Sillicon Valley Bank collapse

“The very first bank run ever organized by Slack”

1 Like

Articol genial despre situatie: Banking in very uncertain times

2 Likes

Avem o problemă mult mai mare, a sărit in sus aurul.

Ca să sară așa de mult Înseamnă că o țară se pregătește de război.

Cresterea pretului aurului nu cred ca este neaparat un semn ca o tara se pregateste de razboi.

Aurul creste intotdeauna in crize si in vremuri tulburi (din cauza cererii mare). Este investitie de refugiu, pentru a pastra valoarea. Imobiliarele sunt riscante acum ca sunt in corzi cu preturi in maxime, bursa e iara riscanta in perioada asta, alte variante sunt mai sofisticate (crypto e LOL si tot timpul a fost LOL IMHO).

Sistemul bancar din mai multe tari e foarte posibil sa fie zdruncinat, e posibil chiar sa mai avem falimente (partial din cauza panicii si retragerilor masive, plus din cauza ca bancile sunt foarte interconectate cu imprumuturi, depozite si investitii intre ele).

2 Likes

Exact.

Credit Suisse shares crash as Saudi investor rules out more funds

https://edition.cnn.com/2023/03/15/investing/credit-suisse-shares-saudi-national-bank/index.html

Shares of European banks halted

“Shares of several top European banks have been halted Wednesday as the fallout from Credit Suisse’s crisis of confidence spilled out throughout the sector.”

aur-ul creste pt ca traderii cred ca creste si bancile centrale, aur-ul e mai mult un boomer thing, pana la urma ce utilitate are un lingou de aur, la fel si diamantele, mult bullshit marketing, diamantele nici nu se cumpara second hand, pt ca nu prea au ce sa faca cu ele.

Il topesti si faci bijiterii, auril este folosit in tehnica de inalta precizie, gen ceasurile elvetiene etc.

pai si ce utilitate au bijuteriile, mai degraba il lasi lingou, in industie e folosit aur-ul recilat, si in cantitati mici sau pt marketing, eg. facut cu aur, unii se inca impresionati de astfel de chestii. Cererea de bijuterii aur vine din china de ex, ca store of value pt ca oamenii nu au alte optiuni, ca etf-uri, nu e o utilitate.

este un element rar. asta-l face valoros.+ ca este folosit in f multe industrii, nu doar pt bijuterii.

Intreaba-ti prietena sau sotia :grin:

Asta e din seria “preturile la imobiliare cresc in Cluj pentru că le ridică agenții imobiliari”.

Orice preț e format din cerere și ofertă.

Aurul este valoros in industrie, de exemplu în electronică (este un conductor foarte bun).

Pentru mine nu fac 2 bani bijuteriile cu aur sau diamante, dar mulți le vor.

Cele două de mai sus influențează prețul (plus altele).

Aurul este o formă imperfecta de cuantificat și stocat valoare, dar nu știu dacă avem ceva mai bun. De exemplu, bitcoin: să ardem kWh ca sa facem “valoare” e un mare bullshit, ar zice boomerii.

Aurul e o forma istorică de măsurat valoare. Posibil sa avem altele mai bune pe viitor.

De ce este imperfectă?

Pentru că e influențată de cerere și ofertă:

  • valuri mari de cerere, in crize/bear market (investiție de refugiu, cum ziceam)
  • scăderea cererii în bull market (investiții în economie și optimism frenetic)
  • mofturile cumpărătorilor de bijuterii. De ex., parca moda bijuteriilor cu diamante (care a devenit cam permanenta) vine de la un clip publicitar din SUA de acum câteva decenii: “Diamonds are forever”. Iar asta se poate schimba.
  • se pot descoperi alte elemente (mda, cam greu), tehnologii sau aliaje care să înlocuiască aurul în industrie
  • eu m-am tot întrebat ce se va întâmpla dacă se descoperă zăcăminte imense de aur (pe Pământ sau pe alta planetă).

E imperfectă așa cum e și democrația imperfectă: ceva mai bun nu avem. Aici speculez eu cu aurul pe baza intuiției, nu am studiat mai adânc alte forme de cuantificat valoare, poate mai sunt.

Știți că până cu vreun secol în urmă statele aveau echivalentul masei monetare în aur fizic stocat de băncile naționale. Inițial au trecut la o fracție (mare) de aur fizic stocat și încet, încet nu au mai avut niciun echivalent în aur. Iar acum e varza totală. Se tipăresc USD și EUR pe banda rulantă, de aici inflație și multe probleme economice.

1 Like

Ceva similar s-a vrut și cu crypto, nu? Evadarea din dependența controlului băncilor, ceva descentralizat, în care să nu poată interveni nicio terță parte, cu valoare intrinsecă.

Ideile și unele principii de la criptomonede sunt foarte faine. Sunt convins că se vor folosi cu succes pe viitor. Da, ar putea înlocui monedele statelor naționale.

In practică probleme de care știu eu au fost: bitcoin consuma stupid de mult curent și la altele e plin de buzz și de țepe. Apar moneda ca ciupercile după ploaie, mai dispare cate un fondator cu ceva milioane furate.

Mai trebuie rafinate principiile de lucru.

Rămâne și întrebarea: în ce consta valoarea lor fundamentală? Parca nu e suficient sa zicem: uite X-coin a devenit standard de-facto și toată lumea îl folosește, hai sa folosim și noi/toți. Aurul are meritul de avea a valoare fundamentală în spate, valoarea asociată unei cantități fizice.

Trăim vremuri tulburi în care se zguduie diverse domenii ale vieții sociale (nu știu cum să le zic altfel - domeniul sanitar, siguranță noastră fizică ca și indivizi, domeniul economic, profesional etc), dar eu văd oportunitate de a învăța cum funcționează lucrurile și cum sunt toate interconectate. Dacă tot ne mănâncă bani inflația sau îi pierdem pe diverse servicii supraevaluate, măcar să învățăm de ce, poate data viitoare reușim să facem ceva în plus.

oarecum in context

cam 10% din aur se foloseste in industie, se foloseste la nivel de atom, si nu se poate folosi mai mult pt ca deh poluare, fiind metal greu, deci daca ar fi doar valoarea lui practica, ar trebui sa fie de 10 ori mai ieftin, pt mediu e probabil mai nociv de cat crypto, se mineaza cu cianuri, crypto de ex poate fi reglementat sa foloaseasca doar surse regenerabile, carbon zero, de exemplu ardea gazelor care poluaza, de pe campurile de gaze, NY deja a pus asta in lege, plus unele crypto au trecut pe alti algoritmi, eg. eth