Seniorul artificial

Ok Alex, ma bucur ca te-am facut sa vorbesti si ma bucur ca mi-ai spus ca ai ceva cu mine din punct de vedere profesional, imi place transparenta, imi poate fi de ajutor.

Nu am absolut nici o problema cu incadrarile (junior/mid/senior), si consider ca e absolut normal sa fiu clasat cu indulgenta junior cu atat mai mult cu cat abia acum studiez basics of JS, chiar daca m-am apucat de studiat web dev. acum 6 ani, si sunt cotat pe Upwork ca TOP RATED PLUS.

Imi pare rau sa vad cum repeti un pattern comun al programatorilor de-a lungul timpului, ca nu iti pui intrebari si ca nu iti permiti sa visezi. Cand renunti la vise atunci devii un simplu muncitor, indiferent de domeniu, si rutina te va obosi, devii irascibil si ai sentimente de ura fata de colegii tai din acelasi domeniu - “daca ai fi in orice alt domeniu n-ar sta nimeni la discutii cu tine” (nu ma cunosti, habar nu ai cine sunt, nu prea ai cum sa afirmi aceste lucruri despre mine).

Dat fiind ca studiez psihologie comportamentala de ceva vreme, stiu foarte bine ca nu ai nimic cu mine, poti fi doar frustrat cand vezi ca tu poate te chinui de atata timp, si vine un fitecine (in cazul acesta eu), si arunca niste zaruri cu sume aparent mult peste baremul ce l-ar putea atinge multi programatori. Ba mai mult, pare un absolut incepator din moment ce isi permite sa faca afirmatii de genul “Nu folosesc clase, ma feresc de ele” (idee imprumutata de la Eric Elliott/Douglas Crockford, deci si ei ar trebui ‘pedepsiti’ de catre tine daca urmam firul logic al gandirii tare).

Daca as fi urmat modul tau de gandire, nu as mai fi ajuns sa lucrez remote si pe un salariu de care sunt multumit. M-as fi caciulit probabil la cativa gologani trimisi pa paypal de catre un vanator de raspunsuri (mi s-a parut umilitor cum alt membru i-a propus lui Alex sa ii dea un cont de paypal ca sa ii trimita ceva galbeni pentru ca a raspuns corect).

Apropos de remote, pentru cei care nu stiu, Steve Jobs a fost unul din cei care au promovat acest vis, de a lucra de acasa, si a amprentat aceasta idee in produsele si munca lui. De asemenea, ca un aside, unul din oamenii ce l-au influentat in mod direct a fost Joseph Juran, omul care a dat ora exacta in idea de calitate. Am facut acest aside pentru ca Joseph J. este roman nascut la Braila. A profesat pana la varsta de 90 de ani, cand inca mai dadea interviuri. Tonusul si glasul acestui om sunt aparte, merita sa dati un search pe google.

Bunul simt, calmul si intelepciunea se cultiva, nu vin ca dotari standard, din fericire.

In incheiere, nu am cum sa nu mentionez despre like-urile primite de Alex, primite pe buna dreptate, evident, pentru ca a facut in sfarsit lumina :)) Un soi de “bine Alex, hai gata cu gluma, ca noi avem treaba, nu timp de visat si anticipat.” :))) No, baieti, dati-i tare inainte, cu respect.

Nu ma pot abtine sa nu amintesc si de Mihai Nadin (nascut in Brasov), profesor la University of Texas at Dallas, un om cu un optimism aparte, am avut norocul sa il intalnesc la o lansare de carte in Bucuresti.

Personal simt ca am luat pulsul acestui topic, haideti ca “am stresat destul”, si am deviat de la topicul initial, vorba lui alexjorj > peace man!

3 Likes