Semnatura electronica compatibila cu Mac cu procesor M1

Te rog spune ce pasi sa fac ca imi instalez totul de la 0, doar zi-mi ce fac:

  1. win 11 pe 64 biti
  2. easySign 32 bits
  3. chrome pe 32 bits

Asta spui?

Nu trebuie sa reinstalezi nimic daca instalezi Chrome Canary pe 32 biti si il folosesti pentru ANAF. Chrome Canary Features For Developers - Google Chrome

Ca sa iei ultima versiune la EasySign - Trans Sped - Trusted Service Provider le trimiti un email ca sa iti dea link-ul si iti va merge si in Chrome/Edge-ul normal.

A folosit cineva semnatura digitala in cloud de la certsign + masina virtuala pe mac? All good?

Da, eu, merge ok.

2 Likes

Am instalat recent un “certSign” pentru cineva si am avut iar un car de nervi pe Anaf. Doamne, cat de multa prostie exista in paginile alea de instructiuni, si in toata platforma, de fapt. As vrea sa ii cunosc pe oamenii care fac porcariile alea, si sa ii intreb “de ce ?”

1 Like

Ce m-a deranjat cel mai tare la mizeria aia de pagina de inregistrare in SPV e LENEA de a scrie exact actele necesare de incarcat la campul respectiv. Scrie doar documentul care atesta ca esti reprezentantul legal dar in realitate trebuie copie dupa buletin, act constitutiv, copie dupa CUI si inca ceva. Lucru pe care il aflii doar daca iti irosesti vremea sunand la ei sau daca iti intrebi contabilul. In cazul in care nu urci toate astea primesti un raspuns vag de 5-10 litere pe mail.
Iti ia 1 minut sa scrii toate astea acolo.

2 Likes

Cam asta e nivelul, e analfabetism functional sa incarci un video de 480p pe youtube cu cineva care sta in fata unui monitor si e filmat probabil cu o camera web la 30 fps.

1 Like

Da, am vazut si filmuletul sperand ca imi zice ce fisiere sa urc. Supriza, trece peste :))

de fapt documentele alea difera de la caz la caz, dar scopul e de a demonstra ca ai dreptul sa iti asociezi cnp-ul din semnatura electronica cu codul fiscal al entiatii juridice.

in general merge cu ci si constator si atat (de ex daca esti administrator la srl).
dar daca vrei sa delegi pe un angajat oarecare sa se ocupe de facturi… e normal sa nu poata sa se inscrie respectivul fara un acord scris al adminsitratorului (si atunci creste lista de documente care sa justifice situatia).

partea ciudata e ca arhiva aia trebuie sa nu depaseasca 5mb, dar lucrul asta nu se verifica si se accepta arhiva mai mare care nu e apoi trimisa unde trebuie si cererea ajunge la operator fara documentele din arhiva…
asa ca se intaorce raspuns de “documente lipsa” si trebuie sa reiei procedura pentru completare sau pentru renutare si refacere cerere noua :slight_smile:

da, lucrurile puteau fi facute mai bine, dar acolo chiar scrie ce vor de la tine, deci nu ala mi se pare locul cu problema cea mai enervanta (evident, parere subiectiva)

In cat timp ati primit raspuns dupa ce ati facut cererea?

4-5 zile, in decembrie 2023

La mine a trecut “doar” o zi pana acum, dar avand PFA, am incarcat la partea de documente justificative doar CI. Acum ma gandesc ca poate primesc reject :pensive:

pentru pfa (nu al meu) am incarcat ci si cif si a fost suficient.
nu stiu daca ajunge ci fara cif.

1 Like

Da, am primit si raspuns de la ei: trebuia si CIF. :smiley:

Ma jur ca si eu am vizionat clipul si zice aici incarci arhiva cu documente fara sa le enumere :joy::joy::joy:

Exact la fel patesc si eu. Am mai patit asta si pe windows si suportul transped m-a ajutat, dar nu mai stiu ce au facut. Pe Virtual Machine nu cred ca pot sa cer suport :smiley:. Aveti ceva idea unde si ce sa mai incerc?

Iti trebuie Windows virtualizat varianta non-arm, eu personal n-am avut timp si nici de ce sa verific ce trebuie facut pe ARM ca sa mearga, dar mai mult ca sigur problema e ca e pe ARM windows-ul. Incearca sa incarce key storage providerul pe binar x64 ARM (ceea ce transped sigur nu are). Poate e ceva setare de compatibilitate care poate fi facuta la chrome sau redenumesti DLL-ul de la transsped sa creada ca e pentru ARM.

Exista o imagine de Windows 7 pentru UTM pe x64, o sa fie foarte foarte incet dar posibil va functiona.

Mersi pt. raspuns. Am instalat versiunea de 32bits si acum primesc macar alta eroare :D. Dar tot nu merge. O sa incerc sa instalez Windows normal pe VM, dar inca nu am facut asa ceva, nu stiu cum e posibili :smiley:

Poate confirma cineva ca DigiSign & SafeNet functioneaza cu Sonoma MacOS? (pe M1 bineinteles)

Da, functioneaza Digisign pe MacOS (Macbook Air, M1, ultima versiune de MacOS). Digisign nu suporta direct MacOS, asa ca trebuie sa descarci direct de la SafeNet clientul.