Soluție trimitere mailuri newsletter din php

Am un newsletter (destul de vechi) care trimite la câteva zeci de mii de oameni. In ultimul timp a cam scăzut open rate-ul și mă gândesc să schimb modul de trimitere. Acum se trimite pe soluție “proprie” ( în php clasa phpmailer), ce include cât de cât bune practici (distribuire în timp, domain keys, html non spammy, unsubscribe, postmaster, bounce etc,etc…)

Ce soluție as avea pentru un test cu o soluție alternativa? Nu vreau sa trec printr-un proces de whitelistare a întregii baze,etc…

Disclaimer: Prefer răspunsuri din experiența voastră căci deseori este o mare diferența dintre o căutare pe google și un sfat al omului care știe.

Toți clientii mei pe care i-am avut de-a lungul timpului au folosit Mailchimp. Doar unul singur a folosit… contact…ceva, nu mai știu cum se numea. Nici unul nu s-a plâns de mailchimp (de la câteva sute la câteva mii de utilizatori - spre 10.000). Acum nu știu foarte bine cum e la implementare (singurul lucru pe care l-am făcut a fost să adaug utilizatori noi la o listă existentă, lucru foarte simplu, de altfel).

De ce vrei să renunți la soluția proprie?

1 Like

Sa vad daca sunt performante mai bune de livrare.

Plus ca vreau sa fac niste modificari pe acolo, asa ca daca tot umblu … :slight_smile:

1 Like

Incearca Mandrill. E mai ieftin. La fel de bun. Il poti seta ca SMTP pentru solutia pe care o ai deja.

1 Like

http://devforum.ro/t/ce-folositi-pentru-email-delivery-pros-and-cons/153

Fun fact: devforum folosește mandrill pentru livrarea mail-urilor :blush:

Asemanator cu Mandrill mai e Postmark. Poti schimba doar modul de trimitere al mail-urilor.

Mandrill este f. OK in final se reduce la ce ai nevoie - la mailgun cum ziceam imi place API-ul si acel endpoint pt. verificarea mail-ului care in cazul meu este foarte util (de cand l-am activat ca validare n-am mai primit crap mail prin form-ul de contact, ceea ce e kinda sad ca unele erau funny)

Am facut modificarea cam in 5 minute (cu tot cu setup de cont:) )

Din pacate momentan nu ma lasa decat vreo 200 de mailuri intr-o ora, asa ca o sa testez pe segmenete mici sa vad daca am opening mai bun.

Nu stiu cum pot lega trimiterile de un singur ID (tag, whatever) si anume newsletterID

Deci pana la urma ce ai folosit: solutia proprie sau una din cele recomandate ?

Momentan doar am schimbat scriptul pentru a trimite la o parte din useri. Astfel vreau sa vad daca am un opening rate mai bun. Daca CTR-ul va fi simtitor mai bun, atunci o sa trec la el.

Conform calculelor 1 milion de mailuri pe luna costa vreo 200$

Sa verifici daca newsletter-ul se vede bine in clientii de email uzuali (Outlook, etc.) dar si in cei web-based (Yahoo, Hotmail, etc). Daca utilizatorul nu-l vede bine il baga in spam si nu-l mai citeste.

Newsletter-ul e vechiut (2007) si a fost testat la sange la momentul respectiv pe toti clientii de mail: Gmail, Yahoo,Outlookuri, mailbox-uri,etc.

Acum ne regandim si la un redesign pentru ca pe langa aspecul de old, ar mai trebui sa arate bine si pe mobile.

Prin smtp se pot trimite metadata cu headere:

X-MC-Metadata: { "user_id": "45829", "location_id": "111" }

Atentie la Postmark pentru ca nu se poate folosi pentru trimis Newsletter.

1 Like

E veche discuția, dar ca să nu mai deschid alta: ce soluții de trimitere e-mail-uri one-time sunt mai OK acum? Mă tot uit pe site-ul mailchimp, dar ori nu știu eu să caut, ori pentru ei există doar opțiunea de „subscribers”.

Personal folosesc Sparkpost. La momentul actual mi se pare cea mai buna solutie.

Constant contact, mai mult ca sigur.

Hehe, constant pe naiba, toate porcariile astea la mine sunt in blacklist :slight_smile:

Transactional email?

La MailChimp este Mandrill.

1 Like

Vezi si:

2 Likes