea probleme e cea mai mica aici).

1 Like

ofera suport dar pt versiunile mai vechi, de ex pt Sonoma ultima versiune la ei nu gaseai, dar daca te duceai catre cei care au softul de safeNet ai fi gasit si pt ultima versiune.

1 Like

A folosit cineva AlfaSign? Vad ca au documentatie pentru Mac https://www.alfasign.ro/media/macOS-Install-eToken.pdf

Iti datorez o bere. Vai cat m-am chinuit cu semnatura asta…

O clarificare: doar Adobe trebuie sa fie pe 32 de biti, Windows si celelalte sunt ok pe 64 biti.

Vezi ca daca descarci ultima versiune la EasySign acum e compatibil cu tot pe 64 de biti.

1 Like

Tu ai certificat digital cloud sau token based de la Transsped? Eu am cloud, am reusit sa semnez pdf-uri, dar nu reusesc sa ma autentific la ANAF, da eroare in browser.

Digital

La ANAF poate browserul merge doar pe 32 de biti, nu am testat.

Ai trimis pdf-ul semnat de Transsped si cererea la ANAF ?
Ai instalat certificatul local din easy sign ?

Cand intrii pe ANAF iti trimite SMS cu OTP-ul.

Da

Da, imi apare in browser

Nu primesc nimica :confused:

Ce browser folosesti? Ce eroare apare?

Mie imi merge autentificarea in SPV doar din Chrome (64 biti). Pe Firefox primesc eroare (“Malformed request”) dupa ce introduc parola si codul primit prin SMS.

Later edit: tot TransSped folosesc.

Vezi chrome/edge pe 32 de biti dedicat.

Cat a trecut de cand ai trimis ? Ti-au confirmat pe email ?

Si eu am aceeasi problema cu rolisz

asta e eroarea pe care o primesc

In Chrome Canary pe 32 biti pe Windows 11 64 biti cu certificatul instalat din EasySign (Importa certificat cloud) imi apare sa selectez certificatul si dupa sa introduc OTP-ul.

Eu primesc eroarea aceea doar daca introduc codul expirat/parola gresita. Daca dau refresh la pagina dupa eroare imi apare sa selectez certificatul din nou si pot sa pun datele corecte.

Anyways :smiley:

Am reinstalat ultimul easysign, acuma este varianta pe 64 de biti, si mi-a mers cu Edge normal. Sa vedem ce va fi peste 3 luni, cand trebuie sa reinnoiesc legatura Smartbill - ANAF :)))

2 Likes

Am pus easysign 64, chrome 64 si tot imi da eroarea asta

Imi gaseste certificatul:

Ai trimis pdf-ul semnat de transsped si cererea la anaf ?

Deschide powershell-ul pe 64 de biti si introdu urmatoarea comanda:

certutil -csp "Trans Sped Cloud Key Storage Provider" -key -user

Iti da cumva DLL not found ? Daca nu problema e de la ANAF.
https://devforum.ro/uploads/default/original/2X/9/9702f2e989d96f96bc9418d138e8f67864ffcc62.png

PS C:\Users\Mircea> certutil -csp “Trans Sped Cloud Key Storage Provider” -key -user
CertUtil: -key command FAILED: 0x8009001d (-2146893795 NTE_PROVIDER_DLL_FAIL)
CertUtil: Provider DLL failed to initialize correctly.

Am si confirmarea de la ANAF:
Ati fost aprobat pentru serviciul SPV în calitate de pentru CUI/CIF 47215413.

Atunci ai Easysign-ul vechi, trebuie dezinstalat si instalata ultima versiune. O sa iti mearga si cu Chrome pe 32 de biti. Nu trebuie sa dai detalii atat de specifice precum CUI ca nu suntem de la ANAF :slight_smile: